Her Yöneticinin Çalışan Bağlılığı Hakkında Bilmesi Gerekenler

Başarılı bir iş yürütmenin en önemli faktörlerinden biri, çalışanların katılımını nasıl sağlayacağını bilmektir. Bir şirketin lideri, iş için sahip olduğu tutkunun düzeyini anlarsa, rekabette bir adım öndedir.

 

Bir yönetici olarak, çalışanlarınızın şirketle gurur duymasını istersiniz. İnsanların yaptıkları işi neden yaptıklarına ve onları bu işi yapmaya iten şeyin ne olduğuna her açıdan bakmak önemlidir.

 

Bir yönetici pozisyonunda çalışıyorsanız, çalışanlarınızı tanımak, ne kadar ilgili olduğuna dair başarılı bir değerlendirmenin önemli bir parçası olacaktır. Geçmişlerinden hobilerine, becerilerine, aile yaşamına kadar çalışanlarınızın tüm yönleri işyeri ortamınızın bir parçası haline gelecektir.

 

Kendinize şunu sorun; çalışanlarım şirketin geleceğini ne kadar umursuyor? Kendilerini şirketin büyümesine ve başarılı olmasına yardımcı olmaya adamışlar mı? Henüz bu soruların cevaplarından emin değilseniz, hiç sorun değil. Çalışanlarınız arasında çalışan bağlılığı düzeyini belirlemenin yanı sıra çalışanları nasıl dahil edeceğinizi öğrenmenin birçok yolu vardır.

 

Çalışan Bağlılığı Nedir?

 

Çalışan bağlılığı, birinin işini sevip sevmediğini bilmekten daha fazlasıdır. Çalışan bağlılığını ölçmek, onların işe ve başarısına ne kadar bağlı olduklarını bilmenizi sağlar. Size ne kadar motive olduklarını ve yaptıkları işe ne kadar duygusal olarak yatırım yaptıklarını anlatır.

 

Bir çalışanın bağlı olması için, şirketin vizyonuna uygun ortak bir hedef doğrultusunda motive olması gerekir. Böylece, şirketin temsil ettiği değerlere bağlı kalacaklardır. Bağlı çalışanlar, yaptıkları işin hedefleri hakkında net bir görüşe ve anlayışa sahiptirler.

 

Temel çalışan bağlılığı tanımının ötesine geçen yöneticiler, bu uygulamanın iki ana odağı olduğunu bilmelidir. Yalnızca şirketle olan bağlılık düzeylerini değil, aynı zamanda yöneticilerle de etkileşim düzeylerini anlamalısınız. İkincisi, bu çalışanların doğrudan yöneticileri hakkında nasıl hissettiklerine ve kendilerine adil davranıldığını hissedip hissetmediklerine de bakmak gerekir.

 

Çalışan bağlılığı stratejisi uygulayan şirketler, büyük olasılıkla şirketin adil ve saygılı bir şekilde hareket ettiğini söyleyebilirler. Çalışanın yüksek düzeyde etkileşimi, dikkatli ve ilgili yöneticilerle ortak olduğunda, işinizin tüm verimliliği artar. Üretimde artışa, artan müşteri memnuniyetine ve çalışan yetkinliğinin tüm zamanların en yüksek seviyesinde olmasına olanak tanır.

 

Çalışanların Bağlı Hissetmek için Neye İhtiyacı Var?

 

Bu alanda dikkate alınması gereken şey şirket ve liderliğidir. Katılım düzeylerini ölçmeye başlamadan önce kendinize şu soruları sorun:

 

– Şirketinizin hedefleri ve vizyonları açık ve net mi?

– Çalışanlar bu hedefleri anlıyor mu?

– Çalışanın işi ile şirketin hedefleri arasında açık bir bağlantı var mı?

– Çalışanlar, çalışmalarının nihai olarak işletmenin başarısına nasıl katkıda bulunduğunu görebiliyor mu?

– Yöneticiler bir takımı başarıya götürmek için gereken becerilere sahip mi?

 

Tüm bu noktalar yerine oturduğunda, çalışanlarınızın ne kadar bağlı olduklarını görmeye başlarsınız. Önce işe ve liderliğine yakından bakmak, çalışan bağlılığı stratejilerini ve uygulamalarını daha da geliştirmenize yardımcı olabilir.

 

Çalışanlar Nasıl Bağlı Hale Gelir?

 

Takviye gerektiren alanları belirledikten sonra, ekibinizi başarıya götürmek için uygulayabileceğiniz birçok strateji vardır.

