Her Çalışanın İhtiyaç Duyduğu 7 Zaman Yönetimi Becerisi

Zayıf zaman yönetimi becerileri, kaçırılan teslim tarihlerine, memnuniyetsiz müşterilere ve fazla mesai maliyetlerinin artmasına neden olabilir. Performansı artırmaya yardımcı olmak için, çalışanlarınızla paylaşabileceğiniz 7 zaman yönetimi tekniğine aşağıda yer verilmiştir:

 

# 1: Planlayın ve hedefler belirleyin

Yöneticiler, günlük, haftalık ve aylık hedefler belirlemek için çalışanlarıyla birlikte çalışmalıdır. Her hedef için bir zaman çizelgesi belirleyin ve hedefi küçük, yönetilebilir görevlere bölün. Çalışanlara online takvimler, proje yönetimi programları veya basit bir yapılacaklar listesi gibi görev yönetimi araçları sağlamayı düşünün.

 

#2: Öncelik verin

Çalışanların sorumluluklarını önem ve aciliyet temelinde değerlendirmelerine yardımcı olun ve en yüksek önceliğe sahip görevleri tamamlamaları için onları uyarın.

 

# 3: Organize edin

Yanlış yerleştirilmiş bir dosya, araç veya belge nedeniyle kaybedilen her dakika, bir görevi tamamlamak için harcanmış boş zamandır. Verimliliği en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olmak için organize bir çalışma alanının önemini vurgulayın.

 

#4: Kolaylaştırın

Verimliliği sağlamak için süreçleri ve prosedürleri düzenli olarak değerlendirin. Yöneticiler, iş sorumluluklarını yerine getirmek için daha verimli yöntemler hakkında fikir edinmek için çalışanlarıyla düzenli tartışmalar yapmalıdır.

 

# 5: Doğru yetkilendirin

Doğru yetkilendirme, doğru görevlerin doğru kişilere atanmasını sağlar. Yöneticiler, iş görevlerini ayrıntılı bir şekilde açıklamalı, görevi tamamlamak üzere bir plan geliştirmek için çalışanlarıyla birlikte ilerlemeli, gelişmeyi  izlemeli ve belirlenen hedeflere ulaşmak için gerekli kaynakları sağlamalıdır.

 

#6: Daha az keyifli iş için zaman ayırın

Özellikle zor veya istenmeyen bir görev ortaya çıktığında, bazen ertelemek insanın doğasında vardır. Çalışanların odaklanmasına yardımcı olmak için büyük projeleri daha küçük parçalara ayırın ve daha büyük, daha hoş olmayan projeler için belirli bir zaman (iş gününün başlangıcı gibi) planlayın.

 

#7: İletişimi yönetin

Son teslim tarihi kısıtlı olan çalışanlar için telefon görüşmelerini ve e-mailleri  yanıtlamak dikkat dağıtıcı olabilir. Bu tür iletişimlere yanıt vermek için yönlendirmeler oluşturun. Örneğin, çalışanların son teslim tarihi kısıtlıysa, onlardan belirli aralıklarla sesli mesajları ve e-postaları kontrol etmelerini ve önce acil iletişimlere yanıt vermelerini isteyin. Diğer tüm iletişimler, önemli projeler tamamlanana kadar askıya alınabilir.

 

Çözüm:

Etkili zaman yönetimi her işletme için önemlidir. Çalışanlarınıza performanslarını optimize etmek için ihtiyaç duydukları eğitim ve araçları mutlaka sağlayın!