Etkili Bir İK Lideri Olmak İçin Empatiyi Kullanmanın Önemi

Etkili bir İK lideri olmak için gereken en temel becerilerden birisi empati, “insanları ancak kendi içlerinde hissederseniz anlayabilirsiniz.”

 

Çalışanlarla olumlu ilişkiler kurmaya ve sürdürmeye, iş birliği sağlamaya ve çatışma yönetimini kolaylaştırmaya yardımcı olur.

 

Empati, kendinizi (psikolojik olarak konuşarak) başka bir kişinin yerine koyma – düşüncelerini, duygularını ve bakış açısını anlama yeteneğidir. Empati, çok farklı deneyimleri, tercihleri, stilleri ve fikirleri olan insanlarla iş birliği içinde çalışmayı mümkün kılar.

 

Aktif Bir Dinleyici Olun, iyi bir dinleyici olmak, herhangi bir İK profesyoneli için bilinen bir iş görevidir. Bütün İK profesyonelleri iyi bir dinleyici olmaları gerektiğinin farkındadır. Ama gerçekten kaç kez dinliyoruz? Personellerin söylediklerine özenli bir şekilde kulak verilmeli.

 

Duyduklarınızı Unutmayın, aktif bir dinleyici oldunuz ve birçok şey duydunuz. Şimdi size anlatılanları düşünmek için biraz zaman ayırın ve sabırlı biçimde çalışanların bütün taleplerini ele alın.

 

Hayal gücünüzü kullanın, başkalarının sizinle paylaştığı her durumu yaşamış olmak imkansızdır. Bu yüzden diğer kişinin nasıl hissettiğini daha iyi anlamak için hayal gücünüzü kullanmanız gerekir.Bir cevap yazın