Etkili Toplantı Nasıl Yapılır?

Çalışma hayatı içerisinde en çok uygulanılan ve göz önünde olan kavramlardan bir tanesi de toplantı olmaktadır. Toplantıların iş hayatı içerisinde uygulanma sebepleri farklılık gösterebilir. Bazen çalışanlarla tanışma amacıyla bazen de bir projenin üzerinde durulması için toplantılar yapılır. Ancak, yapılan her toplantıdan maksimum verim alınması mümkün değildir. Özellikle etkili toplantılar için uygulanması gereken bazı yöntemler de bulunur.

 

İyi ve etkili bir toplantı için planlama ve organizasyon süreçlerinin eksiksiz tamamlanması gerekir. Toplantılardan maksimum verim alınabilmesi için iyi bir şekilde kurgulanması ve ardından gerekli çalışmaların yapılması da gerekmektedir.

 

Etkili Toplantılar için Öne Çıkan Yöntemler

 

Öncelikli olarak toplantıyı düzenleyen tarafın üstüne düşen bazı sorumluluklar bulunuyor. Bu sorumlulukların yerine getirilmesi için kesinlikle tüm süreç boyunca detaylara önem verilmesi gerekir. Toplantının amacının, katılımcılara net bir şekilde aktarılması gerekir. Bu sayede katılımcılar da katıldıkları toplantılarda hangi konu başlıkları olacağının bilincinde olurlar. Özellikle, tüm katılımcıların etkin bir şekilde rol alacağı toplantılara hazırlık yapabilmek için bu süreç son derece önemlidir.

 

Toplantı yapılacak alanın organize edilmesi de etkin bir toplantı için gereklidir. Toplantı yapılacak alan bazen dışardan organizasyon şirketlerinin ayarladığı bir alan olabilir. Bu nedenle de toplantı öncesinde, alanın incelenmesi ve fiziki mekan etüdü yapılması önerilir.

 

Toplantıdan Çıkan Sonuçların Aktarılması

 

Her toplantının sonunda bazı sonuçlar alınması gerekli değildir. Öyle ki, bazen toplantılar aşama şeklinde yapıldığı için net sonuçlar almak için birkaç toplantı yapmak gerekebilir. Ancak, toplantı sürecinde konuşulanların not edilmesi önemlidir. Ardından toplantının sonunda bir sonuca varılmışsa, bu toplantı sonucu raporu tüm katılımcılara dağıtılmalıdır.Bir cevap yazın