İşverenler İçin İşe Alım Pratikleri

İş dünyasında nitelikli insan gücüne sahip olmak rekabet ve verim için çok önemlidir. İşveren olarak, şirketinizin yükselişini hızlandırmak istiyorsanız hangi pozisyon olursa olsun işe alacağınız çalışanlara çok dikkat etmelisiniz.

 

İşe alım konusunda hızlı ve kesin çözümler almak, işverenin tek başına halledebileceği bir durum olmayabilir. Öyle ki, şirket çatısında çalışan İK uzmanlarının bile değişen dinamikler karşısında yaptıkları çalışmalar ile yeterli kalmadıkları durumlar vardır. Böyle bir durumda, işveren olarak atacağınız en mantıklı adım insan kaynakları firması ile çalışmaktır.

 

İşe alım pratiklerine aşina olan bir işveren ile Pratik İK firmamızın ortak çalışmaları neticesinde, koyulan hedeflere daha hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir. İşe alım alanında edindiğiniz tecrübeler ve kazanımlar önemli olduğu için, bu konu ile alakalı yapmanız gerekenleri birkaç maddede sizler için derledik.

 

Neye ihtiyaç duyduğunuzu biliyor musunuz?

 

İş hayatında bir istekler bir de ihtiyaçlar ön plana çıkar. Bu iki kavramı birbirine karıştırmamak gerek, öyle ki ihtiyaçlar belirlendikten sonra isteklerin oluşması daha mantıklı bir hareket olacaktır. İşe alım sürecinde insan kaynakları firmamız ile çalışmalar yapmadan önce, tam olarak ihtiyacınızın ne olduğuna karar vermelisiniz. Ardından o ihtiyaca uygun olarak isteklerinizi belirtirseniz, işe alım danışmanlığı hizmetinden en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

 

İhtiyaçlarınızı belirlediniz, sırada istekleriniz var

 

Her başarılı işveren gibi sizin de hayalleriniz ve hedefleriniz olmalı. Bu hayallere ve hedeflere ulaşmak için, isteklerinizi en iyi şekilde ifade etmelisiniz. Ancak, bazı durumlarda istekleriniz beklentinizin altında karşılık bulabilir, böyle bir durum için de farklı planlar oluşturmalısınız. İşe alım sürecinde ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi firmamıza iyi bir şekilde dile getirirseniz, hayalinizdeki çalışanları bünyeniz altına alabilirsiniz.

 

 

Adayla Rekabetten Tamamen Kaçının

 

İşe alım sürecinde, gidişatı olumsuz etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de işverenle adayın rekabet içine girmesidir. Bu rekabet ortamı, adayı tanımanızı ve şirket için yapabileceklerini görmenizi engelleyebilir.

 

 

Bir adayı işe aldıktan sonra da işveren olarak sorumluluklarınız bitmediği için Başarılı Çalışan Değerlendirmelerinin 5 Temel Faktörü yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 Bir cevap yazın