Liderler ve Yöneticiler: İşte Çalışanlarınızın Sizden Beklediği 5 Şey

Çalışanlar şirketleri terk etmez, kötü yöneticileri bırakırlar diye eski bir söz vardır. Bir noktada bu söz, hala geçerliliğini korumaktadır. Bir çalışanın yöneticisiyle olan ilişkisi, kariyer deneyimini değiştirebilir, bozabilir veya daha iyi hale getirebilir.

 

Bu durum, şirketteki yöneticilerin ve liderlerin iyi bir çalışan deneyimi sunmak için donanımlı olması gerektiği anlamına gelir. İşte her yöneticinin ve liderin yapması gerekenler:

 

1- Önyargılarınızı kabul edin

2- Çalışanlarınıza nasıl yönetileceğini öğretin

3- İyi bir toplantı düzenleyicisi olun

4- Gerçekleştirilebilir hedefler oluşturun

5- Bir çalışanın performansına koçluk yapın

 

Bu yönetsel yetkinliklerin her birinde beceri seviyenizin sınırlarını bilmek önemlidir. Bunu etkili bir şekilde uygulamak için, her biri hakkında biraz daha detaylı inceleme yapalım!

 

1- Önyargılarınızı kabul edin

 

Her şeyden önce, yöneticiler ve liderler adil olmalıdır. İşe alım ve performans yönetiminin en zorlu yönlerinden biri önyargıların üstesinden gelmektir. Önyargı, “biri veya bir şey lehine veya aleyhine olan yargı” olarak tanımlanır. Tüm önyargılar olumsuz olmasa da, önyargılar çalışanlar ve ekip üzerinde genelde olumsuz bir etkiye sahiptir.

 

Adaylar mülakat sürecinde adil bir şekilde değerlendirilmeyi beklerler. Çalışanlar, performans incelemelerinin adil ve önyargısız olmasını isterler. Pek çok farklı türde önyargı mevcuttur. Yöneticiler önyargılarını daha fazla bildikçe ve bu konuda farkındalık oluşunca adil olduklarından emin olmak için düşüncelerini ve kararlarını bilinçli olarak kontrol edecekleri hale gelebilirler. Önyargıları yok etmek, çalışanlara, şirkete ve sonunda ciroya fayda sağlar.

 

 

2- Çalışanlarınıza nasıl yöneteceklerini öğretin

 

Yöneticiler ve liderler, çalışanlarından en iyi performansı nasıl alacaklarını bilmelidirler fakat çalışanların da yöneticilerindeki en iyiyi nasıl ortaya çıkaracaklarını bilmeleri gerekir. Bu nedenle, konumunuz ne olursa olsun, yönetebilmeyi bilmek gereklidir. Tabii burada, yöneticiyi manipüle etmekten bahsetmiyoruz. Bu, iyi bir çalışma ilişkisi geliştirmekle alakalıdır, bu durum şirketteki herkese fayda sağlar.

 

3- İyi bir toplantı düzenleyicisi olun

 

İster bir ofiste, isterse evden çalışıyor olun, konumunuza ve işinize bağlı olarak çok sayıda toplantıya katılabilirsiniz. Bunların çoğu ekip toplantıları, genel şirket bilgilendirme toplantıları gibi rutin toplantıladır. Ne yazık ki, çok sayıda toplantıya katıldığımız için, bazen “hadi yapalım” ifadesi kulağa o kadar sıradan gelebilir ki, toplantıların kolay olduğu mesajını verebilir.

 

Gerçeği söylemek gerekirse, toplantılar zor iştir. En azından doğru yapıldığında. Başarılı bir toplantının gerçek anahtarı planlamadır. Plan yapmak ve hazırlanmak için gerçekten zaman ayırırsanız, katılımcı katılımı ve toplantının sonucu üzerinde kesin bir etkisi olacaktır.

 

4- Gerçekleştirilebilir hedefler oluşturun

 

Sizden ne zaman bir hedef veya eylem planı oluşturması istense, bunu bir SMART biçimde (belirli, ölçülebilir, gerçekleştirilebilir, sonuç odaklı ve zamana bağlı) çalışın. SMART kısaltması, toplantı tutanakları oluşturmak için harika bir yoldur. Toplantı çıktılarını belgelemenin daha iyi bir yolu olduğunu düşünmüyoruz! Toplantı çıktıları için SMART’ı kullanmak, toplantı akışını “Burada harika bir fikrimiz var…şimdi bunu halletmek için kim sahiplenecek?” veya “Bu göreve liderlik ettiği için teşekkürler, ne zaman tamamlanmasını bekleyebiliriz?” gibi sorularla yönlendirecektir.

 

5- Bir çalışanın performansına koçluk yapın

 

Performans koçluğu konuşmalarının amacı çalışana kendini kötü hissetirmek değildir. Performans davranışlarını değiştirmektir. Bu nedenle, çalışan, davranışlarının kabul edilebilir olduğunu düşüneceği için performans görüşmesini ertelemek istemez ve bundan çekinir hale gelmez. Ne kadar beklersek, konuşma o kadar zorlaşır.

 

Hiçbirimiz olumsuz bir performans sohbeti yapmaktan hoşlanmayız. Her zaman amacı hatırlamaya çalışmalıyız. Bu, bir çalışanın davranışlarını değiştirmesine yardımcı olmaktır. Konuşma, çalışanın başarılı olmasına yardımcı olmaya odaklı kalırsa, hem çalışanın kariyer hedeflerine hem de şirketin faydasına olacaktır. Çalışanın, yöneticinin ve şirketin bu konuşmayı, çalışanın başarılı olmasını istedikleri için yaptığını anlaması gerekir. Bunu hissettirdiğinize emin olun ve dile getirin.

 

 

İyi yönetici ve lider olmak düzenli çalışmayı gerektirir

 

Yukarıda yazdıklarımız kesinlikle tam bir liste değildir. Bunlarla birlikte, şirket dahilinde işlerin yapılmasıyla ilgili yöneticilerin ve liderlerin çok fazla sorumlulukları vardır. Örneğin; programlar, bütçeler ve daha fazlası. Yukarıda paylaştıklarımız daha çok yöneticilerin ve liderlerin her gün yaptığı insan etkileşimlerine odaklanıyor.

 

Kimse yönetici ve lider olmanın kolay olduğunu söyleyemez. Bu liste, yönetim ve liderlik yolculuğumuza başlamamıza yardımcı olmak için ihtiyaç duyduğumuz şeylerin bir hatırlatıcısıdır.

 Bir cevap yazın