Liderlik Özelliğini Güçlendirecek Adımlar Neler?

İş hayatı içerisinde sürekli olarak dinamikler ve buna bağlı olarak da liderlerin de değişmesi ve gelişmesi gereken süreçler olabilir. Ekip içerisinde liderlik yapan kişilerin kesinlikle değişen dünyaya karşı kendisini yenilemesi ve buna göre adımlar atması önerilir. Son zamanlarda liderler, iş hayatı içerisinde profesyonel bir görüş almak için koçlardan destek almaktadırlar. İnsan kaynakları süreçlerinin verimliliği ve etkili adımlar için bu aşamalar büyük önem arz eder.

 

Koçluk süreçlerinde koçların da kendilerini nasıl geliştirdikleri ve nasıl adımlar atacakları da önemli bir konu haline gelmiştir. Koçların gelişime hazırlık süreçlerinde, görev odaklı olmanın yanı sıra ekiplerin mutlu ve verimli olmalarını sağlamak için adımlar atmaları son derece önemlidir.

 

Spesifik Yetkinlikler Ön Plana Çıkıyor

 

Koçluk süreçlerinde ne kadar çok farklı bir şekilde yetkinlikler gelişirse, bir adım ön plana çıkmak da o kadar kolay oluyor. Niş koçluğu olarak da bilinen süreçte koçların tek bir spesifik konu üzerine odaklanmaları ve o doğrultuda hem liderlere hem de çalışanlara yol gösterici olmaları gerekiyor.

 

Bilimsel Verilerin Işığında Çalışmalar Yapmak

 

Gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar koçluğun gelişmesi için de son derece önemli bir konu haline gelmiştir. Koçluk yaklaşımlarının gruplar üzerindeki etkileri gibi pek çok husus bilimsel araştırmalar ile çok daha anlaşılır bir hale gelebilir.

 

İnsan kaynakları için başarılı bir iş görüşmesinin sırrını merak ediyorsanız İK İçin: Başarılı Bir İş Görüşmesi Nasıl Yapılır? yazımızı inceleyebilirsiniz.