İş Adaylarına Sorulacak En İyi 10 Mülakat Sorusu

İster sanal ister yüz yüze mülakat yapın, bir ik olarak kapsamlı bir şekilde hazırlanmanız gerekir. Başvuranın, işe ve şirkete olan ilgisini ölçmenize, değerlerine ve çalışma alışkanlıklarına ışık tutmanıza, güçlü ve zayıf yönlerini bilmenize, bilgi ve becerilerini ortaya çıkarmanıza yardımcı olacak sorular sormalısınız.

 

Elbette, doldurmak istediğiniz role özel sorular da sormak isteyeceksiniz fakat bir mülakat için bu sorularla, potansiyel çalışanın ekibinizin başarılı bir üyesi olup olmayacağı konusunda iyi bir fikir edinebilirsiniz. O halde, görüşme yapılan kişiye sorulabilecek en iyi 10 soruya ve nedenine geçelim!

 

 1. Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz ve neden burada çalışmak istiyorsunuz?

Bugün online bilgilere kolay erişimle çoğu adayın ödevlerini yapacağını düşünürsünüz fakat bu her zaman böyle değildir. Bazı adaylar, şirketin ne tür bir işle uğraştığını bile bilmiyor olabilir. Bu soruyu sorun ve kimin çalışmakla ilgilendiğini ve ilgilenmediğini hemen keşfedeceksiniz.

 

 1. Bu pozisyona hangi becerilerinizi ve güçlü yönlerinizi getirebilirsiniz?

Görüşülen kişi, işe körü körüne mi başvurdu yoksa ihtiyaçlarınızı nasıl karşıladığını düşündü mü? Bu soru, öğrenmenize yardımcı olabilir. Adaylar, yeteneklerinin, ekibinize nasıl fayda sağlayacağı hakkında eleştirel düşünebilmelidir.

 

 1. Şu anki işinizden bahseder misiniz?

Bu, potansiyel bir çalışana sormak için harika bir açık uçlu sorudur ve bir kişinin özgeçmişinin ötesine geçen geçmişi hakkında içgörüler kazanırken iletişim becerilerini değerlendirmenize de yardımcı olabilir.

 

 1. Mevcut şirketiniz daha başarılı olmak için ne yapabilirdi?

Bu sorgulama, görüşülen kişilerin şirketlerinde büyük resmi görüp görmedikleri konusunda size bir fikir verebilir.

 

 1. Bir yöneticinizle veya iş arkadaşınızla anlaşmazlık yaşadığınız bir zamanı ve bu durumu nasıl ele aldığınızı anlatır mısınız?

Bu, görüşülen kişiye sorulabilecek en iyi sorulardan biridir çünkü onların sorun çözme yetenekleri hakkında bir fikir edinirsiniz. İlgili kişi, ilgili diğer kişiler hakkında konuşurken hangi tonu kullanıyor? Açıklanan durumu uygun şekilde ele alabildiler mi? Ortak bir zemin buldular mı? Unutmayın, duygusal zekaya hemen hemen her işte şiddetle ihtiyaç vardır!

 

 1. Tek başınıza mı yoksa bir takım halinde mi iyi çalışırsınız?

Aday pozisyona seçildiği takdirde nasıl bir iş yapacak? İster uzaktan ister ofiste çalışsınlar, tek başına çalışmaktan ve uzun süre kesintisiz çalışmaktan hoşlanan biri, işbirliği veya çoklu görev gerektiren bir pozisyonda gelişemeyebilir.

 

 1. Mevcut işinizden neden ayrılıyorsunuz?

İş fırsatınız, onları mevcut rollerinde mutsuz eden faktörlere (mesleki gelişim eksikliği, yönetim sorunları vb.) bir alternatif sunuyor mu? Eğer öyleyse, bu faydaları gösterin. Ancak gerçekçi olmayan beklentileri olan adaylara dikkat edin.

 

 1. İş arkadaşlarınız sizi nasıl tanımlar?

Görüşülen kişiye sorulacak en önemli soru, adayın sosyal becerilerine ve ekibinizin diğer üyeleriyle nasıl çalışabileceklerine ışık tutmaya yardımcı olabilir. Mevcut ekip arkadaşlarınızın güçlü yönlerini bilin ve bunları tamamlayacak bir aday arayışında olun.

 

 1. Yöneticiniz sizi nasıl tanımlar?

Bu size adayın önceki yöneticilerle olan ilişkisi hakkında bir fikir verebilir. Dürüst? Verimli? Yine de kime sorduğunuzu unutmayın. Bu nedenle referansları kontrol etmek hala çok önemlidir.

 

 1. Teslim tarihi baskısını nasıl yönetiyorsunuz?

Teknoloji projelerinin genellikle çok sıkı son teslim tarihleri vardır. Bu nedenle, potansiyel çalışanınıza baskı altında ne kadar iyi performans gösterdiğini sormak faydalı olabilir. Adayı geçmişte yaptıklarına dair bir örnek sunmaya teşvik ederek biraz daha derine inmeye çalışın. Aday, tüm çabalarına rağmen kritik bir teslim tarihini karşılayamadıysa, bununla nasıl başa çıktı?

 

ve son olarak;

 

 1. Bana herhangi bir sorunuz var mı?

Bu soru genellikle görüşmeyi tamamlar. Ciddi adayların muhtemelen bir işe alım müdürüne sormak için hazırladığı birkaç sorusu vardır.