İşverenler İçin Uzaktan Çalışma Sürecini İyileştirmenin Yolları

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de pandemi dolayısıyla pek çok şirket uzaktan çalışma modeline geçmeyi tercih ettiler. Koronavirüs dönemi öncesinde denemeleri yapılan bu sistem şuan ki durumda bakılacak olursa oldukça avantaj sağlayan bir sisteme dönüşmekte. Her geçen gün daha fazla şirketin kullanıma geçtiği bu model hakkında yapılan geri dönüşler de genellikle olumlu yönde.

İşveren olarak uzaktan çalışma sürecini daha etkili hale getirebilmeniz için birkaç ipucunu sizler için derledik;

 

Çalışanlarınızın Şirket İçi İletişimini Sağlayın

Şirketteki çalışanlar hem iş süreçlerinde hem de bu süreçler dışında birbirleri ile iletişim halinde olmak istemektedirler. Özellikle sosyalleşme anlamında şirket içi iletişimin çalışanlar arasında sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlamanız gerekir. Çalışanlar sosyalleşerek daha mutlu ve huzurlu bir şekilde çalışmalarına dönecekleri için iş düzeninde de avantaj sağlanmış olur.

 

Uzaktan Çalışma Saatlerini Belirleyin

Çalışmalar uzaktan oluyor ve insanlar evden bir çalışma yürütüyor olsalar bile iş akışının sağlanması için çalışma saatlerinin olması gerekir. Özellikle çalışanlara ulaşılabilirlik konusunda sorunlar yaşanmaması için hem çalışanlarınızı sıkmayacak hem de iş akışının aksamamasını sağlayacak süreler belirlemeniz gerekir.

Evden çalışan insanların da dinlenmeye ihtiyaçları olduğunu göz önünde bulundurarak bir çalışma saati düzenlemesi yapmak, her iki taraf için de oldukça faydalı olacaktır.

 

Görüntülü Toplantı Sürelerini Olabildiğince Kısaltın

Şirket içerisinde işlerle alakalı olarak yapacağınız görüntülü toplantılar, uzaktan çalışma sürecinde olan çalışanlarınızın fazla hoşuna gitmeyebilir. Öyle ki, ev ortamında rahat bir şekilde çalışan insanlar toplantının gerginliği ile verimliliğini kaybedebilmektedir. Bu nedenle de görüntülü toplantı öncesinde bütün hazırlıkların yapıldığına emin olarak, yapılan görüşme sürelerini minimuma indirgeyebilirsiniz.

 

İş Takibini Yapabilmek İçin Raporlar İsteyin

Uzaktan çalışma süreci boyunca iş takibini yapabilmek ve şirketin genel durumu hakkında bilgi sahibi olabilmeniz için belirli aralıklarla raporlar isteyebilirsiniz. Özellikle şirket içi koyduğunuz hedeflere ulaşma konusunda ne kadar yol kat ettiğinizi görebilmeniz için raporlar oldukça önemlidir.

 

 

 Bir cevap yazın