İyi Bir Çalışanın Becerileri Neler Olmalıdır?

Şirketlerin, kendi alanlarındaki en iyi çalışanları işe almak ve elde tutmak istedikleri en büyük gerçeklerden bir tanesidir ancak ‘iyi bir çalışan’ olmak gerçekten ne anlama gelir ve onları aramak neden önemlidir? Çoğu işe alım veya insan kaynakları yöneticisi, iyi çalışanlar bulmanın ne kadar zor olduğunu bilir; adaylar ya belirli becerilere sahip değillerdir ya da şirket kültürüne uymuyorlardır.

Şirket sahipleri genellikle yalnızca teknik becerilere odaklanır ve ideal çalışanı oluşturan nitelik ve özellikleri maalesef değerlendirmezler. Bu, kültürü, üretkenliği beklediğimizden daha fazla olumsuz yönde etkileyebilir ve çalışan eğitimi çabalarını da uzatabilir.

Sektör veya işin doğası ne olursa olsun, çalışanlarının iş dünyasında başarılı olmasını istiyorlarsa, her işe alım yöneticisinin dikkat etmesi gereken bazı temel nitelikler vardır.

İyi bir çalışanın becerileri ve özellikleri

 

Bir çalışanda hem soft beceriler hem de teknik beceriler ya da zor beceriler eşit derecede önemlidir. Sosyal beceriler, bir çalışanın gösterdiği sosyal uzmanlık, kişilik ve karakter yapısı, iletişim becerileri, duygusal zeka, etki ve işe yaklaşımını içerir.

 

Bunlar, öğrenilmiş ve ölçülebilen teknik becerileri tamamlarlar ve bir çalışanı bir şirket için daha fazla faydalı hale getirirler.

 

İyi bir çalışanın en önemli becerileri ve özelliklerinden bazıları şunlardır:

 

Neyi olduğu kadar nedenini de bilmek

İyi çalışanlar, sadece işlerini nasıl yapacaklarını bilmenin ötesinde, işlerinin neden var olduğunu ve ne için yaptıklarını da bilirler. Bu, görevlerini geliştirmek için yeni öneriler ve fikirler bulmalarını sağlar.

 

Profesyonellik

Kibarlık, iyi konuşmak, sakin ve prezantabl olmak, işte profesyonel olmanın bir parçasıdır.

 

Dürüstlük ve şeffaflık

İş yükü, iş/yaşam dengesi, zor müşteriler, ekip arkadaşları ve etkisiz prosedürler gibi zor konular hakkında doğruyu söylemek, sizi iyi bir çalışan yapar. Düşüncelerinizi uygun bir dille iletmeniz gerekir.

 

Yenilikçi fikirler

İşinizi olumlu yönde etkileyecek yenilikçi fikirleri ve önerileri öne çıkaran çalışanlar, bir şirket için çok değerlidir. Durgunluk ve gönül rahatlığı büyümenin düşmanıdır.

 

Problem çözme yetenekleri

Bir sorun üzerinde çözülene veya tamamlanana kadar çalışan ve sorunları çözmek için elinden gelenin en iyisini yapan çalışanlar iyi çalışanlar olarak kabul edilir.

 

Hırs

Çalışanların akıllarında net, kişisel bir kariyer planı veya hedefi olduğunda, işverenlerinin kariyerlerini kendileri için sürdüreceği varsayımı altında değildirler ve bu nedenle ilerleme için çaba gösterirler.

 

Güvenilirlik ve sorumluluk

Yaptıklarının sorumluluğunu alan, güvenilir, zamanında gelen, söylediklerini yapan ve ekibindeki diğer kişileri yarı yolda bırakmayan çalışanlar, şirket için faydalı çalışanlardır.

 

Uyuşmazlık çözümü

İyi çalışanlar, çatışmaya dahil olanlara saygı göstererek, suçlamadan ve sadece iletişimi korumak için çatışmadan kaçınmaya çalışmak yerine, çatışmayı olgun bir şekilde ele alır ve çözerler.

 

Olumlu tutum

Çalışmaya olumlu bir tutum getiren çalışanlar, etrafındakiler üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ekipteki enerjiyi giderek artırır.

 

Duygusal zeka

Duygusal zeka (EQ), ekiptekilerin yanı sıra kendi duygu durumlarının da farkında olmakla ilgilidir. Bunları iyi yönetmeyi bilmek, iyi bir çalışan olmanın önemli bir anahtarıdır.

 

Takım çalışması

Ortak bir hedefe ulaşmak için ilişkileri profesyonel bir şekilde geliştirerek bir takımdaki diğer insanlarla çalışma yeteneği, herhangi bir şirket ve birey için bir değerdir.

 

Öğrenmeye isteklilik

Eğitim yoluyla elde edilen zorlu beceriler, iyi çalışanlar için yeterli değildir.  Yeni fikirlere açıktırlar ve düşüncelerini, kişisel içgörülerini ekiple paylaşırlar.

 

Yaratıcılık

Tüm insanlar yaratıcı doğmaz ancak yaratıcılık deneyler, hayal gücü, sorular, işbirliği ve bilgi işleme yoluyla öğrenilebilen bir beceridir.

 

Cömertlik

İyi çalışanlar etraflarındakilere koçluk ve akıl hocalığı yapar. Deneyimlerini ve uzmanlıklarını cömertçe paylaşırlar. Bilginin ancak başkalarıyla paylaşıldığında güç olduğunu bilirler.

 

 

 

 Bir cevap yazın