Etkili Ekip Yönetimi İçin 6 Faydalı İpucu

Michael Jordan bir keresinde, “Yetenek maçları kazanır ancak takım çalışması ve zeka şampiyonluğu getirir” demişti.

 

Tamamen haklı, tek başına ilerlemeye çalışmak çok nadir büyümeyle sonuçlanır, bu yüzden etkili ekip yönetimi oldukça önemlidir.

 

Bu yazımızda, tam olarak ekip yönetiminin neden önemli olduğunu, iyi yönetilen bir ekibin nasıl göründüğünü, daha iyi ekip yönetimi becerilerinin nasıl geliştirileceğini öğrenmek için 6 ipucumuz var!

 

Ekip yönetimi nedir? Etkili ekip yönetimi neden önemlidir?

 

Ekip yönetimi, bir şirketin veya yöneticinin, görevlerini ve ortak hedeflerini ilerletmek için bir ekibi yürütme ve koordine etme yeteneğidir. Ekip yönetimi genellikle bir yönetici, bir ekip, iletişim, hedef belirleme ve çoğu zaman bir proje yönetimi yazılımı içerir. Verimli ekip yönetimi, üretken ve motive çalışanlara yol açtığı için çok önemlidir.

 

Etkili ekip yönetimi ve çalışma kültürünün 3 avantajına bir göz atalım:

 

Bir ekip lideri, ekip çalışmasını, morali ve üretkenliği artırmaya yardımcı olmak için en iyi çalışma ortamını teşvik etmeye odaklanmalıdır.

 

  1. Daha mutlu çalışanlar

 

Pratik İnsan Kaynakları’nda kültürümüze ve çalışan mutluluğuna büyük önem veriyoruz. Kültür, çalışan mutluluğu üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğundan, hangi kültürü tanıtmak istediğinizi düşünün ve kültürünüze uyan insanları işe alın. Sonuçta, bu tamamen sizin elinizde.

 

Yakın zamanda yapılan bir anket, liderlik ve yönetim desteğinin bir şirket kültürünün en önemli unsuru olduğunu gösterdi.

 

  1. Daha üretken çalışanlar

 

Etkili ekip yönetimi ile çalışanların başarılı olduğu bir kültürü şekillendirebilirsiniz. Bir ankette, ABD’li çalışanların %77’si, kültürün, işlerini en iyi şekilde yapma yetenekleri üzerinde güçlü bir etkisi olduğunu söyledi.

 

  1. Çalışan devir hızını azaltın

Yine yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, ABD işletmelerinin yedek çalışan aramak için yılda 1,1 milyar dolar harcadığını belirtiyor!

 

Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan  alınan verileri içeren anket, çalışanların işten ayrılmalarının ikinci en çok belirtilen nedeni olarak zayıf ilişkileri (yöneticilerle veya ekip arkadaşlarıyla çatışmalar vb.) bildiriyor.

 

Bu bağlamda, yöneticilerin en iyi çalışanlarını elde tutmak için iyi bir çalışma kültürü oluşturmaları gerektiği daha belirgin hale geliyor.

 

Yöneticiyi mükemmel yapan nedir?

 

Harika bir ekip yöneticisini tanımlamak için tek bir ölçüt olduğunu kesinlikle söyleyemeyiz, iyi çalışan bir ekibin güçlü liderlik sergileyen birkaç tanımlayıcı yönü vardır. Aşağıdakiler oldukça önemlidir:

 

– Kendi sorumluluklarının net bir şekilde anlaşılması,

– Ekip ve organizasyon hedeflerine ulaşma arzusu,

– Yöneticiler ve denetçiler tarafından düzenli kontroller,

– Ekip üyelerinden geri bildirim almaya açık yöneticiler.

 

Etkili ekip yönetimi için 6 temel ipucu

 

  1. Ekibinizle doğrudan ve şeffaf bir şekilde iletişim kurun

 

Çalışanlar, kafa karışıklığına ve strese neden olduğu için yanlış iletişimden korkarlar. 2019 yılında, ankete katılan ABD’li çalışanların %80’i, etkisiz veya zayıf şirket iletişimi nedeniyle stres yaşadıklarını belirtti.

