İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnanılmaz derecede dikkat etmeniz gereken faktörlerin bulunduğu bir süreç; iş aramak. İş ararken göz önünde bulundurulması gereken tek faktör maaş olmamalıdır. Maaştan çok daha fazlasını göz önünde bulundurmalısınız. İşte ne kadar mutlu olacağınızı düşünmelisiniz.

 

Mesai Saatleri

Çalışacağınız saatler, dengeli bir yaşam kurabilmeniz için önemlidir. İş hayatınız yaşamınıza ne derece etki edecek? Başvurduğunuz işin standartlarının 9’dan 5’e kadar olacağını varsaymamalısınız. Ya da hafta sonu tatiliniz olmayabilir; bunları detaylı biçimde sormalısınız. Sürpriz mesailer sıklıkla yaşanıyor mu? Hafta sonu tatil denmesine rağmen hafta sonu gelmeniz istenecek mi? Böylece çalışma günleri ve saatleri hakkında net bilgiler edinmiş olursunuz.

 

Avantajlar

Başvurduğunuz iş size ne gibi avantajlar sunuyor? İş ararken dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alan bir detay da bu.

 

Maaş, işverenin, şirketin sunduğu en büyük avantajlardan birisi olsa da tek avantaj bu değil. Emekliliğiniz için hazırladıkları planlar, tatillerinize özel primler, bayramlara özel ikramiyeler, sigorta, sağlık hizmetleri gibi birçok detayı incelemelisiniz.

 

Şirket Kültürü

İş ararken dikkat etmeniz gerekenler arasında en kilit noktalardan birisi de şirket kültürü. Çalışma hayatınızdan aldığınız zevki artıracak etken şirket kültürüdür. Eğer şansınız varsa başvurmayı düşündüğünüz şirkette daha önce çalışanların deneyimlerini dinlemenizi öneririz.


Çalışma Arkadaşları

Çalışmayı düşündüğünüz şirketteki çalışma arkadaşlarınız işinizde ne kadar etkili olacağınızı belirler. Takım çalışmasına yatkın insanlarla çalışıp çalışmadığınızı anlamaya çalışın. Bunun için; insan kaynakları uzmanı ile birlikte çalışmaya başlayacağınız departmana kısa bir geziye gidebilirsiniz.

 

Şirketin Durumu

Şirket istikrarlı bir biçimde büyümeye devam ediyor mu? Gelecek yıllarda işten çıkarmalar söz konusu olabilir mi? Bu detaylara dikkat etmelisiniz, böylece şirketteki varlığınıza dair fikir edinebilir, işe girme konusunda net bir karar verebilirsiniz.

 

Eğitim Fırsatları

Çalıştığınız şirketin bireysel gelişiminizi desteklemesini istersiniz. Bu yüzden sizin eğitiminize önem veren, insan kaynakları tarafı güçlü bir şirket ile çalışmalısınız. Örneğin muhasebe departmanında işe başladınız; mali müşavir olabilmeniz için gerekli eğitimlerin masraflarını karşılayan birçok örnekle karşılaşabilirsiniz. Çalışacağınız şirketin çalışanların eğitimine yatırım yapıp yapmadığına dikkat edin.

 

 Bir cevap yazın