Evden Çalışan Ekibinizi Motive Etmek İçin 4 İpucu

2020’de karşılaşılan, pandeminin yarattığı ekonomik zorlukların talihsiz sonuçlarından biri çalışanların morali ve motivasyonu üzerindeki etkisi oldu. İş belirsizliği ve sağlık kaygısı, insanların hem bireysel hem de şirket olarak hedef belirlemelerini epey zorlaştırdı.

 

2021’de, yöneticiler, ekip motivasyonunu artırmaya, iş potansiyelini ortaya çıkarmaya, çalışmaya teşvik etmeye ve ilham verme yollarını bulmaya odaklandılar. Peki, evden çalışırken motivasyon nasıl artırılır? Online görüşme yoğunluğuyla mücadele ederken uzaktan çalışan ekibinizin motivasyonunu artırmak için öneriler:

1. İpucu: Çalışanlarınızı Tebrik Etmenin Yollarını Bulun

 

İşverenler, çalışanlarının benzeri görülmemiş bir yılda ulaştığı tüm başarıları tebrik etmelidirler. Ekip aktiviteleri, primler ve hediyeler, şirketlerin çalışanları için minnettarlık gösterme yollarıdır. En önemlisi, bu rutin dışı aktiviteler, çalışanlara yorucu ve kaygı dolu bir senenin ardından yeniden başlama ve tazelenme şansı veriyor.

 

Sağlık kaygıları nedeniyle, çoğu şirket bu gibi yüz yüze aktiviteleri yapmaktadır fakat salgın, çalışanın başarılarını görmezden gelmek için bir bahane değildir. Yeterli yaratıcılıkla, herkesin sıkı çalışmasını alkışlamanın yollarını bulabilir ve ekibinizi 2021’de olumlu bir etkiyle ilerletebilirsiniz. Unutmayın ki, motivasyon ekibin performansını artırır.

 

Şirketinizin büyüklüğüne, uzaktaki ekibinize ve bütçenize bağlı olarak, nasıl yeni bir başlangıç yapacağınız konusunda birkaç farklı seçeneğiniz olabilir. İster bir toplantıda olsun ister herhangi bir boş zamanda olsun, çalışanlarınızın başarılarını kutlamanın yollarını denemek ve bulmak oldukça önemlidir. Örneğin, çalışanlarınızı, online bir yemek hazırlama dersi için evlerine bir malzeme kiti göndererek veya sanal bir meditasyon sınıfına davet ederek şaşırtabilirsiniz. İnsanlar tekrar sosyalleşmelerini düşündüğünüzü fark edecekler ve şirketinizi bir kere daha takdir edeceklerdir.

2. İpucu: Ekibinizin Refahına Odaklanın

 

Sanal toplantı yorgunluğu, sosyal izolasyon ve iş ile birlikte gelen tükenmişlik, uzaktan çalışmanın büyük ölçekli adaptasyonunun sonuçlarıdır. Korona virüs etkisi devam ederken, 2021’i, çalışanların olumsuz düşüncelerini en aza indirirken sanal ofisin pozitif yanlarını benimsemelerine yardımcı olacak bir fırsat olarak düşünebilirsiniz.

 

Sanal sağlık etkinliklerine ev sahipliği yapmak, çalışanlarınıza sağlıklı ve mutlu kalmaları için ihtiyaç duydukları araçları sağlamanın harika bir yolu olabilir. Stresi azaltmak için, insanların katılabileceği aylık yoga seansları düzenleyebilirsiniz ya da çeşitli evde spor abonelikleri hediye edebilirsiniz. Bu faaliyetler, sadece fiziksel ve zihinsel sağlığa faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda mükemmel ekip kaynaştırma etkinlikleridir.

3. İpucu: Evdeki Ekibiniz için Hedefler Belirleyin

 

Çalışanlarınızı 2021’de motive etmek için ulaşılabilir hedefler belirlemelisiniz. Stratejik hedefler belirleyerek hem uzun vadeli bir vizyon hem de kısa vadeli motivasyonlar oluşturabilirsiniz. Bireysel hedefler, insanların yeni seviyelere ulaşmasına yardımcı olur. Ekip arkadaşlarınız, hedef belirleme ve hedeflere ulaşma ile bağlantılı heyecanı hissedeceklerinden, bunun şirketinize de büyük katkısı olacaktır.

 

2020, şirketler için birçok engel ve zorluğu ortaya çıkardı ve muhtemelen birçok şirketin belirlenen hedeflerine ulaşmasını engelledi. 2021’de yeni hedefler koymak, hızlı büyümek ve oldukça gelişmek gerekiyor.

4. İpucu: Pozitifliği Sürdürün

 

Zorlu bir yılın ardından, pozitifliği sürdürmek hiç kimse kolay bir şey değil fakat pozitif kalmak insanların genel sağlığı ve stresi için önemlidir. Bu nedenle bunu şirketinize benimsetmeniz gerekmektedir.

 

Bu olumlu tutum, şirket kültürünüz genelinde teşvik ettiğiniz bir şey olmalıdır. Verdiğiniz geri bildirimde bilinçli olun ve uzaktan çalışan ekibinize iyi bir iş çıkardıklarını söylediğinizden emin olun. Örneğin, bir başarıyı takdir etmek istediğinizde şirket toplantılarınızı, şirket çapında duyuru kanallarınızı kullanın. Çalışanlarınıza pozitiflik gibi konularda dışarıdan bir bakış açısı sağlamak için sanal ortamda bir etkinlik düzenleyerek bir konuşmacı da getirebilirsiniz.

 

Personelinizin motivasyonunu korumak, özellikle de herkes uzaktan çalışırken gerçekten hiç kolay değildir. İnsanları,  yıl boyunca cesaretlendirmek, hevesli, sağlıklı, hedef odaklı ve pozitif kalmalarına yardımcı olmak için yapabileceğiniz pek çok şey var!

 

 

 Bir cevap yazın