Evden Nasıl Çalışılır: Üretken Kalmak İçin 10 İpucu

Pandeminin de etkisiyle artık daha çok sektör uzaktan çalışmaya uyumlu hale geldi. Evden çalışmanın sağladığı imkanlar olsa da alışılmış bir ofis ortamından kendi evinizin rahatlığına geçmek bazen zorlayıcı olabilir. İşinizde verimli ve etkili olmak istiyorsanız evden nasıl çalışılacağını öğrenmeniz önemlidir, bu nedenle size evden çalışırken üretkenliği artıracak ipuçları vermek istedik!

 

Evde, ofiste çalıştığınız zamandan daha fazla dikkat dağıtıcı unsur, daha fazla sorumluluk ve daha az iletişim vardır fakat bu, üretken olamayacağınız anlamına gelmez. Herhangi bir yerden üretken bir şekilde çalışmaya devam etmenin birçok yolu vardır.

 

İster her gün, ister haftada birkaç kez, ister sadece özel izinlerde evden çalışıyor olun, bu ipuçları, uzaktan çalışma saatlerinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.

 

 1. Düzenli Çalışma Saatleri Belirleyin

 

Tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak evden nasıl çalışılacağını deneyimlerken, yapabileceğiniz en önemli ve faydalı şeylerden biri kendiniz için düzenli bir program oluşturmaktır. Ne zaman çalışmaya başlayacağınız konusunda kendinize tam esneklik vermek, çalışma saatlerinde istediğiniz gibi kendinize ara vermek kulağa hoş gelse de maalesef bu şekilde programınızda tutarlı olamazsınız, kendinize vakit kazandırmak yerine kaybettirmiş olursunuz. Düzenli çalışma saatleri belirlemek sizi kendinize ve yöneticinize karşı sorumlu tutar. Tüm işlerinizi yapma olasılığınızı artırır ve insanların sizinle iletişim kurmasını kolaylaştırır, kişisel olarak da kendinize daha fazla zaman ayırmanıza olanak tanır.

 

Evde bir çalışma programı oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken önemli faktörler şunlardır:

 

 • Yöneticinizin size ihtiyacı olduğunda müsait olmanız
 • Ekip arkadaşlarınızla iletişim
 • En üretken olduğunuz günün saati

Bu demek değildir ki her gün 9-5 çalışmanız gerekiyor. En üretken olduğunuz saatlerde çalışmalısınız fakat yöneticinize işte olmanıza gerçekten ne zaman ihtiyacı olduğunu sormalısınız. Örneğin, herhangi bir online görüşmesinin ne zaman planlandığını bilmek önemli olacaktır, böylece bunu gününüze sığdırabilirsiniz ve buna göre planınızı yapabilirsiniz.

 

Örneğin, birçok kişi her sabah e-postalarını kontrol eder veya öğleden sonraları telefonla ulaşılabilir olmaları gerekir. Bunların dışında, en çok işi bitireceğiniz ve verim alabileceğiniz zamanları seçin. Sizinle temasa geçmesi gerekebilecek herkese uygun saatlerinizi iletin; böylece daha üretken saatlere sahip olacaksınız.

 

 

 1. Çalışma Zamanıyla Kişisel Zamanı Ayırmak

 

Evde çalışmak önemli olduğu gibi, ihtiyaç duyduğunuzda ev hayatı için kendinize zaman ayırmanız da oldukça önemlidir. Kendinizi tüketme riskini göze alarak çalışma saatlerinizi planladığınızdan fazla uzun tutmayın.

 

Evden çalışmanın en önemli ipuçlarından biri, ofisteyken üretken kalmanıza da yardımcı olan yöntemlerden olan iş hayatınızı ve kişisel yaşamınızı bölümlere ayırmaktır.

 

Örneğin, akşamları ailenizle vakit geçirmek istiyorsanız, belirli bir saatten sonra e-postalarınızı kontrol etmeyeceğinize emin olun. Zamanınızı daha iyi dengelemek için, günlük programınızı düzenlemek adına bir takvim uygulaması kullanabilirsiniz.

 

 1. İş Akışınızı Planlayın

 

Verimli bir şekilde evden nasıl çalışılacağını öğrenmek istediğinizde, üretkenliği yüksek tutmanın harika yollarından biri, iş gününüzü planlama konusunda titiz davranmaktır. Daha çalışmaya başlamadan önce, gün içinde önceliklerinizin ne olduğunu, her şeyi halletmenizin ne kadar süreceğini düşündüğünüzü ve fazladan zamanınız varsa ne üzerinde çalışacağınızı kesinlikle belirleyin.

 

Ertesi günü planlamak için yatmadan önce birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli olacaktır. Zihninizin gerisindeki planlama stresi olmadan daha iyi uyuduğunuzu fark edeceksiniz!

