İşe Alım Sırasında İşyeri Kültürünüzü Göstermenin 5 Güçlü Yolu

Pandemi sonrası iş arayanlara, en önemli faktörün ne olduğunu sorarsanız, kaçınılmaz olarak bunun şirket kültürü olduğunu söyleyeceklerdir. Başka bir deyişle, şirketin değerleri, inançları, davranışları ve tutumları.

 

Kültür, insanlara “uyum sağladıklarını” hissettirir ve işin günlük olarak yürütüldüğü sınırları tanımlar. Bu nedenle, geniş ölçekte giriş seviyesi roller için işe alırken, işe alım sürecinde şirketinizin kültürünü sergilemenin yollarını bulmanın büyük bir etkisi olabilir.

 

Kültürü göstermek toplu işe alımlarda oldukça işe yararken, genel olarak bu adaylara, işe başlamadan önce hem role hem de şirkete ilişkin net bir fikir verir, bu da yıpranmayı azaltmak için harika bir yoldur. Toplu işe alım alanındaki şirketlerin %48’i, adayları geniş ölçekte işe almak için güçlü bir işveren markası geliştirmenin en etkili uygulama olduğunu söylüyor.

 

Öyleyse özellikle toplu işe alım sürecinde kültürü göstermenin güçlü yollarını keşfedelim!

 

  1. İşveren markası videoları

 

Tüketicilerin %68’i, markalar hakkında bilgi edinmek için video izlemeyi tercih ediyor.

 

İşveren markası videolarını işe alım sürecinize dahil etmek, başvuru sahiplerine şirketin neyi temsil ettiğini, değerlerini ve arzu edilen kültürünü göstermenin,  aynı zamanda şirket hikayesi ve geçmişi hakkında bir fikir vermenin harika bir yoludur.

 

Video, adaylara yeni işlerinin nasıl hissedilebileceği ve şirketin nasıl çalıştığı konusunda net ve somut bir fikir veren güçlü bir araçtır. Videonuza işyerinde sanal bir tur da ekleyebilirsiniz.

 

  1. Gerçekçi iş önizlemeleri

 

Gerçekçi iş ön izlemeleri, turnover azaltmada gerçekten etkilidir çünkü başvuru sahiplerine şirket kültürü ve işe başlama aşamasına ulaşmadan önce nasıl uyum sağlayabilecekleri hakkında gerçekçi bir fikir verir.

 

İş önizlemeleri, başvuru sahiplerine, rutin görevlerden kritik olayları yönetmeye kadar, işin daha zor kısımlarının yanı sıra iyi kısımlarının nasıl görüneceğine dair bir önizleme sunar. Adayları, işin zorlukları hakkında da fikir vererek hazırlarsanız, tam olarak ne bekleyeceklerini bildikleri için daha uzun süre orada kalmaları olasıdır.

 

 

 

  1. İş ilanlarında temel değerleri ve kültürü belli edin

İş ilanlarınız, rol gereksinimleri ve nitelikli adaylardan neler beklendiği hakkında çok şey söyleyebilir fakat kurum kültürü hakkında ne söylüyor?

 

İş tanımlarınız işyeri kültürünü gösterme konusunda iyi bir iş çıkarıyorsa, bu yalnızca adayları cezbetmekle kalmaz, aynı zamanda uygun olmayan adaylara kültür onlara çekici gelmiyorsa kendilerini geri çekme etme fırsatı verir ve böylece siz de turnover oranını düşürmüş olursunuz.

 

Adayları diskalifiye etmeye teşvik etmenin, işgücü piyasasının sıkışık olduğu zamanlarda yapmak istemeyeceğiniz bir şey olduğunu düşünebilirsiniz ancak adaylara kendi kararlarını vermelerinde yardımcı olmak gerçekten uzun vadede şirketinizin iyiliğinedir.

 

 

  1. Çalışan referansları

 

İşe alım söz konusu olduğunda sosyal networkün ve söylemlerin gücünü inkar etmek mümkün değil. Tüketicilerin %93’ünün aşina olmadıkları markalar hakkında karar verirken müşteri incelemelerine güveneceklerini söylemesiyle aynı şekilde, adaylar daha önce hiç görmedikleri bir yerde işyeri kültürü hakkında ne düşündüklerine karar vermek için mevcut çalışanların fikirlerine güvenecekler.

 

İş başvurusunda bulunanlara, ekip üyelerinden gelen çalışan referanslarını göstermek, onlara şirket üyelerinin orada çalışmaktan ne kadar memnun olduğu konusunda fikir vermesine ve ayrıca adayın ekip atmosferi, çalışan katılımı, refah ve dinamikler gibi şeyleri değerlendirmesine de yardımcı olur. Çalışan referansları ayrıca başvuru sürecini daha insani ve özgün hale getirir, bu da aday deneyimi için harikadır.

 

  1. Görüntülü röportajlar

 

Video röportajlar, kültürünüzü iletmek için fırsat yaratmanın mükemmel bir yoludur.

 

Mülakatlar doğal olarak sorduğunuz sorular etrafında yapılandırılır, bunun dışına çıkmak istiyorsanız video röportajları adaylara iletebilir ve organizasyon yapısı- temel değerleriniz gibi şeyler etrafında soruları formüle edebilirsiniz.

 

 

Harika işi alım süreçleri dileriz, aradığınız adaylara kısa sürede ulaşmak için hemen iletişime geçin!

 

 Bir cevap yazın