İş-Yaşam Dengesini Bulmanın 5 Harika Yolu

İşiniz ve eviniz arasında sürekli bir çekişme hissediyor musunuz? Eğer öyleyse, yalnız değilsiniz. Rahat bir iş-yaşam dengesi elde etme mücadelesi, işyeri stresi ve kaygısının ortak bir tetikleyicisidir.

 

Sorunun bir kısmı, teknolojinin iş ve ev arasındaki sınırları ortadan kaldırmasıdır. Yakın tarihli bir araştırmaya göre, çalışanların yüzde 65’i yöneticilerinin kendilerine ofis dışında ulaşılabilir olmalarını beklediğini bildirdi; beş anket katılımcısından biri, kendi kişisel zamanlarından haftada 20 veya daha fazla saati çalışmak için ayırdığını söyledi. Giderek artan sayıda şirket, iş-yaşam dengesinin pek çok avantajının farkına varırken, bunu kontrol altında tutmak tamamen sizin elinizde.

 

İŞ-YAŞAM DENGESİNE ULAŞMAK İÇİN YENİ YOLLAR MI ARIYORSUNUZ?

 

Bazı şeylere “hayır” demeyi öğrendiniz ve bu günlerde kişisel zamanınızı daha fazla (ve daha kaliteli) geçiriyorsunuz ama yine de, iş-yaşam dengesinin faydalarını hissetmiyorsunuz. Durumlar iyileşirken, çözümler için daha derine inmeniz gerekebilir. Bu yüzden aşağıdakileri mutlaka göz önünde bulundurun:

İşe kapalı alanlar belirleyin

Evinizin veya yaşamınızın belirli alanlarında çalışmanızı yasaklayan sınırlar oluşturabilirsiniz. Arabanızda veya evinizde işle ilgili dikkat dağınıklıklarını ortadan kaldırmak için cep telefonunuzun ve dizüstü bilgisayarınızın yakın mesafede olmadığından mutlaka emin olun.

Şehir değiştirmeyi düşünün

Herkes eşyalarını toplayıp taşınma eğiliminde olmasa da, gerçek şu ki bazı şehirler iş-yaşam dengesi oluşturmaya diğerlerinden daha elverişlidir. Her gün işe gidip gelmek için çok zaman harcıyor musunuz? Bir kariyer değişikliğinin ortasındaysanız, daha fazla kolaylık sunan bir şehre taşınmayı düşünmek için iyi bir zaman olabilir. Daha düşük yaşam maliyeti olan bir şehre taşınmak, çalışma baskısını hafifleterek iş-yaşam dengesini yeniden kurabilir.

Esnek zaman isteyin

İş ve ailenin taleplerini dengelerken, bazen günde bir saat, iş-yaşam dengesine ulaşmada fark yaratabilir. Sorumluluklarınızı yerine getirdiğiniz sürece, 1 saatlik esnek çalışma saati isteyebilirsiniz. Bu 1 saat iş-yaşam dengenizi oldukça olumlu etkileyecektir.

Takviminizi birleştirin

Bir takvim tutmak, programınızı fazla kalabalıklaştırmadan iş-yaşam ikilisini dengelemeye zorlar. Mesela, kızınızın veli-öğretmen toplantısına katılmanız sizin için önemliyse, o zamanı mutlaka takviminizde ayırın ve yakın saatleri doldurmamaya özen gösterin. Takviminizi tek bir yerde planlamak, iş-yaşam dengenizi daha iyi kontrol etmenizi sağlar.

Beklenmedik olanı bekleyin

Toplantıların uzun sürmesine neden olan trafik sıkışıklığını, hastalık günlerini veya birtakım aksilikleri maalesef öngöremiyoruz. Ne kadar dikkatli hazırlamış olursanız olun, her zaman bir şeylerin rotanızı değiştirme potansiyeli olacaktır. Programınızı hazırlarken saatler konusunda esnek davranmak iş-yaşam dengenizi koruma şansınızı artıracaktır.

 

Bir kariyer değişikliği veya iş değişikliği düşünüyorsanız, görüşme sürecinde doğru soruları sorarak bir şirketin iş-yaşam dengesi hakkında değerli bilgiler edinebilirsiniz. İster yeni bir işe başlıyor olun, ister mevcut durumunuzu iyileştirmeye çalışıyor olun, iş-yaşam dengesine ulaşmak hassas bir eylemdir, ancak ulaşmak için kesinlikle çabalamaya değer.

 

 

 Bir cevap yazın