Etkili İş İlanları Nasıl Yazılır: İş Tanımı ve Beceriler

İş arayan kişi, iş fırsatınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için iş ilanına tıkladığında, onları bir adaya dönüştürmeye yakınlaşmış olursunuz fakat iş ilanınız onlara doğru bilgileri sağlamıyorsa veya onları başvurmaya teşvik etmiyorsa, maalesef başvurmak yerine “geri” düğmesine basacaklardır. Bunu göz önünde bulundurarak, iş ilanlarınız hedeflediğiniz adaylara istedikleri ve ihtiyaç duydukları bilgileri vermelidir. Bu temel bilgilerin çoğu, iş ilanlarınızın ‘İş Tanımı ve Beceriler’ bölümünde olacaktır.

 

İş ilanlarınızın ‘İş Tanımı ve Beceriler bölümü’, açık pozisyonunuzun neleri içereceğine dair net ve kısa bilgiler sağlamalıdır. Bu şekilde iş arayanlar, işinizin gerektirdiği temel sorumlulukları, görevleri ve yetkinlikleri kolayca anlayabilirler.

 

Pozisyonun Tanımlanması

 

Etkili bir iş tanımı iki net bilgi içerir, role genel bir bakış ve iş sorumlulukları. Açıklamanın kısa ve net olması için bu bölümlerdeki en önemli bilgileri vurgulamalısınız. Bir iş ilanında içerik önemli olsa da, tek bir paragrafa çok fazla bilgi sığdırırsanız iş arayanlar bunalır ve ilgisiz kalırlar.

 

Rolü Özetleyin

 

Pozisyona genel bakış tipik olarak paragraflar şeklinde yazılır ve iş arayanlara iş hakkında ne yapacaklarına dair genel bir fikir verir. “Çalışan” veya “doğru aday” demek yerine, doğrudan iş arayanla konuştuğunuzdan emin olun. Bu, iş ilanını daha kişisel hissettirecek ve potansiyel adaylarınızı işe çekmeye yardım edecektir.

 

İfadelerinizi kısa tutun ancak onları daha ilginç ve heyecan verici kılmak için açıklayıcı kelimeler eklemekten korkmayın. Ayrıca, bu işin neden bu kadar büyük bir fırsat olduğunu ve rolün nihayetinde şirketinizin misyonuna ulaşmasına nasıl yardımcı olduğunu açıklamalısınız.

 

Etkisiz: Çalışan kişi, müşterileri karşılama dahil olmak üzere tüm resepsiyon görevlerini yerine getirecektir.

 

Etkili: Yönetici ofislerimiz için ilk izlenim olarak hizmet vereceksiniz.

 

Etkisiz: Bu pozisyon, satış yaratmaktan ve müşterilere hizmet vermekten sorumludur.

 

Etkili: Satışları aktif olarak kapatacak, müşteri hizmet kalitesini en iyi seviyeye getirecek ve ekibimizin harika bir parçası olacaksınız.

 

İş Sorumluluklarını Listeleme

 

Bu bölüm için, en önemli beş iş görevini vurgulayın. İş arayanların, ilanı hızla tarayabilmesi için iş sorumluluklarını sıralarken madde işaretleri ‘-’ kullanmak en iyisidir. İfadelerinizi daha güçlü kılmak için her görevi “mek,mak” ekiyle sonlandırın.

 

Etkisiz: Görevler arasında VP seviyesi yönetimi ve destekleme, seyahat düzenlemeleri yapma, takvim yönetimi, planlama, satın alma, toplantı notları yapma, powerpoint sunumlarının hazırlanmasına yardımcı olma, dosyalama, yazma vb. yer alır.

 

Etkili:

-Yönetim için programları yönetmek ve koordine etmek,

-Uçuş ve otel konaklaması için rezervasyon yapmak,

-Toplantılar sırasında not almak, yazışmaları hazırlamak ve dosyaları yönetmek,

-Satış sunumlarının hazırlanmasına yardımcı olmak,

-Özel projelere destek sağlamak

 

Okumayı Kolaylaştırın

 

Etkili bir iş ilanı, çekici ve kapsamlı görünmek için yeterli bilgiye sahip olacak ama işin temel işlevleri olmayan görevleri vurgulamaktan kaçınılmalıdır. Sıkıcı okumalar, adayı yine ‘geri’ tuşuna sürükleyecektir.

