Kişisel Kriz Zamanlarında İşe Alım Uzmanları için 7 Üretkenlik Hilesi

 

Kişisel bir krizle karşı karşıya kalındığında üretken olmaya devam etmek oldukça zordur ancak çoğu durumda, iyileşmek ve işe geri dönmek için biraz zaman ayırdığınızda bu genellikle aşılamaz bir sorun olmaktan çıkar.

 

Bir kriz durumunda, geri adım atmak ve pes etmek mümkün değildir, işi devam ettirmemiz gerekir.

 

İşe alım uzmanı olarak, bunu nasıl yaparız?

 

1. Krizi kabul edin

 

Bir kriz uzun sürdüğünde veya en azından beklediğinizden daha uzun sürdüğünde, onu görmezden gelmeye çalıştığınız bir bakış açısı benimsemek oldukça kolaydır. Onu başınızdan savmaya, kendinize her şeyin yolunda olduğunu söylemeye ve savaşmaya çalışırsınız. Bu durum bir süre işe yarayabilir fakat kısa bir zaman sonra ondan kaçmak yalnızca size zarar verir. Zamanla birikecek ve sizi oldukça olumsuz etkileyecektir.

 

Kendinizi hemen toparlayamayacağınızı ve her zamanki üretken halinizde olamayacağınızı kabul etmelisiniz. Bu bir sorun değil, bu gibi durumlara kriz dememizin bir nedeni var. Böyle günler veya dönemler yüzünden kendinizi asla kötü hissetmemelisiniz.

2. Sağlığınızla ve kişisel bakımınızla ilgilenmeye başlayın

 

Sürekli devam eden bir kriz, kolaylıkla bir döngüye dönüşebilir. Stres, kendinize bakma şeklinizi oldukça etkiler, bu da stres seviyenizi daha da artırır ve böylece süreç devam eder.

 

Bu nedenle, kişisel bakım için proaktif bir yaklaşım benimsemeniz ve fiziksel/zihinsel sağlığınızı korumak için bir rutin oluşturmanız çok önemlidir.

 

3. Yeteri kadar uyuyun

 

Kriz zamanlarında, genellikle ilk acı çeken uykularımız oluyor ve sorunu daha da şiddetlendiriyor. Uyku eksikliğinin konsantrasyon, karar verme, genel fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde sahip olabileceği ciddi olumsuz etkileri göz önünde bulundurarak, yeterince uyumak kişisel bakım rutininizin önceliklerinden biri olmalıdır.

 

İşte bazı önemli ipuçları:

 

– Her gün en az yedi saat uyunmalı (kişiye göre değişebilir)

– Normal bir uyku düzeni ayarlayın.

– Yatak odanızın ışık ve gürültü ile kesintisiz, huzurlu bir uyku için hazırlandığından emin olun.

– Telefonunuzu yatmadan en az yarım saat önce kullanmayı bırakın.

– Uyumadan önce yemek yemekten kaçının

– Bitki çaylarından faydalanın

– Bunlar işe yaramazsa bir doktora danışın

 

Bir kriz sırasında yemek yeme alışkanlıkları genellikle ihmal edilir. Size zor gelse de sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturmak kişisel bakımın ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Aynı şey, bir kriz sırasında yapmak isteyeceğiniz son şey gibi hissettiren egzersiz için de geçerlidir, ancak yapılmalıdır. Hızlı bir yürüyüş veya bisiklet sürmek mükemmel bir sonuç verecektir. Düzenli olarak ve mümkünse açık havada yapmalısınız.

4. Sosyal kalın

 

Covid-19 salgını bize bir şey öğrettiyse, sosyal bağlarımızı koparmanın oldukça zor olduğudur. Uzun süreli bir kişisel krizde, konuşmalardan, sohbetlerden vazgeçmek ve bağları tamamen koparmak kolaydır.

 

Sevdiklerinizle iletişim halinde olmak, özellikle sürekli krizler sırasında oldukça önemlidir çünkü işler gerçekten kötüye gittiğinde size en büyük destek onlar olacaklardır. Ayrıca,sizin için umutsuz görünebilecek bir duruma farklı bir bakış açısı getirmeye yardımcı olurlar.

 

Ekip arkadaşlarınızla ve iş hayatınızdaki diğer kişilerle konuşmak bile size çok yardımcı olabilir, özellikle de çoğu sizinle aynı durumda olduğundan ve muhtemelen aynı baskıları hissettiğinden. Belki birkaç online buluşma planlayabilirsiniz.

5. Profesyonel yardım isteyin

 

Profesyonel yardıma ihtiyacınız olabileceğini kabul etmekten çekinmeyin. Size yardımcı olacağını düşünüyorsanız, o seansı hemen planlayın!

6. Rahatlamak için zaman ayırın

 

Bir kriz sırasında üretkenlik arayışınızda, rahatlamak için zamanınız olmadığını veya rahatlamayı hak etmediğinizi hissedebilirsiniz. Bu, kendinize yapabileceğiniz en zararlı şeylerden birisidir. Beyninize ve vücudunuza bir mola verdirmelisiniz.

 

Üretkenliği tartışırken bunlar önemsiz görünebilir ancak gerçekte çok önemlidirler. Kendinize dikkat etmeden, bir krizle karşı karşıya kaldığınızda uzun vadede üretken olmayı bekleyemezsiniz.

7. Üretken halinizi bulun

 

İşe alım uzmanı olarak muhtemelen yıllar içinde uyguladığınız bir programınız vardır, örneğin iş gününün erken saatlerinde aday bulmak, görevlerinizi yerine getirmek, iş sonrası biraz uzanmak, günün sonuna doğru biraz kitap okumak.

 

Bu tür bir düzenin işinize yaramadığını ve tamamen farklı bir şey bulmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Bu tamamen normal ve her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Yapma şeklinizi değiştirmek, onu zorlamaya çalışmaktan çok daha iyidir.

 

Belki de uzun süredir, en zor görevlerin üstesinden gelmenin ve sonra büyük görevler yerine getirildikten sonra daha küçük görevlerin üstesinden gelmenin doğru olduğunu düşündünüz. Bir kriz anında bunun imkansız olduğunu fark edebilirsiniz. En zor şeylerle uğraşmadan önce büyük olasılıkla biraz rahatlamaya ihtiyacınız olacak.

 

Bazen, işinizle ilgili bir çaresizlik hissedebilirsiniz. Bu durumlarda, ekip arkadaşlarınızla ve yöneticilerinizle konuşmaktan çekinmeyin.

 

Önemli olan, durumunuzu kabul etmek ve kendinizi aynı ‘işe alan kişi’ olmaya zorlamamaktır. Üretken olmanın çok fazla yolu var!Bir cevap yazın