Girişimciler İçin İnsan Kaynakları İpuçları

Doğru kişiyi doğru zamanda ve doğru becerilerle işe almak girişimizin için heyecan vericidir ama bunun aynı zamanda korkutucu bir süreç olduğunun farkındayız. Bu nedenle, işiniz için doğru insanları seçmeyi düşündüğünüzde takip etmeniz gereken bu kılavuzu hazırladık.

 

Kurumsal kültür

Bir şirket kültürü, vizyonunuzun, işinizin ve çalışanlarınızın nasıl davrandığının bir birleşimidir. Kulağa karmaşık geliyor ama parçalara ayırdığınızda, bunların çoğu zaten iş planınızda tanımlamış olacağınız şeyler. İşletmeniz için benzersiz satış teklifi, müşterilere dürüst hizmet sunmak veya müşterilere mümkün olan en yüksek müşteri hizmetleri standartlarını sunmak olabilir.

 

Şimdi yapmanız gereken, bunları yeni çalışanlarınıza ileterek işinizin ne hakkında olduğunu, işin nereye gideceğini ve oraya varmanız için önemli olan değerleri en başından bilmelerini sağlamaktır.

 

Şirket kültürünüzü işe başladıkları andan itibaren eğitim yoluyla yeni çalışanlara aktarmanın ve şirketle birlikte çalışanların gelişimi boyunca pekiştirmenin çeşitli yolları vardır. Belirlediğiniz iş standardı, aldığınız standart olacaktır, bu nedenle ekibinizin her bir üyesinden hangi değerlerin ve davranışların gerekli olduğu, beklendiği konusunda net olduğunuzdan emin olun.

 

Organizasyon yapısı ve yetenekler

Girişimin büyüdükçe hangi becerilere ihtiyaç duyacağını belirlemek için biraz zaman ayırın. Her yeni ekip üyesi, ideal olarak yanlarında özel bilgi ve deneyim getirmelidir. Bu, işinizi daha iyi yönetmenizi sağlayacaktır.

 

İhtiyaç duyacağınız beceri türlerinin net bir resmini elde etmek için bir organizasyon yapısı, iş tanımları ve kişi özellikleri taslağı hazırlayarak başlayabilirsiniz. Bunlar, şu an için bir “istek listesi” gibi görünse de, gelecekte hangi gereksinimlere sahip olacağınıza odaklanmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

İşe alım ve seçim

İşe almaya hazır olduğunuzda, potansiyel çalışanlara ulaşmak için girişiminiz için en uygun işe alım portalını kullandığınızdan emin olun. Yapılabilecek çok sayıda ücretsiz ve ücretli işe alma seçeneği vardır. . Alternatif olarak Pratik İK gibi işe alım danışmalık firmalarıyla çalışabilirsiniz.

 

 

Mülakat

Görüşmenin, her iki tarafın da bilgi almak için kullandığı iki yönlü bir süreç olduğunu unutmayın. Potansiyel bir işveren olarak, adayın yanıtlarını, pozisyon için uygun kişi, işin özellikleri ve rol için gerekli yetkinlikler hakkında önceden belirlenmiş kriterlere göre ölçmelisiniz.

 

 

Performans incelemesi

Çalışanın ne beklendiği konusunda net olduğundan emin olmak için, deneme süresi ve istihdam süreçleri boyunca düzenli incelemeler için çalışanlarla sık sık görüştüğünüzden emin olun. İncelemeler, çalışan performansının gerekli standartta olmasını sağlamak için size geri bildirim verme ve alma fırsatı verir. Performans değerlendirmeleri, herhangi bir sorunu daha büyük bir sorun haline gelmeden önce ortadan kaldırmak için harika bir fırsattır.

 

Çalışanlarınızı motive etmek

Doğru ekip üyelerini işe almak ve eğitmek her şirket için pahalı ve zaman alıcı olduğundan, çalışan devir hızını azaltmak önemlidir. Çalışanları motive etmek ve ödüllendirmek için ödeme içermesi gerekmeyen küçük sürprizler araştırabilirsiniz.

 

 

Girişimler için Önerilen Kaynaklar:

 

Jim Collins’ten ‘İyiden Mükemmele’

 

Stephen R. Covey’den ‘Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı’