Gelecekte Önemli Olacak 10 Temel İK Becerisi

APAC, İK profesyonelleri için 2021 ve sonrasında gerekli olacak kritik becerileri ortaya çıkaran bir rapor hazırladı. İK’ya odaklanan rapor, İK işlevinde insan analitiğinin artan önemini kabul belirtti.

 

Analitik ve tahmine dayalı tekniklerin uygulanması, İK’nın, performansı tahmin ederek doğru yeteneği seçmesine yardımcı olarak işe alım sürecini geliştirir. Ayrıca, hem İK profesyonelleri hem de çalışanlar için süreçleri daha akıcı hale getirmek adına İK çözümlerinin otomasyonuna yardımcı olabilir.

 

İK departmanlarının şu anda en acil ihtiyaçları ele alındığında, İK kapasitesi oluşturmak (%39) ve İK danışmanlığı (%38) iki güncel beceri olarak görüldü.

 

Hadi, öncelikle İK’nın şu anda sahip olduğu becerilere ve hemen sonraki tabloda da gelecek için önemli olacak becerilere göz atalım!

Geleceğe bakıldığında, veri ve analitik gündemin en üst sıralarında yer alıyor. Büyük veri ve analitik temelleri ilk sırada yer alırken (%23), veri/insan analitiği beşinci sıraya yükseldi (%19).

 

 

Raporda, “İK’nın gelecekteki becerileri listesinde veri becerilerinin öne çıkması, bize veri analitiğindeki ve insan analitiğindeki becerilerin İK profesyonellerini eğitmeyi düşündüğümüzde odaklanmamız gereken bir şey olduğunu söylüyor.” diye belirtildi.

 

 Bir cevap yazın