İK Uzmanı Olmak İçin Gerekli 4 Şey

İnsan kaynakları (İK), işletmelerin hedeflerine ulaşmalarına ve çalışanların potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak isteyen bir alandır. (İK nedir? adlı yazımızı okuyun.)

 

Hemen hemen tüm şirketlerin bir çeşit insan kaynakları departmanı vardır ve iş dünyası giderek daha fazla insan sermayesi geliştirmeye odaklandıkça insan kaynakları uzmanları talep görmektedir.

 

İK alanında bir kariyer düşünüyorsanız, İK uzmanı olmanın gerektirdiği tüm becerilere ve kriterlere sahip olmalısınız.

 

Ayrıca; İnsan Kaynakları Çalışanı Ne İş Yapar? adlı blog yazımızdan sizi bekleyen işleri öğrenebilirsiniz!

 

Bu kriterler;

 

Organizasyon

İK uzmanlarının en önemli özelliklerinden biri organize olma yeteneğidir. Organize olma yeteneği; zaman yönetimi ve görevleri verimli şekilde tamamlama becerilerini içerir.

 

Standart bir insan kaynakları gününde, işe alma ve işten çıkarma, çalışanların kişisel sorunlarıyla ilgilenme ve açık pozisyonlar için işe alım stratejileri oluşturma gibi çeşitli farklı görevleri yerine getirmeniz gerekecek. Kurumlara özel etik standartlar belirlemeniz ve bunlara uyulup uyulmadığını kontrol etmeniz gerekecek.

 

Ahlâk

İK şirketin kalp gibi hayati bir organı olarak betimlenebilir. Gizli bilgiler ve şirket politikalarını takip etme konusunda keskin bir ahlak anlayışına sahip olmanız gerekiyor. İnsan kaynakları uzmanları, işlerini etkin bir şekilde yapabilmek için şirket çalışanlarının ve yöneticilerinin güvenini kazanmak zorundadır. Bu yüzden dürüstlük ve güven duygusu aşılama başarılı bir İK uzmanı olmanın önemli bir ilkesidir.

 

İletişim

Tüm İnsan kaynakları uzmanlarının temel sorumluluğu, işverenler ve çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmaktır. Bu kriter, hem sözlü hem de yazılı iletişim becerilerinizin gelişmiş olması gerektiği anlamına geliyor!

 

Böylece iletilmesi gereken bilgileri her seviyedeki çalışanlara net ve etkili bir şekilde aktarabilirsiniz.

 

Problem Çözme

Aslında departman fark etmeksizin çoğu uzmanın sahip olması gereken bir nitelik. İşletmelerin en iyi şekilde işletilmeleri için İK departmanı, farklı kişiliklere sahip bireylerin birlikte çalışabilmelerini ve şirket hedeflerini gerçekleştirebilmelerini sağlamalıdır. Bu yüzden insan kaynakları uzmanı olası problemleri çözme yeteneğine sahip olmalıdır.Bir cevap yazın