İyi Bir Yönetici Her Zaman İyi Bir Lider midir?

Normalde dışardan bakıldığı zaman liderlik ve yöneticilik kavramları aynı anlamda gözüküyor olsa bile durum bundan çok daha farklıdır. Her zaman iyi bir yönetici iyi bir lider olamaz. Bu yazımızda da iki kavram arasındaki farkları ve nasıl iyi bir lider olunur? Sorusunun cevabını araştıracağız.

 

Liderlik çok eski dönemlerden beri iş hayatının en önemli kavramlarından bir tanesi olmaktadır. Liderlik nedir ve yöneticilikten farkı var mıdır konusuna gelince de bazı öne çıkan konular gelmektedir. Aslında her yönetici iyi bir lider olabilir ancak bu da iş dünyası içerisinde nasıl bir yol izlediğine bağlı olacaktır.

 

Yönetici ve Lider Arasındaki Farklar

 

Yönetici, genel olarak bir işi yöneten ve çalışanların yönlendiren kişilerdir. Liderlik ise yöneticilerin bu çalışmalarda gösterdikleri yetkinlik seviyesi olacaktır. Liderlerin gerekli özellikleri arasında, ilham verici olma, büyük çerçeveden bakabilme gibi özellikle ön plana çıkacaktır. Çalışanların verimliliklerin gözetilmesi, doğru değerlendirme süreçleri gibi pek çok konu da liderlerin gerekli özellikleri arasında yer almaktadır. Yöneticilerin de bu noktada iyi bir lider olmak için bu yetkinliklere sahip olmaları gerekmektedir.

 

İnsan kaynakları alanında yapılan çalışmalar ile iyi bir liderin yetkinliklerini artırma noktasına birçok başarı elde edilmektedir. Bu sayede iş verimi arttığı gibi çalışanların mutluluk derecesi de artacaktır.