İş Stresinden Dolayı Oluşan Uykusuzluk İçin Neler Yapılabilir?

Gün boyunca iş için herhangi bir konuda stres yaşayabiliyoruz. Bu durum bazen çok sıkıntılı yerlere gitse de bazen de hızlıca çözüme kavuşabiliyor. Ancak bu her iki durumda da iş stresi yaşayan kişiler bazı olumsuz etkiler görebilmektedirler.

 

İş stresinin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığa çok derin etkileri olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Stresin insanlara etkilerinden en belirgin olanlarından bir tanesi de uykusuzluk oluyor. İnsanlar iş stresi yüzünden çok ciddi seviyede uykusuz sorunları yaşayabiliyorlar. Bugünkü yazımızda, iş stresinden kaynaklanan uykusuzluk problemine karşı neler yapabileceğimize değineceğiz.

 

Bol Bol Egzersizler Yapılmalı

 

Egzersiz yapmak ruhsal anlamda sizi önemli seviyede rahatlatacağı gibi aynı zamanda fiziksel olarak yorulmanızı da sağlayacaktır. Vücudunuz daha fazla yorulup ve laktik asit miktarı artınca gece olduğunda daha derin bir uyku uyuyabilirsiniz.

 

Gece Yemek Yemeyin

 

Yemek yememizin en temel sebebi vücudumuza enerji üretmesi için komut vermektir. Gün içerisinde bu komutu verdiğimiz zaman vücudumuz çok daha enerjik olacağı gibi, gece yenilen yemekte de aynı şeyi yapmak ister. Bu durum da sizi uykusuz bırakacağı için kesinlikle gece yemek yemekten kaçınmalısınız.

 

Yatmadan Önce Telefonla Oynamayın

 

Gece uykuya dalmadan önce telefon ya da tabletle vakit geçirmek, uykunuzun kaçmasına ve bir daha geri gelmemesine neden olabilir. Elektronik cihazdan size doğu yayılan mavi ışık nedeniyle vücudunuza uyanık kalması yönünde sinyaller verilir. Bu tip bir aktivite yerine, yatmadan önce kitap okumayı tercih edersiniz çok daha rahat bir uyku uyuyabilirsiniz.Bir cevap yazın