İşveren Olarak Söylememeniz Gereken 4 Şey

İş dünyasında, çalışanlarınız ile kurduğunuz iletişimler ve onların ihtiyaçlarını dinlemeniz verimi arttırmak için oldukça önemli. İşveren olarak çalışanınızla iyi bir iletişim kurmak isteyebilirsiniz, ancak yoğun ve stresli iş temposundan dolayı her zaman durum böyle olmayabilir.

 

Çalışanınızı mutlu etmek sizi de mutlu ediyorsa, söylediğiniz cümlelerin çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Öyle ki, kullandığınız bazı cümleler çalışanlarınızı mutlu etmek yerine onların kalplerini kırabilir.

 

İş hayatında söylememeniz gereken bazı sözler vardır ve bu sözler söylendiği takdirde ekip içinde bir huzursuzluk oluşabilir. Sizler için, bir işveren olarak söylememeniz gereken 4 şeyi derledik.

 

1. Çalışanlarınızın Ne Kadar Kazandığını Birbirlerine Söylemeyin

 

Çalışanlarınıza farklı maaş ödemeleri yapıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda, bir çalışana ödediğiniz maaşı başka bir çalışana söylerseniz ekip içerisinde kaos yaratabilirsiniz. Çalışanlar arasında maaş tartışmalarının olmaması için, bu tip konulardan uzak durmanız önerilir.

 

2. Çalışmaktan Yorulduğunuzu Çalışanlarınıza Bahsetmeyin

 

Yoğun iş temposu içerisinde, sadece sizin değil bütün çalışanlarınızın yorgunluk yaşamaları oldukça doğaldır. Ancak bir işveren olarak sizin yapmanız gereken, çalışanlarınıza motivasyon sağlamaktır. Bu nedenle de onlara işten yorulduğunuzu anlatırsanız, çalışanlarınızın da verimi büyük ölçüde düşecektir.

 

Yönetici olarak kendi yorgunluğunuzla kendinizin baş etmesi daha profesyonel bir eylem olacaktır. Dışardan bir psikolojik destek alma şansınız olabilir ama bu konuları kesinlikle çalışanınızla konuşmamalısınız.

 

3. Şirketin Gizli Bilgilerini Kimseyle Paylaşmayın

 

Çalışanlarınıza çok güveniyor ve onlardan hiçbir şey saklamak istemiyor olabilirsiniz. Ancak, şirketin gizli bilgileri kimse ile paylaşılmamalıdır, öyle ki çalışanınızın yarın başka firma ile anlaşmayacağından emin olamazsınız.

 

4. Bir Çalışanınızın Sorununu Diğer Çalışanlarınıza Söylemeyin

 

Çalışanınız sizinle işle alakalı bir sorununu paylaştıysa, bu konuyu diğer çalışanlarınızla konuşmamanız gerekir. Ekip içerisinde konuşulanları o çalışan duyduğu takdirde, yaptığı işe olan heyecanı azalacak ve verimi düşecektir.

 

Çalışanınızın sorununun ekip içerisinde çözülebileceğini düşünüyorsanız, diğerlerine konuyu açmadan önce o sorunun sahibine danışmanız faydalı olabilir.Bir cevap yazın