Harika Bir Çalışanı İşe Almak için 5 İpucu

Açık pozisyon için doğru kişi olan bir çalışanı işe almak her zaman herkesin istediği bir şeydir. Şirketiniz, çalışanlarınız kadar iyidir. Çalışanlar işin yüzünü temsil eder, müşterilerle geniş alanlarda iletişim kuran kişilerdir. Sizin için yanlış olan kişiyi işe almak size paradan daha pahalıya mal olur. Peki, doğru çalışanı nasıl işe alırız?

 

İşte sizin için harika bir çalışanı işe almak için en iyi 5 ipucu:

 

  1. Bağlı Bir Çalışan Arayın

Şirketinizle bağ kuracak bir adayı işe almak istersiniz. Sadakat, harika bir çalışanın temel özelliğidir ve her zaman motive olmuş, işine bağlı çalışanlar aramalısınız. Bunu, adayın iş deneyimine ve iş değiştirme sıklıklarına bakarak anlayabilirsiniz. Bir aday sürekli iş değiştirmeye devam ediyorsa, şirketiniz için doğru aday olmayabilir.

 

  1. Adaylarınızı Farklı Testlerden Geçirin

Adayların öğrenme becerilerinin yanı sıra analitik becerilerini de test edebilmeniz için farklı yöntemler kullanmalısınız. Bir adayın sadece özgeçmişine bakarak iş için uygun olduğunu anlayamazsınız. Soft beceriler, eğitim yeterliliği ve iş deneyimi ile karşılaştırıldığında eşit derecede önemlidir.

 

Testler, işin gerektirdiği becerilere göre tasarlanmalıdır. Mülakat dışında, adaya becerilerini belirlemek için birkaç görev vermek de değerlidir.

 

  1. Uyumluluğu Kontrol Edin

Şirket kültürünüze uymayan bir çalışanı işe alıp sonradan pişman olmak istemezsiniz. Şirket kültürü, çalışan deneyimine ve marka imajınıza yol açtığı için bugünlerde oldukça önemli hale geldi. Bu nedenle, bir çalışanı işe almadan önce, şirketinize uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

 

Adayın yeterli sosyal becerilere sahip olup olmadığına ve şirketin mevcut çalışanlarıyla, özellikle de düzenli olarak birlikte çalışacakları ekip arkadaşlarıyla anlaşıp anlaşamayacaklarına bakın. Şirketinize uygun olmayan bir çalışanı işe almak, ekip çalışmasını olumsuz etkileyerek şirketin çalışma ortamını da bozacaktır.

 

  1. İşe Alma Sürecinizi İyileştirmeye Devam Edin

İşe Alma Süreci kesinlikle bir kerelik bir şey değildir. Yeni çalışanlar işe alacaksınız ve harika çalışanlar arıyorsunuz. Bu nedenle, bu süreç çok akıllıca tasarlanmalıdır. En iyi yetenekleri çekmek ve şirketiniz için doğru adayı işe almak için işe alma sürecinin düzenli olarak güncellenmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

 

Yeni çalışanları işe alırken, becerilerini ve potansiyellerini tanımanız gerektiği gibi, esas olarak odaklanmanız gereken birkaç faktör vardır. Ayrıca, bir iş ilanı yayınladığınızda, gereksiz başvuranları filtrelemek için iş profilini, eğitim nitelikleri, iş deneyimi, beceriler ve bilgi gibi işin gerekliliklerini açıkça belirtmelisiniz.

 

  1. Stajyerleri İşe Alın

Stajyer işe almak, işe alma süreciyle alakasız görünebilir.  Bir stajyer alıp onu eğittiğinizde, şirketinizin işleyişini ve şirket kültürünü öğrenirler. Benzer şekilde, siz de potansiyellerini, bilgilerini, zayıflıklarını, güçlü yanlarını ve çok daha fazlasını öğrenirsiniz.

 

Bu nedenle, şirketiniz için bir çalışanı işe almaya gelince, stajyeriniz yani zaten iş için iyi eğitilmiş adaylarınız var.