 

Görevler, son tarihler ve hedefler konusunda ekip çapında netlik sağlamak için etkili iletişim becerilerine ihtiyaç vardır. Bu şeffaflık, bir ekibin üretkenliklerine odaklanmasını sağlar.

 

Diğer taraftan, zayıf online iletişim, çalışanların moralini ve üretkenliğini düşürür. Bu, müşteri memnuniyetini ve kârlılığı da olumsuz etkiler. Bu nedenle hem yüz yüze hem de online görüşmelerimiz de iletişime dikkat etmeliyiz

 

  1. Net bir vizyon sunun

 

Yöneticiler, ister büyük ister küçük olsun, kendi günlük görevleri ve günlük ekip sorunları nedeniyle genellikle temel hedeflerinden sapabilir.

 

Kendi yolunun izini kaybeden bir yönetici, çalışanların kafasını karıştırabilir.

 

Projeler, ekipler ve genel organizasyon için kısa ve uzun vadeli hedefleri vurgulayan net bir vizyon belirlemek, yöneticiler ve çalışanların odaklanması için tartışmasız en iyi yoldur.

 

  1. Ekip işbirliğini teşvik edin

 

Kendini bir ekibin parçası gibi hissettiğini söyleyen çalışanların işe bağlanma olasılıkları 2,3 kat daha fazladır.

 

Yöneticiler, işbirliğini artırmak için yazılımdan yararlanmalıdır. Y Kuşağı (%85) ve Z kuşağı (%79) çalışanlarının çoğu, doğrudan problem çözmek için teknolojiyi kullanmasını istediklerini söylüyor.

 

  1. Görevleri dikkatli bir şekilde devredin

 

Bir yöneticinin, çalışanlara beceri, deneyim ve yetkinlik temelinde görevler ataması beklenir. Her ekip üyesinin atanan görevleri zamanında tamamlayabileceğine güvenmeleri gerekir. İdeal olarak, her ekip üyesinin adil bir iş yükü olmalıdır.

 

Ancak birçok iyi yönetici uygun yetki devrinde maalesef ki başarısız oluyor. Aslında, çalışanların %21’i “çoğu zaman” iş yüklerinden bunalmış hissediyor.

 

Peki, yöneticiler bireysel kapasitelere saygı duymayı nasıl sağlayabilirler? Cevap, her ekip üyesi için görev atamalarına ve son teslim tarihlerine ilişkin bir genel bakışa sahip olmaktadır.

 

  1. Geri bildirimde bulunun ve takdir edin

 

Yapıcı geri bildirim görüşmeleri, hem çalışanlar hem de yöneticiler için iyileştirmelerin gerekli olduğu alanlara ilişkin içgörüler sağlar. Çalışanlara nerede durdukları ve nereye gittikleri konusunda gerçek bir netlik sağlar.

 

Bu görüşmelerden sonra gerçekleşen değişiklikler, çalışanların, yöneticilerin ve ekibin daha iyi performans göstermesine ve güven oluşturmasına yardımcı olabilir.

 

Etkili yöneticiler, tutarlı geri bildirim toplantıları için zaman ayırmalıdır. Araştırmalar, çalışanların düzenli geri bildirim istediğini gösteriyor ( ki bunu tahmin etmesi de hiç zor değil ).

 

 

  1. Uzaktan çalışma zorluklarının üstesinden gelin

 

2021’in sonunda, çalışanların %25-30’unun haftada birden fazla evden çalışacağı tahmin ediliyor.

 

Uzak bir ekiple başa çıkmak için yöneticiler, bunu yapmadan önce ekip üyelerini işe alma ve yönetme zorluklarını belirlemeli ve çözmelidir. Bazı yaygın sorun alanları arasında zamanlama ve yanlış iletişim yer alır. Bir uzaktan çalışma planı, yazılımı ve düzeni bunu çözmeyi sağlar.

 

 

 Bir cevap yazın