 

Planlamanızda aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 

 • İlk olarak en öncelikli işlerinizi yapın
 • Gününüzü kendi rutininizi de içine katarak planlayın – gün boyunca en fazla enerjiye sahip olduğunuzda en zor işi yapın
 • Gün boyunca molalarınızı planlayın

 

 1. Günü Böl

 

Son adımı takip ettiyseniz, gün boyunca kendiniz için çoktan molalar ayarladınız. Bu molalarda masanızdan kalkmayı sakın unutmayın,  biraz temiz hava alın, sağlıklı bir atıştırmalık yiyin ve mümkünse birileriyle konuşun. Tüm bu aktiviteler, sıfırlanmanıza, kanınızın akışını sağlamanıza ve sonraki görevlerin üstesinden gelmeye hazır olmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

Yapılan bir çalışmaya göre, en üretken işçilerin yaklaşık 50 dakika çalıştıktan sonra 15-20 dakika ara verenler olduğu ortaya çıktı. Ara vermeye alışkın değilseniz, bu başlangıç ​​için iyi bir örnek olabilir.

 

Molalarınız için bir zaman sınırına uymakta sorun yaşıyorsanız, işe geri dönmenizi hatırlatması için bir alarm kurabilirsiniz.

 

 1. Ofise Gidiyormuş Gibi Giyinin

 

Bütün gün başka biriyle etkileşime girmeyecek olsanız bile, başarı için giyinmek önemlidir. Bu, duş almayı ve dişlerinizi fırçalamayı içerir! Eşofman altı ve tişört daha rahat olabilir, ancak aynı zamanda halsiz, uykulu veya motivasyonsuz da hissedebilirsiniz.

 

Aynı zamanda yeni bir kıyafete risksiz bir test sürüşü vermek için de iyi bir fırsat!

 

Sabah hazırlanmak için kendinizi motive etmekte zorlanıyorsanız, bir gece önce kıyafetinizi hazırlamayı veya gün içinde bir gezi planlayarak giyinmeyi deneyin.

 

 1. Evde Kendi Ofisinizi Oluşturun

 

Evden çalışmaya alışmaya başladığınızda, koltuğunuzdan ve hatta yatağınızdan çalışmak size cazip gelebilir fakat bu, üretkenliğinizi önemli derecede olumsuz etkileyebilir. Size verebileceğimiz en iyi evden çalışma ipuçlarından biri, evde her zaman ofisteymiş gibi hissedebileceğiniz bir odadan, masadan veya sandalyeden çalışmaktır.

 

Bunu yaptığınızda, beyniniz uyku ile ilişkisini kesecek ve masanızı işle ilişkilendirerek enerji seviyenizin buna göre değişmesine yardımcı olacaktır.

 

Yarattığınız küçük ofisinizde çalışıyorsanız, kendinizi daha uyanık, daha güvenli ve daha düzenli hissedeceksiniz. Rahat, destekleyici bir sandalye, geniş bir masa, iyi bir Wi-Fi ve tutarlı çalışma alanı araçlarıyla kendinizi çalışmaya hazırlayın.

 

Alanınızı kişiselleştirdiğinizden emin olun, sonuçta, orada çok zaman geçireceksiniz 🙂

 

 

 1. Birlikte Yaşadığınız Kişilerle Çalışma Saatlerinizi Paylaşın

 

Evden çalışırken verimli olmak tamamen sınırlarla ilgilidir. Bu aynı zamanda çocuklar, evcil hayvanlar, aile üyeleri veya oda arkadaşları için sınırlar belirlemek anlamına da gelir. Odaklanabilmeniz adına çalışırken sizi yalnız bırakmaları için ricada bulunun.

 

Bu sınırları eğlenceli tutmaya çalışın fakat bunlara bağlı kaldığınızdan emin olun. Eğlenceli ve oyunlaştırma içeren bir fikir olarak, ofisinizin kapısına çalışıp çalışmadığınızı gösteren bir işaret yerleştirebilirsiniz. Hatta çocuklarınızın dışarıda kalmadıklarını hissetmeleri için tabelayı yapmanıza yardım olmalarını bile sağlayabilirsiniz.

 

 

 1. İlham Alın

 

Ofiste yapamadığınız şeyleri evde yapabilirsiniz! Sevdiğiniz müzikleri yüksek sesle ve gururla dinleyin. Hatta dışarıdan gelen seslerin içeri girmesine izin vermek için pencerelerinizi açın.

 

Tekrarlayan görevler yapıyorsanız, ilgi alanınıza giren bir podcast dinleyebilirsiniz fakat bazı insanlar sessizlik içinde daha iyi çalışabilirler. Eğer siz de bu kişilerden biriyseniz, arka fonda müzik ya da TV’yi açma eğilimine karşı koymalısınız.

 

 1. Döngüde Kalın

 

Bir ofiste çalışmanın en iyi yönlerinden biri sürekli iletişim, işbirliği ve sosyalleşme potansiyelidir. Evden çalıştığınız zamanlardan asla bunu kaybetmek zorunda değilsiniz. Evden nasıl çalışılacağını öğrenirken, ekip arkadaşlarınızla haftada en az birkaç kez e-posta, telefon, görüntülü görüşme ve sosyal medya aracılığı ile sohbet edebilirsiniz. Pandemi izin verdiği sürece açık havada mesafeyi koruyarak yürüyüş yapmanız da oldukça iyi gelecektir.

 

Evden çalışırken hem kendinize kişisel zaman ayırdığınızdan hem de profesyonel seviyede çalışma hayatınıza devam ettiğinizden emin olun. Bunu, üzerine çok fazla düşünmeden de yapabilirsiniz, yukarıdaki tavsiyelere uymanız yeterli olacaktır!

 

 Bir cevap yazın