Küçük ve Orta Ölçekli İş Yerleri için 4 İşe Alım Stratejisi 2022

Çalışan alımı ve elde tutma söz konusu olduğunda, denenmiş birçok taktik vardır. Araştırmamız, çalışanları elde tutmanın avantajlardan çok bir şirket kültürü oluşturmakla ilgili olduğunu gösteriyor. Bu tamamen güven, liderlik, network, sağlık, çeşitlilik, eşitlik ve aidiyet ile ilgilidir.

Yalnızca ihtiyacınız olan rolleri değil, istediğiniz kişileri işe alın

 

Nationwide Mortgage Bankers’ta (NMB), çalışan alımı sadece hangi pozisyonların açık olduğuna bağlı değildir. Bunun yerine, şirket beğendiği bir aday bulduğunda, kendilerine özel bir pozisyon olsun ya da olmasın, onları şirkete dahil ederler.

 

NMB başkanı Jodi Hall, “Çalışanları ihtiyacımız olmadan önce işe almaya çalışıyoruz” diyor.

 

“Temel değerlerimize gerçekten uyan ve pozisyonlar için ihtiyacımız olan deneyime sahip kişileri, onlar için bir pozisyonumuz olmasa bile, sürekli olarak işe alıyoruz. İİnsanların ne yapmak istediğini, güçlü yanlarının neler olduğunu öğrenebilir ve buna göre pozisyonlar oluşturabiliriz.”

Mülakatlarınıza iki yönlü bakın

 

Adaylar, şirket kadar güce sahiptirler. Mülakat sadece bir adayın şirket için uygun olup olmadığı değil, aynı zamanda şirketin aday için doğru olup olmadığıyla ilgilidir.

 

Şirketler genellikle tek yönlü bir uyum arıyor. Evet, çalışanlar iş tanımına uyuyorlar ama kendilerini evlerinde hissedecekler mi? İşe alım uzmanları, adayları, ait oldukları yeri bulduklarını hissetmelerini istiyor. Bu nedenle, mülakat, kesinlikle tek taraflı değildir.

 

Çalışanlarınızın bağlantılarına dokunun

 

Ağızdan ağıza pazarlamadan daha iyi bir pazarlama yoktur. Çalışanlarınız iş yerinizi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye ediyorsa, bu birçok reklamdan etkilidir.

Önce işe alın, sonra eğitin

 

NMB’nin uyguladığı bir diğer taktik, doğru tutuma sahip olan ancak sektör deneyimi olmayan kişileri işe almak ve bunun yerine onları iş konusunda eğitmeyi seçmekti.

 

Şirket yöneticisi, “İnsanları, hiç deneyimi olmayan işleri yapmaları için eğitebildik, böylece kariyerlerini bizimle birlikte büyütebildiler.” diyor.

 

En kısa sürede en iyi adaya ulaşmak istiyorsanız Pratik İnsan Kaynakları bir telefon uzağınızda!Bir cevap yazın