Koçluk ve Liderlik Birlikte Yürür! Peki, Nasıl?

Liderlik, çalışanlarınızı ilk sıraya koymakla ilgilidir. Onları, görevleri için doğru şekilde yönlendirmeniz, destek vermeniz ve sonra da işlerini yapabilmeleri için yollarından çekilmeniz gereklidir. Bu şekilde ellerinden gelenin en iyisini yapabilirler.

 

Liderlik kelimesinin arkasında ‘hizmetkar liderlik’ terimi vardır. Her hizmetkar liderin beceri setinde bir koçluk unsuru da mutlaka bulunur. Aslında, etkili bir koç olmak, hizmetkar liderliğin temel unsurları olan dört iletişim becerisini gerektirir. Hadi, bu becerilere bir göz atalım!

 

Öğrenmek için dinleyin

 

Etkili bir liderin özelliklerini düşündüğümüzde, ‘iyi bir dinleyici olmak’ her zaman akla ilk gelenlerden biridir. Neden? Çünkü insanlar ne düşündüklerini önemseyen bir yöneticiye değer verirler. Biriyle bir sohbete başladığınızda, dikkatinizi dağıtan şeyleri ortadan kaldırın, böylece sadece karşınızdaki kişiyi dinleyip, odaklanmış olursunuz. Zihninizi, onların fikirlerine ve bakış açılarına açın. Söz kesmekten olabildiğince uzak durun, kişiye konuşmadan önce düşünmesi için zaman tanıyın. Ses tonu gibi sözel olmayan ipuçlarına dikkat edin. Kişinin ne söylediği farklı cümlelerle yeniden ifade edin veya sonunu bekleyin ve konuşmanın tamamını özetleyin, böylece onların bakış açısını ve ne demek istediğini anladığınızı bilsinler.

 

Onlardan bilgi isteyin (İçgörü)

 

Bu madde, sohbet ettiğiniz kişiden fikir almakla ilgilidir. Kişinin tam olarak ne söylediğini anlamanıza yardımcı olacak bilgileri, düşünceleri veya fikirleri aramak için iyi düşünülmüş sorular kullanın. Açık uçlu sorular iletişime teşvik eder; örneğin, “Bana bundan biraz daha bahsedebilir misin?” Açıklığa kavuşturan sorular (“ne zaman” veya “nasıl”) anlaşılmayı kontrol eder. Yönlendiren sorular (“ne”) daha derin düşünmeyi teşvik eder.

 

Kendi doğrularınızı paylaşmaktan kaçınmayın

 

Bir lider olarak bilgilerinizi paylaşmak, çalışanların kendilerinin, departmanlarının ve şirketin çıkarına en uygun kararlar almalarına yardımcı olabilir. Bazen kendi ‘doğrunuzu’ söylemek rahatsız edici olabilir fakat unutmayın, doğru bilgiye sahip olmayan insanlar çoğu zaman gerçeğin kendi versiyonlarını oluştururlar. Bu gerçekten de daha olumsuz olabilir. Bilgiyi paylaşmadan önce düşünün: Söyleyeceğim şeyler, başarılı olmalarına yardımcı olacak mı? Hiçbir şey söylemezsem bu sorun kendi kendine çözülür mü? Bu bilgi, kişinin daha çabuk başarılı olabilmesi için yardımcı olabilir mi?

 

Güveninizi bildirin

 

Doğrudan bir rapor içeren koçluk görüşmesinin sonuna doğru, kişiye onu takdir ettiğinizi ve arkasında olduğunu gösterin. Güveni ifade etmek, öz saygılarını inşa etmenin, onlara benimseme ve güçlenme duyguları vermenin en iyi yoludur. İnsanların çabalarını kabul etmek ve onlara samimi bir dilde iyi bir iş çıkardıklarını bildirmek, hem bireysel hem de ekip için olumlu yönde uzun bir yol kat edecektir.

 

Hizmet veren ve koçluk yapan bir lider olmak, ekibinizdeki her bir kişiye güven oluşturmak için size daha fazla fırsat verir. Bonus olarak, sizi daha iyi tanımalarına da yardımcı olur. Liderlik, çalışanlarınızla anlamlı ilişkiler kurduğunuzu bildiğiniz zaman çok zevkli bir hale gelecektir!Bir cevap yazın