 

Etkisiz: Bu işin görevlisi, Word, Excel, Powerpoint, Access, yazma, dosyalama, dosya sistemini koruma, veri girişi, toplantılarda not alma ve atandığı şekilde genel ofis görevlerini tamamlama konularında deneyime sahip olacaktır.

 

Etkili: Bu fırsat için doğru kişiyseniz, yoğun bir ofiste, idari destek sağlama ve Microsoft Office’i kullanma konusunda daha önce deneyim sahibi olmanız gerekmektedir.

 

Nitelikleri ve Beceri Gereksinimlerini Sağlayın

 

İş arayan kişi, iş fırsatınız konusunda heyecanlandığında, başvurmaya uygun olup olmadığını öğrenmelidir. İş arayanların uygunluklarını hızlı bir şekilde tarayabilmesi ve değerlendirebilmesi için madde işaretleri ‘-’ kullanın.

 

İş için “gerekli becerileri” listeleyerek başlayın. Bunlar, işi yapmak için kesinlikle gerekli olan yetkinlikler, eğitim başarıları ve deneyimlerdir. Listeyi “tercih ettiğiniz beceriler” ile bitirin. Bunlar zorunlu olmayan ancak ideal adayda kesinlikle istenen niteliklerdir. Tercih edilen beceriler arasında ek eğitim veya deneyim, belirli bir sektörde bir geçmiş veya belirli bir programı kullanma becerisi olabilir.

 

Etkisiz: Görev alanına uygun bir alanda lisans derecesi ve üç (3) yıllık denetim deneyimi dahil olmak üzere beş (5) yıllık ilgili idari deneyim; veya Üç (3) yıllık denetim deneyimi dahil olmak üzere dokuz (9) yıllık ilgili idari deneyim.

 

Etkili:

– İlgili lisans derecesi,

– Beş yıllık ilgili deneyim,

– Üç yıllık denetim deneyimi,

– Ekip uyumu,

– Mükemmel yazma ve analitik beceriler,

– Hubspot ve Google Analytics deneyimi

 

Kurumsal Değerleri ve Şirket Kültürünüzü Paylaşın

 

Eğitim ve deneyime ek olarak, açık pozisyonunuz için uygun adayı seçmek söz konusu olduğunda kültürel uyum son derece önemlidir. Şirketinizin misyonunu, değerlerini ve değerlerini vurgulamak için bu bölümü kullanın, böylece adaylar şirketinizin neyi benimsediği hakkında fikir sahibi olabilirler. Ayrıca, sizin için çalışmanın nasıl bir şey olduğunu anlatmak adına şirket kültürünüzün ve iş yerinizin temel özelliklerini ekleyin. Son olarak, en başarılı ekip üyeleriniz arasında ortak olan tüm kişilik özelliklerini listeleyin.

 

Örnek: Ekip üyelerimiz büyüme, yenilikçilik ve işbirliği konusunda tutkulu. Müşterilerimizi daha iyi destekleyebilmek için sürekli kendimizi geliştirmek ve daha iyi hale getirmek için çabalıyoruz. Büyüme zihniyetine sahipseniz ve gelişmeye açıksanız ekibimiz için çok uygunsunuz!

 

İşi ve gerekli becerileri etkili bir şekilde tanımladığınızda, iş ilanınız, iş arayanlara işin beklentilerini açıkça iletecektir. Buna karşılık, pozisyon için doğru olan adaylar işinize daha fazla ilgi duyacak ve ilgilenecektir.Bu da yanıt kalitenizi artırmaya fayda sağlayacak ve aradığınız ideal adayı bulmaya çok daha fazla yaklaşmanıza yardımcı olacaktır.

 Bir cevap yazın