İşyerinde Güven: Çalışanlarda Güven Oluşturmak için 10 Adım

İşyerinde güven nasıl oluşturulur?

“Güven inşa etmek yıllar, yıkmak ise saniyeler sürer” diyen her kimse çok haklı.

 

Bu günlerde yaşadığımız-çalıştığımız güven ortamına ve liderlerin şirketlerinde güven oluşturmak için neler yapabileceğine bakalım.

 

İşyerinde güven neden önemlidir?

Günümüzün iş ortamında, güven olmadan şunları yapmak neredeyse imkansızdır:

 

– Hibrit veya uzak bir iş gücüne sahip olmak

– Anlamlı bir çalışan deneyimi yaratmak

– En iyi yetenekleri elde tutmak

– Markanızı korumak

– İşinizi büyütmek

 

İşyerinde Güven Nasıl İnşa Edilir

İşte her seviyedeki liderlerin, eylemleri kelimelerle uyumlu hale getirerek işyerinde güven inşa etmesinin 10 yolu:

 

  1. Güven oluşturmanın çok çalışma gerektirdiğini kabul edin

Güven kazanılmalıdır. Konuşmanızı ilerletmek, sözlerinizi tutmak ve davranışlarınızı değerlerinizle uyumlu hale getirmek için bilinçli bir çabadan gelir.

 

  1. Dürüst ve destekleyici olun

Zor olsa bile, sadece insanların duymak istediklerini değil, doğruyu söyleyin. Çalışanların çabalarını göz önünde bulundurarak, gerçekleri bilmeleri  gerektiğini de değerlendirin.

 

 

  1. Şeffaf olun

Şeffaflık, dürüst konuşmalar, işbirliği ve saygı için kapıyı açar. Güvensizlik duygularına yol açan gizem ve şüpheciliğin bir kısmını ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Tutarlı ve düzenli iletişim, güvenilir liderler için bir öncelik olmalıdır. Ancak şeffaf olmak, her zaman tüm cevaplara sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez. En güvenilir liderler, “Bilmiyorum ama bir öğrenip size geri döneyim” demekten korkmazlar.

 

  1. Bazen sessiz olun

Aktif olarak dinleyin ve duyduklarınızı başka sözcüklerle ifade ederek anlayıp anlamadığınızı kontrol edin. Herkesin sesini duyurma şansına sahip olmasını sağlamak için çeşitli geri bildirimleri verin. Çalışanlarla diyalog kurarak onlara soru sorma, yanıt alma ve endişelerini dile getirme fırsatı vermelisiniz.

 

  1. Tutarlı olun

Yapacağını söylediğin şeyi tutarlı bir şekilde yapmak zamanla güven oluşturur, bu sadece ara sıra yaptığınız bir şey olmamalı. Sözlerinizi tutmak, tüm ilişkilerde, günden güne ve yıldan yıla davranışınızın özü olmalıdır.

 

  1. Aradığınız davranışı modelleyin

Bir şirketin kültürü hakkında, liderin davranışından daha yüksek sesle konuşan başka bir şey yoktur. Ekip çalışmasının önemli olduğunu söylüyorsanız, ekipler ve işlevler arasında işbirliği yaparak bu noktayı güçlendirin. İnsanlar harika işler yaptıklarında takdir edin ve takdire değer bir kültür için zemin hazırlamış olun.

 

  1. Hesap verebilirliği geliştirin

Siz ve diğer liderler, başarılarınızın yanı sıra hatalarınızı da kabul ettiğinizde, çalışanlar sizi güvenilir olarak görür ve liderliğinize saygı duyar. Her projenin değerlendirilmesi (olumlular, olumsuzlar, değiştirilecek şeyler) veya bir durum raporu gerekmektedir.

 

  1. Empatiyi başkalarına da genişletin

Çalışanların gerçekten nasıl hissettiklerini hayal eden liderler, çok fazla güven inşa eder. Çalışanlarınıza onları duyduğunuzu gösterin ve duygularını onaylayın. Kazanç, umursandığını bilen bir çalışandır.

 

  1. Geri bildirim isteyin ve önerilere göre harekete geçin

Şirket genelindeki anketlerde ekip üyelerinize “aklınızda ne var” veya “neyi daha iyi yapabilirdik?” diye sorun. Düşüncelerini takdir etmek için çalışanlarla tekrar iletişime geçin ve neden belirli davranışlar yaptığınızı ya da tam tersi yaklaşımlarını uygulamadığınızı anlamalarına yardımcı olun.

 

  1. Takdir gösterin

İyi yapılmış bir iş için “teşekkür ederim” demekten kaçınmayın. Görmeye devam etmek istediğiniz davranışlara özel olarak karşılık verin ve karşılıklı saygı/güven üzerine kurulu sağlam bir ilişki benimseyin.