Emir Vermeden Ekibinizi Yönetebilir misiniz?

Bir ekibe liderlik edebilmek için, şirket içindeki bütün dengeleri beraber yürütmeniz gerekebilir. Ekip içerisindeki huzuru sağlamak ve yapılan çalışmalardan verim almak istiyorsanız kullandığınız dile önem vermelisiniz.

 

Ekip içerisinde yönetici pozisyonundaysanız, ekibinizdeki her çalışan sizin amaç ve hedefleriniz doğrultusunda hareket edeceklerdir. Bu noktada, yönetici olarak hedeflerinizi karşı tarafa ne kadar iyi aktarırsanız, süreç içerisinde devamlı olarak emir vermek zorunda da kalmazsınız.

 

Yönettiğiniz Kişilerin Size Saygı Duymalarını Sağlayın

 

İşlerin sorunsuz devam edebilmesi için sürekli olarak emir vermek gerekmez. Bunun yerine, çalışanlarınıza karşı bir saygınlık kazanarak, direktiflerinizin tekrara gerek kalmadan gerçekleşmesini sağlamanız mümkün. Bu yetkinliğe sahip insanların birçoğunun doğuştan gelen bir yetenek olduğu görülse de bu yetkinliği geliştirmek mümkündür.

 

Neden O Kararı Aldığınızı Anlatın

 

Ekip içerisinde işleyişle alakalı herhangi bir karar aldığınız zaman, çalışanların sorgusuz sualsiz bu karara uymalarını beklemeyin. Bunun yerine, aldığınız kararı kanun ve yönetmeliğe dayandırarak sağlama alın. Daha sonrasında ise, çalışanların anlayacağı bir dilde almış olduğunuz kararın amacını anlatmanız gerekiyor. Bu sayede, ekip içerisindeki her çalışan sizin ne amaçla bu kararı aldığınız bilerek çalışmalarına devam edecektir.

 

 

Ekip Arkadaşlarınızın Fikirlerini Önemseyin

 

Karşı taraftan istediğiniz bir şeyi, siz aynı şekilde yapmıyorsanız çok büyük hata etmiş olursunuz. Eğer ki, sizin fikirlerinizin önemsenmesini istiyorsanız öncelikli olarak karşı tarafın fikirlerini pür dikkat dinlemeli ve önemsediğinizi göstermelisiniz.

 

Bu başlıklar uygulandığı takdirde, ekip üyelerine siz emir vermeseniz bile sizin ağzınızdan çıkan her sözcük emir olarak algılanacaktır. İnsan kaynakları departmanında da bu tip emir vermeden işleyişi devam ettirmenin önemi devamlı olarak vurgulanmaktadır. Yönetici olarak unutmamalısınız ki, aldığınız her karar sadece sizi değil bütün ekibi etkileyecektir.

 



Bir cevap yazın