Kriz Anlarında Çalışanları Nasıl Motive Edebilirsiniz?

Hangi sektör olursa olsun, her çalışma alanında bazı krizler yaşanması oldukça normaldir. Burada önemli olan ise, kriz döneminde yöneticilerin çalışanlara takındığı tavır olmakta. Zor dönemlerde çalışanların motivasyonlarını yüksek tutmak, sorunlara çözüm bulmakta faydalı olacaktır. Ayrıca, yapılan işlerden alınacak verim de çalışanların motivasyonu ile doğru orantılıdır.

 

Bazı yöneticiler, çalışanların kendi motivasyonlarını kendilerinin yaratması gerektiğini düşünebiliyor. Ancak böyle bir düşünce tarzı pek de doğru bir yaklaşım olmamaktadır. Öyle ki, çalışanların motivasyonunu artıracak eylemleri yöneticiler de yapabilir. Bugünkü yazımızda yöneticilerin çalışan motivasyonunu artırmak için neler yapabileceklerini inceleyeceğiz.

 

Çalışanların Başarılarını Kutlayın

 

Şirket içerisinde zor dönemler yaşanabilir ve bu zor geçen dönemlerin sonunda çalışanların takdir edilmesi gerekir. Özellikle kriz anını çok iyi bir şekilde değerlendiren çalışanların başarılarının ortada kalması motivasyonu düşürebilir. Bu yüzden de başarılı çalışanları motive etmek adına başarılarını kutlamanız gerekecektir. Ayrıca, bu kutlamalar her çalışan için bir etki bırakacağından dolayı genel anlamda bir algı oluşturmuş da olacaksınız. İnsan kaynakları için başarıyı takdir etmek motivasyonu artıran en önemli etkenlerden bir tanesidir.

 

Koşullar Değişse Bile Çalışanlarınızla Beraber Uyum Sağlayın

 

Hayatın dinamik akışı içerisinde birçok farklı değişimin yaşanması gayet normal bir durum. İş hayatının içerisinde de birçok farklı yenilik ve değişim sık sık gerçekleşmekte. Önemli olan nokta ise, yaşanabilecek her türlü değişime karşı çalışanlarınıza beraber hazır olmanız. Öyle ki, bu tip durumlarda gerekli önlemler alınmaz ise takım içerisinde kopukluklar yaşanabilir. Böylece çalışanların motivasyonunda da belirli düşüşler görülebilir.

 Bir cevap yazın