 

Onları Tanıyın

Kulağa basit geliyor ve gerçekten de öyle! Çalışanlarınızla zaman geçirmek ve onları tanımak, çalışanları bağlı kılmanın kolay ve etkili bir yoludur. Aileleri, geçmişleri ve kişisel hedefleri hakkında bilgi edinmek, bir yönetici olarak onlarla daha güçlü bir ilişki geliştirmenizi sağlar. Gün içinde merhaba demek için zaman ayırın, onlara ailelerinin nasıl olduğunu sorun veya hobileri hakkında bilgi alın. Bu, çalışanınızın varlığının bilindiğini ve onları bir birey olarak önemsediğinizi hissettirebilecek hızlı ve basit bir uygulamadır. Araştırmalar, kendilerini değerli hisseden çalışanların işlerine ve performanslarına çok daha fazla bağlı olma eğiliminde olduklarını gösteriyor.

 

Onlara Başarı İçin Araçlar Sağlayın

Bir yönetici olarak, çalışanlarınızın ne yaptıklarını anladığından emin olmalısınız. Ekip üyelerinizden biri ne yapacağından veya bir durumla nasıl başa çıkacağından emin olmadığında, durumu düzeltmeye çalışırken üretkenlik durma noktasına gelebilir. Ek koçluk veya eğitim gerekli olsa bile, çalışanlarınıza önlerindeki görevler için güçlü bir temel sağlamak, bağlılık düzeylerini yükseltmek için iyi bir adımdır.

 

Şirketin Nasıl Olduğunu Bilmelerini Sağlayın

İşin iyi olup olmadığı konusunda kazanılmış bir çıkarları olması için, başarılarından, endişelerinden ve mücadelelerinden haberdar olmaları gerekir. Çalışanlara yalnızca şirketin verimli girişimleri hakkında değil, aynı zamanda pek iyi sonuç vermeyen girişimler hakkında da bilgi verin. Ekibinizin neyin işe yarayıp neyin yaramadığını bilmelerine izin vermek, onlara daha zayıf alanlar için yeni fikirler geliştirme ve çalışmakta olan sektörlerde proaktif olmaya devam etme fırsatı verir.

 

Büyümelerine İzin Verin

Ekibinizi siz oluşturdunuz, şimdi onların yöneticisi olarak, onlara görevlerini yerine getirme becerilerini ve yeteneklerini gösterme fırsatı vermelisiniz.

 

Çalışanlar Arasında Ekip Çalışmasını Teşvik Edin

Bir grup insan büyük maçı kazanmak için bir araya geldiğinde, genellikle takım arkadaşlarından taraftarlara kadar etraflarındaki herkesi bu inancın içine alır, dostluk ve başarı duygusu kitlelere yayılır. Aynı şey işyeri ortamı için de söylenebilir. Büyük bir müşteri veya önemli bir müşteri hizmetlerinize ihtiyaç duyduğunda, güçlü bir çalışan ekibi geliştirmek onlara daha büyük bir amaç duygusu verir. Sadece birbirlerine değil, şirketin kendisine de bağlılığı artırır.

 

Müşteriyi Önemseyen Çalışanları Bulun

Araştırmalar, bağlı çalışanların istisnai müşteri hizmetleri sağlama olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Neredeyse her şeyin dijital veya çevrimiçi olduğu günümüz dünyasında, müşteri hizmetleri ikincil bir endişe haline gelebilir. Bununla birlikte, en başarılı şirketlere bakarsanız, çalışanları müşterilerine mükemmel bir hizmet sağlayanlardır. Ara sıra müşteri tabanınızı araştırmak ve hangi alanların iyileştirilmesi gerektiğini bulmak, çalışanınızı iletişim becerilerini geliştirmek için motive etmenin iyi bir yoludur.

 

Çalışan Geri Bildirimlerini Dinleyin ve Bunlara Göre Hareket Edin

Müşterilerinizin söylediklerini dinlemek önemlidir fakat çalışanlarınızı dinlemek de önemlidir. İşyeri ortamınızın hangi alanlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirlemek için düzenli toplantılar yapmak, çalışanları şirkete bağlı tutmanın önemli bir parçasıdır. Bir şirket anketi, hatta aylık bir toplantı yaparak, çalışanlara kendilerini şirketin bir parçası gibi hissettirin.

 

Korkusuz Bir İş Yeri Ortamı Yaratın

Pek çok şirket, performansa dayalı bir ortamda faaliyet gösterme eğilimindedir. Bu tür bir atmosfer, korku ve belirsizliğin büyümesi için elverişli bir ortamdır, bu nedenle çalışan bağlılığını sabit tutmak özellikle önemlidir. Çalışanlarınızın her şeyi emir komuta zincirine bağlamak zorunda kalmadan seçim yapmalarına izin vermek, kariyerlerinde harika anlar yaşamalarına olanak tanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Bir cevap yazın