İş Yerinde Dikkat Dağınıklığı

İş yerinde dikkat dağınıklığı üretkenliği ve performansı doğrudan etkileyen olumsuz bir faktördür.

 

Çalışan insanların çoğu iş yerinde dikkat dağınıklığı yaşadığını söylüyor, bu yüzden önemli ölçüde performans kaybı yaşandığı gibi tam potansiyellerine erişemeyip kariyerlerinde ilerleyemiyorlar.

 

İş yerinde dikkat dağınıklığına sebep olan etkenler arasında; sosyal medyada oyalanma, internette sörf yapma, dedikodu, sigara molaları ve dikkat dağıtan çalışma arkadaşları sayılabilir.

 

Dikkat Dağıtan Çalışma Arkadaşları

İş arkadaşınızla iyi ilişkiler kurmak takım çalışması için önemlidir. Böylece iş yerinize kendinizi ait hissedebilir, bir iş yeri kültürü oluşturabilirsiniz ancak sonsuz konuşmalar buna dahil değil. Konuşkan çalışma arkadaşları en büyük dikkat dağıtıcı etkenlerden birisidir.

 

Ofisin Gürültülü Olması

Ofiste telefon konuşmaları olsun, tartışmalar olsun gürültülü bir ortama neden olurlar ve gürültü performansınızı direkt olarak etkiler.

 

Sosyal Medya

Ortalama bir çalışan iş esnasında telefonunu defalarca kontrol ediyor, bu yüzden önemli işlere sık sık ara vermek gerekebiliyor. Sosyal medya kullanımını kısıtlamak bir çözüm sayılabilir ancak burada da ortaya çalışan memnuniyetinin önemi çıkıyor.

 

Kapasiteden Fazla İş Yükü

Hepimiz bazen birden fazla iş yapmak zorunda kalıyoruz, ancak bu durum süreklilik arz ettiği zaman ortaya dikkat dağınıklığı çıkıyor.

 

Kapasiteden fazla iş yükü, üretkenliği ve yaratıcılığı azaltır. Araştırmalar aynı anda birkaç şeye odaklanmaya çalıştığımızda üretkenliğimizin düştüğünü söylüyor.

 

Sonuca gelirsek, İşyerinde dikkat dağıtıcı unsurlar asla kaybolmayacak. Zamanımızı verimli kullanmak, üretkenliği ve yaratıcılığı artırmak için, neyin dikkatimizi dağıttığını anlamalı ve duruma müdahale etmeliyiz.

 

Bu noktada insan kaynaklarına dikkat dağıtıcı unsurların üstesinden gelme konusunda çok iş düşüyor!Bir cevap yazın