İş Yerinde Stresle Mücadele Etmenin 10 Yolu

İş çok stresli olabilir. İster işten çıkarılmaktan endişeleniyor olun, ister sürekli projelerle meşgul olun, çoğu insan işte bir noktada stres yaşar. Aslında, tüm yetişkinlerin neredeyse yarısı, işte yaşadıkları stresin genel sağlıklarını etkilediğini bilmektedir.

 

İş yerinde biraz stres yaşamak normal ve sıradan hale gelmiş olsa da, işyerinde aşırı stres üretkenliğinizi etkileyebilir ve fiziksel-zihinsel sağlığınızı etkileyebilir. İş yerinde her şeyi kontrol edemezsiniz ancak kendinizi bu konuda tamemen güçsüz de hissetmeyin. İşinizdeki stres kaynağı ne olursa olsun, iş tatmininizi ve motivasyonunuzu artırmak, hem iş yerinde hem de iş yeri dışında genel refahınızı artırmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

 

İşte çalışırken strese karşı savaşmanın 10 yolu!

 

  1. İnsanlara ulaşın

 

İş yerindeki stres etkenleriniz hakkında konuşmak için bir iş arkadaşı veya güvenilir bir arkadaş bulun. Bir iş arkadaşınızla konuşmak size oldukça yardımcı olabilir çünkü muhtemelen sorunlarınızla ilişki kurabilecek, ortak noktalar bulabilecek ve belki birlikte çözüm üretebilecek hale geleceksiniz. Bir arkadaşınızla konuşmak, tarafsız bir üçüncü göz gibi davranabilecekleri için yararlı olabilir. Araştırmalar aslında iş yerinde yakın bir arkadaşa sahip olmanın üretkenliği artırabileceğini gösteriyor.

 

  2. Yardım isteyin

 

İş yükünüz çok fazlaysa, projelerden başınızı kaldıramıyorsanız, kişisel zamanınız olumsuz etkileniyorsa bu işin bir kısmını üzerinizden atmanın zamanı gelmiş demektir. Her zaman, zamanınızı alan ve sizi strese sokan bazı yarım kalmış işleri bitirmenize yardımcı olması için sanal not tutma hizmetlerine ve sizi organize edecek ücretsiz uygulamalara göz atın.

 

  3. Biraz müzik dinleyin

 

İş arkadaşlarınızı etkilemiyorsa, ki artık çoğumuz evden çalışıyoruz, çalışırken arka planda hafif bir müzik çalın. Müzik dinlemek, vücudunuzdaki bazı doğal stres azaltıcı kimyasalları tetikleyerek genel olarak stresi azaltmaya yardımcı olur.

 

  4. Biraz egzersiz yapın

 

İş dışında fiziksel egzersiz yapmak, genel olarak stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olacaktır. Fiziksel sağlığınızın en iyi durumda olabilmesi için işten önce veya sonra fiziksel aktivite için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun.

 

  5. Derin bir nefes alın

 

İş yerinde bunaldıysanız veya gerginseniz, kafanızı boşaltmanız gerekiyorsa, derin nefes almak için birkaç dakika ayırın. Bu, dengeyi ve sakinliği geri kazanmanıza, masanıza daha odaklanmış şekilde dönmenize yardımcı olacaktır.

 

  6. Kesintileri durdurun

 

Bazı işleri halletmeye çalışırken, çevresel faktörler tarafından kesintiye uğradığınızda muhtemelen streslisi hale gelirsiniz. Üretken olmak istiyorsanız, işinize odaklanabilmek için telefonunuzu ve e-postanızı kapatın. Varsa ofisinizin kapısını kapatın, böylece kimse düşüncelerinizi bölemez.

 

  7. Sağlıklı beslenin

 

Beslenme rutininizin, çalışırken nasıl hissettiğiniz üzerinde büyük bir etkisi olabilir. Sık sık küçük, sağlıklı yemekler yemek, enerjinizi ve odağınızı sağlam tutacak olan sabit kan şekerini korumanıza yardımcı olacaktır. Düşük kan şekerine sahip olmak sizi endişeli, çok fazla yemek yemek ise sizi uyuşuk hissettirebilir.

 

  8. Yeterince uyuduğunuzdan emin olun

 

Her gece yeterince uyumak için zamanınızın az olduğunu hissedebilirsiniz, uykuyu bir öncelik haline getirmek çok önemlidir. Az uyku, işteki üretkenliğinizi ve odaklanma yeteneğinizi etkiler, bunların her ikisi de strese neden olabilir. Ne kadar çok uyursanız, iş yeri stresiyle başa çıkmak için o kadar hazır olursunuz.

 

  9. Masanızı düzenli tutun

 

Dağınık bir ortamda çalışmak hayal kırıklığına ve strese neden olabilir. Masanızı temizlemek ve gereksiz eşyaları atmak için her gün biraz zaman ayırın. Odanızı veya çalıştığınız masayı bitkilerle daha huzurlu bir yer haline getirebilirsiniz.

 

  10. Sınırlar yaratın

 

Birçok kişi, sürekli olarak ulaşılabilir olma konusunda baskı hissediyor veya işle ilgili mesajlar için e-postalarını kontrol etmeye devam etmek zorunda hissediyor ancak işe odaklanmanızı korumanıza yardımcı olacak sınırlar belirlemek oldukça önemlidir. Profesyonel yaşam enerjinizi yüksek tutmak için biraz kişisel zaman ayırın.

 

 Bir cevap yazın