İnsan Kaynaklarında Z Kuşağı Dönemi Başlıyor

İnsan kaynakları uzmanları ve şirket yöneticileri için oldukça heyecan verici bir dönem başlıyor. Milenyum çocukları olarak da adlandırılan Z kuşağı bireyler, iş dünyasında kendilerini kanıtlamaya başladılar.

 

Z kuşağının çalışacakları şirketlerdeki beklentileri biraz daha farklı olabiliyor. Özellikle, kendilerini özgür bir şekilde ifade edebilme noktasında kesinlikle taviz vermek istemiyorlar. Bunun dışında, fırsat eşitliği ve şeffaflık bu kuşağın öne çıkan beklentileri arasında yer alıyor.

 

Yöneticiler Z Kuşağı İçin Neler Yapabilir?

 

Hızlı ve analitik düşünce yapısına sahip Z kuşağından faydalanmak isteyen yöneticiler, bir an önce bu alandaki çalışmalarına hız kazandırmalılar. İçerisinde bulunduğumuz bu dijital dünyada, şirketlerin en büyük ihtiyacının bu kuşak olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu nedenle de iş dünyasını yeni kuşağa adapte edebilmek adına yöneticilerin atmaları gereken bazı adımlar bulunuyor.

 

 

Kuşaklar Arasındaki Bağ Kurulmalı

 

Her kuşağın becerileri ve durumlara bakış açıları birbirinden farklı oluyor. Ancak bu farklı kuşaklar bir çatı altında çalışmaya başladıkları zaman, bunlar arasında bağın kurulması son derece önemlidir. Kuşaklar arasında bağ kurulduktan sonra, farklı düşünce yapılarından faydalanmak şirketin büyümesi için de oldukça faydalı olacaktır. İnsan kaynakları alanında yapılan araştırmalar da gösteriyor ki Z kuşağı herkes için heyecan verici bir iş hayatı sunacak.

 

Z Kuşağı Dijitalleşme İstiyor

 

Teknolojinin gelişimlerine en hızlı yanıtlar veren, öğrenme süreleri oldukça kısa olan Z kuşağının en önemli beklentilerinden bir tanesi de dijitalleşme olmakta. Öyle ki, bu kuşak öğrendikleri birçok şeyi dijital ortamlarda öğreniyorlar. Aynı zamanda kendilerini ifade etme alanında en iyi oldukları alanlardan bir tanesi de yine dijital ortamlar olmakta.

 

Kendilerini İfade Edebilecekleri Özgür Alanlar Sağlanmalı

 

Yeni nesil, yaratıcılığını ve üretkenliğini ortaya koymak için öncelikle özgür olmak istiyor. Birçok yeni fikre sahip olan bu gençlerin, kendilerini ifade edebilecekleri alanların oluşturulması yeni projelerin ortaya çıkması için son derece önemlidir.Bir cevap yazın