İşe Alım: Aday Odaklı Bir Pazarda Yetenekleri Çekmenin 3 Yolu

İşverenler rekabette nasıl öne çıkabilir ve en iyi yetenekleri nasıl güvence altına alabilir? Burada, üç hususu ana hatlarıyla belirtiyoruz!

 

Pandemi, yalnızca insanların çalışma şeklini önemli ölçüde değiştirmekle kalmadı, aynı zamanda şirketlerin yeni yetenekleri işe alma şeklini de değiştirdi.

 

Bu yazımızda, şirketinizin değişen ortamda gelişmesini ve aday odaklı bir pazarda yetenekli adayları güvence altına alan bir işe alım süreci geliştirmesini sağlamanın üç yolunu sunuyoruz!

 

‘’Bu yeni ortamda çalışanlar, iş yerinde kendilerine daha fazla esneklik ve hedef sunan roller arıyorlar.’’

 

  1. Öz disiplinli çalışanlar arayın ve onlara güvenin

 

Şirketiniz, çalışanların ofiste geçirdiği zamanı son dakikaya kadar takip ediyorsa, muhtemelen pandemi sırasında uzaktan çalışmaya uyum sağlamakta zorlandınız.

 

Diğer yandan, pandemi öncesinde de çalışanlarının bir dereceye kadar uzaktan çalışmasına izin veren şirketler, Covid-19’un getirdiği büyük değişikliklerle ilgili muhtemelen daha az sorun yaşadı.

 

Peki neden, bu şirketler, çalışanlarına işlerini izlenmeden yapmaları konusunda güvendiler. Güçlü bir işe alım süreci güven üzerine kuruludur. Her şeyden önce öz disiplinli, öz motivasyonlu ve son derece güvenilir çalışanları işe almayı sağlayan işe alım süreçlerine sahip olmalıyız.

 

Pandemi sonrası iş dünyasında, çalışanlar, harcadıkları saatler boyunca yakından izlendiklerini hissetmek istemiyorlar. En iyi yetenekleri güvence altına almak istiyorsanız, zaman izleme yazılımlarından bir an önce kurtulun ve çalışanlarınıza daha fazla esneklik sağlayın.

 

Aksi takdirde çalışanlar yaptıkları işin kalitesinden ve aldıkları kararlardan çok zaman takibine odaklanacaktır. Ayrıca, şüphe uyandıran bir yerden değil, güven duyan bir yerden başlayan diğer şirketlere personal kaybedeceksiniz.

 

Yeni çalışanları işe alırken, bir şekilde öz disiplin gösterebildiklerinden emin olun. Örneğin, daha önce serbest veya uzaktan çalışma deneyimleri oldu mu? Uzaktan çalışma hakkındaki görüşleri nedir? Herhangi bir proje üzerinde bireysel çalışıyorlar mı?

 

 

  1. Esnek çalışma saatlerini bir sonraki seviyeye taşıyın

Çalışanların bir şirket seçerken, dikkate aldığı tek belirleyici faktör maaş değildir.

Son yıllarda, çalışanların önemli bir bölümünün esnek çalışma saatlerine yüksek maaştan daha fazla değer verdiğini gösteren çok sayıda anket yapıldı. Bundan anlıyoruz ki, çalışanlar boş zamanlarına gerçekten değer veriyorlar ve bunu maaş artışıyla kıyaslamak istemiyorlar.

Pandemi, giderek artan sayıda işverenin, çalışanlarının ne zaman çalıştığı konusunda daha fazla esneklik sunmasına neden oldu fakat bu konuda gerçekten öne çıkmak istiyorsanız, çalışma saatlerini azaltmayı düşünebilirsiniz. Tabii ki, çalışma saatlerinizi önemli ölçüde azaltmak istemeyeceksinizdir ancak yaz aylarında çalışanlarınızın günde bir saat daha az çalışmasına izin vererek verimlilik için de deneme yapabilirsiniz.

Muhtemelen kaybedeceğiniz bir şey olmayacak ve çalışanlarınız daha dinlenmiş hissedecekler, bu da yılın geri kalanında üretkenliğin artmasına neden olacaktır.

  1. İşe başvuru sürecinizin kusursuz olduğundan emin olun

Gelecekteki çalışanlarınızın şirketiniz hakkında edindiği ilk izlenim, genellikle web sitenizden ve kariyer sayfanızdan gelir. Bir adayın bir görüşmeye katılmak için iş yerinizi ilk kez ziyaret etmesine benzer şekilde, kariyer sayfanızı ziyaret ederken, potansiyel adayın, şirketinizin başarısını görmesini, aynı zamanda kendilerini rahat ve hoş karşılanmış hissetmelerini istersiniz.

Online ortamda bu izlenimi yaratmak için doğru dengeyi kurmak zor olabilir. İşte yapabileceğiniz birkaç şey!

Şirketinizin kariyer sitesinin harika göründüğünden emin olun, şık ama basit hale getirin.

Şirketinizde sahip olduğunuz faydaları, özellikle esnek çalışmayla ilgili  her şeyi açıklayın.

Başvuru sahiplerinin kişisel verilerini nasıl kullandığınızı bilmeleri ve şirketinizin kuralları ihlal etmediğinden emin olmaları için mutlaka bir gizlilik sözleşmesi oluşturun.

Sıfırdan çekici bir kariyer sitesi oluşturmak, özellikle küçük ve orta ölçekli şirketlerdeki İK profesyonelleri için zaman alıcı olabilir. Hali hazırda kariyer sayfası içeren bir başvuru takip sistemi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Çalışan değer teklifinizi geliştirin

Son 2 senede her şey değişti. Nasıl işe aldığımız, nasıl çalıştığımız, nasıl yaşadığımız. Bu yeni ortamda çalışanlar, iş yerinde kendilerine daha fazla esneklik ve amaç sağlayan yeni roller arıyorlar.

Şirketiniz bu talepleri karşılamak için çalışan değer teklifini geliştirebilirse en iyi insanları tutma şansınız çok daha yüksektir. Pratik İnsan Kaynakları ile iletişime geçerek en iyi yeteneklere hemen ulaşabilirsiniz!

 Bir cevap yazın