İşi Almak İçin Şirket Hakkında Kesinlikle Bilmeniz Gereken 5 Şey

Gerçekçi olmak gerekirse bir şirket hakkında her şeyi bilmek imkansız. Peki, mülakata gitmeden önce hangi önemli noktaları bilmeliyiz?

 

Bir mülakata çağrıldınız şimdi şirket hakkında araştırma yapmanın zamanı geldi. Karşınıza çok fazla bilgi çıktığına eminiz. Peki, odaklanmanız gereken en değerli bilgi nedir?

 

Şirket detaylarını bilmek önemli olsa da (kuruluş tarihi, kimin hangi departmana liderlik ettiği, hangi ürünleri veya hizmetleri sundukları) işe alım uzmanlarına sadece araştırma yaptığınızı değil, aynı zamanda bu bilgileri düşündüğünüzü iletmek daha önemlidir. Becerilerinizin şirketi nasıl etkileyeceğini gösteren şekilde konuşun.

 

Özellikle aşağıdaki beş konuyu anlamaya odaklanın!

 

Geliri Nasıl Etkileyeceğinizi Anlayın

 

Şirketteki rolünüzün ne olacağı gerçekten önemli değil. Her durumda, işinizin şirketin karlılığını nasıl etkileyeceğini bilmek, bir adayın mülakata girerken yapabileceği en önemli hazırlık çalışmasıdır. Potansiyel konumunuz için önemli olan bilgileri araştırarak başlayabilirsiniz.

 

Şirketin ürünleri veya hizmetleri hakkında gerçekten bilgili olun, böylece potansiyel istihdamınızı şirketin gelir kaynağıyla nasıl etkileşim kuracağınıza göre şekillendirebilirsiniz.

 

Şirketin Zorluklarını Anlayın

 

Şirketin ne yaptığını biliyorsunuz ve işinizin hedeflerini nasıl etkileyeceği hakkında bir fikriniz var ancak şirketin temel zorluklarını anlayabilirseniz ( belki de şirketin sosyal medya sayfalarını, blog gönderilerini ve misyonunu gözden geçirerek ) ik uzmanları için düşünceli, hazırlıklı ve eleştirel düşünen biri olarak öne çıkacaksınızdır.

 

Onların sorunlarıyla bağlantı kurun ve bunları fırsatlara dönüştürmelerine nasıl katkıda bulunabilmeyi seveceğinizi açıklayın. Şirket bir büyüme hamlesi yaşıyorsa ve pozisyonları hızlı bir şekilde doldurmakta zorlanıyorsa, mülakatı yapan kişiye, işe ilk gün kolları sıvamış ve çalışmaya hazır bir şekilde gelen biri olduğunuzu açıkça gösterin!

 

Şirketin Rakiplerini Bilin

 

Pazar hakkında tam bir anlayışa sahip olmanız gerekmez fakat şirketin temel rakiplerinin kim olduğunu bilir ve anlarsanız, işe alım uzmanlarına konuşmanızı benimsetebilir ve onları daha kolay etkileyebilirsiniz. Rakip markalarla ilgili olarak görüşmeye gittiğiniz şirketin pazardaki konumu hakkında sorular sormak, ilgi, hazırlıklı ve meraklı olduğunuzu gösterir.

 

“Anladığım kadarıyla yeni bir rakibiniz olan ABC Şirketi var. Bunun pazarı nasıl etkilemesini bekliyorsunuz?” gibi sektörel sorular sorabilirsiniz.

 

İşe Alım Uzmanlarını Tanıyın

 

İşe alım uzmanlarının adaylarını görüşmeye gelmeden önce sosyal medyada araştırmaları standart bir eylemdir.  Aynı şeyi yapmalı ve konuşacağınız insanları araştırmalısınız. Kim olduklarını ve neler başardıklarını anlamak için LinkedIn profillerine ve Twitter hesaplarına göz atabilirsiniz. Onlar hakkında küçük bilgilere sahip olduğunuzu konuşmanızda belli edebilirsiniz. Onların beğenilerini öğrenip sohbeti buna göre yönlendirebilirsiniz.

 

İş Tanımını Anlayın

 

Bu adım basit görünebilir fakat herhangi bir mülakatın temel bir parçasıdır, şirket için ne yapacağınız hakkında konuşmayı gerektirir; işe alım uzmanları, adaylara bir çalışan olarak sahip olacakları rol ve sorumluluklar hakkında sorular sormayı severler.

 

İş tanımı konusunda bilgili olmalı, her sorumluluğu net bir şekilde düşünmeli ve bunlarla başa çıkacak donanıma sahip olduğunuzu gösterebilmelisiniz.

 

Bir şirket hakkında her şeyi bilmek imkansızdır, bu gerçekten bir sorun değil. İşe alım uzmanları da her ayrıntıyı bilmenizi beklemiyor. Anahtar, bu kilit alanları anlamak için işe koyulmak ve sonra da kendiniz olmaktır!

 

 Bir cevap yazın