Mülakat Sırasında Kişiliğinizi Nasıl Tanımlarsınız?

Beceriler bir yana, işe ve hayata ilişkin tutumunuz ve bakış açınız, ik yöneticileri için çok ilgi çekicidir. Kişiliğinizi nasıl tanımlayacağınızı bilmek, bir iş görüşmesi sırasında harika bir ilk izlenim bırakmak için en önemli faktörlerden biridir. Karakteriniz ve davranışınız, çalışma arkadaşlarınızla ne kadar iyi geçineceğinizi gösteren güçlü göstergelerdir, bu nedenle bir iş görüşmesi sırasında kişiliğinizi erkenden tanımlamanızı istemeleri şaşırtıcı değildir.

 

Uzman olduğunuz bir konu varsa, o da kesinlikle sizsiniz ancak bir insan olarak nasıl biri olduğunuzu kelimelere dökmeniz gerektiğinde çok kez başarısız olabilirsiniz.

 

Bir mülakat sırasında kişiliğinizi nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek için aşağıdaki maddeleri mutlaka okuyun!

 

İş İlanını İnceleyin

 

Pozisyon için hangi becerilerin gerekli olduğunu belirtmenin yanı sıra, iş tanımları tipik olarak işverenlerin adaylarda aradığı nitelikleri veya kişilik özelliklerini listeler. Bu nedenle, iş ilanında okuduğunuz özellikler içinden en iyi üç temel soft becerinizi seçmeli ve bu özelliklerin geçmiş işlerde size nasıl fayda sağladığını gösteren kısa hikayeler paylaşmalısınız.

 

Üçüncü Kişiden Gelen Geri Bildirimlerden Yararlanın

 

Lider olduğunuzu söylemek kesinlikle çok şey ifade eder, eski bir yönetici veya iş arkadaşınızdan gelen geri bildirimlere atıfta bulunarak bunu doğrulamanız gerekiyor. Kendinize iltifat etmenin bir yolu olarak başka birinin sizinle ilgili görüşünü paylaşın.

 

Bu mülakat sorusunu yorumlamanın bir yolu, sanki size “Meslektaşlarınız kişiliğinizi nasıl tanımlar?” diye soruluyormuş gibi yanıt vermektir. Örneğin: ‘‘Yöneticim bana sürekli iyi bir takım oyuncusu olduğumu söylüyor…’’

 

Doğru Kelimeyi Seçin

 

İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’ne göre, işverenler bazen teknik becerilerden çok soft becerilere önem veriyor. Bu becerilerden birkaçını mülakat sırasında cevaplarınıza dahil etmek sizi daha çekici bir aday yapabilir. İşverenlerin genellikle aradığı bazı soft beceriler aşağıdakileri içerir:

 

– Bütünlük

– Güvenilirlik

– Uyarlanabilirlik

– Profesyonellik

– Takım çalışması

– Saygı duymak

 

Mutlaka Dürüst Olun

 

Herhangi bir iş görüşmesi sorusunu cevaplarken, işe alım müdürüne karşı özgün ve dürüst olmanız gerekir. Sizi en iyi temsil ettiğini düşündüğünüz ve kendinizle ilgili en çok gurur duyduğunuz niteliklerden bahsedin.

 

İşe alım müdürü pozisyon için uygun olmadığınızı düşünüyorsa, değerleriniz ve önceliklerinizle daha uyumlu bir şirkette başka bir iş aramak her zaman için daha iyidir.

 

“Kişiliğinizi Tanımlayın”: Örnek Cevaplar

 

Cevabınız başvurduğunuz pozisyona ve elbette bireysel kişiliğinize bağlı olsa da, işte bu soruya bazı iyi cevap örnekleri:

 

İyi Cevaplar

 

– Bir finansal analist işi için: “Kişiliğimin ana hatlarından biri analitik düşüncemdir. Son işimde bunu birkaç göreve uyguladım…”

– Bir müşteri hizmetleri işi için: “Karakterim gereği çözüm odaklıyım. Bir müşteriyle konuştuğumda ilk hedefim, sorununu olabildiğince hızlı ve verimli bir şekilde çözmektir.”

– İdari asistanlık işi için: “Her zaman son derece organize bir insan oldum. Bu, son işimde bana iyi hizmet etti, ayrıntılara dikkat etmem şirketin büyük bir hesapta para biriktirmesine yardımcı oldu…”

– Bir veri analisti işi için: “Verileri yorumlamada ve faydalı bilgilere dönüştürmede ustayım.”

Bu arada, söylememeniz gerekenler:

 Bir cevap yazın