İşe Alım: Açık Pozisyonları Doldurma Zamanını Azaltabilecek 6 Uygulama

Genel olarak çoğu şirketin bir pozisyon doldurmak için kısa süresi vardır. Doldurma süresi metriği, geleneksel olarak açık bir iş talebini doldurmak için geçen ortalama süreyi temsil eder. Zamanın ne zaman başlayıp ne zaman bittiği konusunda biraz esnekliğe sahip olsanız da, çoğu insan talep onaylandığında bir işi açık olarak kabul eder ve aday teklifi kabul ettiğinde iş kapandı olarak değerlendirilir.

 

Bu nedenle, doldurma süresi ne kadar kısa olursa, yeni çalışan o kadar hızlı başlar. Bu tam olarak şirketin ve yeni işe alınan kişinin aradığı şeydir. Öyleyse soru, işe alım sürecinin bütünlüğünden ödün vermeden doldurma süresini kısaltmak için ne yapabiliriz? Burada dikkate alınması gereken 6 şey var.

 

#1 UYUMLULUK

 

İşe alma sürecinin genellikle gözden kaçan bir yönü, uyumluluk ilanıdır. Tıpkı çalışanlarınız için gerekli olan iş kanunu dökümanlarınız olduğu gibi, iş başvurusunda bulunanların kullanımına açmanız gereken belirli ilanlar da vardır. Şirketlerin, eşit istihdam fırsatı, aile/tıbbi izin,, göçmenlik vb. hakkında başvuru sahibine yönelik bildirimler yayınlamaları gerekir.

 

#2 UYGULAMALAR

 

En iyi çalışanları işe alma konusunda ciddi olan şirketler, adayların başvurması, görüşmesi ve işi alması gibi kolay bir işe alım süreci oluşturmak için çok çalışıyor. Bu, şirketin standartlarından ödün vermesi gerektiği anlamına gelmez. İşe alım sürecinize eleştirel bir bakış atın ve başarının önündeki engelin bu olmadığından kesinlikle emin olun.

 

#3 PROGRAMLAMA

 

Şirketler, şu anda dağınık bir işe alım stratejisine sahip olmamalıdırlar çünkü eğer sahiplerse, sonuç en iyi yeteneğin rakip firma tarafından işe alınması olacaktır. İşe alım sürecine dahil olan herkese, mükemmel işe almanın üç temel bileşenine odaklanan bir tazeleme sağlamak için zaman ayırın: 1) işi anlatmak, 2) adaylarla kapsamlı bir görüşme yapmak ve 3) iş için en kalifiye olanı seçmek.

 

 

#4 YÖNETİCİ EĞİTİMİ

 

Doldurma süresini azaltmak, çok az zamanın boşa harcandığı etkili bir işe alma sürecine sahip olmak anlamına gelir. Kuruluşlar bunu uyumlu kalarak yapabilirler. İnsanların başvurmasını kolaylaştıran bir sürece sahip olabilirler. Başvuru sahipleri başvurduktan sonra, görüşmeyi planlamalarını kolaylaştırın. Yöneticilere iyi görüşme yapmak için ihtiyaç duydukları eğitimi verin.

 

 

#5 ARKA PLAN KONTROLLERİ

 

Arka plan kontrolleri kuruluşa, çalışanlara, müşterilere ve satıcılara yardımcı olur. Ancak, değerli olmaları için kuruluşların hızlı sonuçlara ihtiyacı vardır. İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nden (SHRM) bir makaleye göre, temel bir arka plan kontrolünü tamamlamak için ortalama süre 24-72 saattir. Araştırılması gereken bazı karmaşıklıklar varsa daha uzun olabilir. En iyi yetenek yeni fırsatları hızla bulabilirse, kuruluşların istihdam geçmişi kontrolleri gibi faaliyetleri hızlı bir şekilde gerçekleştirebilmesi gerekir.

 

#6 REFERANS KONTROLLERİ

 

Adayların %48’i, düzensiz bir görüşme planlama deneyimi yaşarlarsa gelecekte işverene tavsiyede bulunma veya onunla ilişki kurma olasılıkları daha düşük olacak ve bu oran daha üst düzey rollerde %64’e kadar yükselecektir. Bu, adayları neyin hayal kırıklığına uğrattığını anlamayı ve bu hayal kırıklıklarını azaltabilmeyi gerektirir.

 

 Bir cevap yazın