EKİPLERİ ETKİN BİR ŞEKİLDE YÖNETMEK İÇİN GEREKEN 7 YETENEK

Bir ekibi etkili bir şekilde yönetmek için birkaç temel özelliğe ve beceriye ihtiyacınız vardır. Onlar olmadan, çalışanlarınızı ortak hedeflere doğru çalışmaya ve ellerinden gelenin en iyisini yapmaya teşvik etmek takdir edersiniz ki biraz zor olabilir; bu da hem şirketiniz hem de kariyeriniz için olumsuz olacaktır.

 

İster deneyimli bir yönetici, isterse de yeni yükselmiş bir yönetici olun, bu kritik becerileri geliştirmek, başarınız için çok önemli olacaktır.

 

TÜM PROFESYONELLERİN İHTİYACI OLAN EKİP YÖNETİM BECERİLERİ

 

  1. Açık, Etkili İletişim

 

Bir yönetici olarak amacınız, ekibinizin üyelerinin görevleri verimli, tutarlı ve şirketin genel stratejik hedefleriyle uyumlu bir şekilde tamamlamalarına yardımcı olmaktır. Bunu başarmak için bu stratejik hedeflerin ne olduğunu açıkça ifade etmeli ve aynı zamanda ekibinizin bunlara ulaşmak için ihtiyaç duyacağı belirli iş ve süreçleri detaylandırmalısınız.

 

Daha etkili bir iletişimci olarak, ekibiniz arasındaki kafa karışıklığını ortadan kaldıracak ve herkesin aynı hedeflere ulaşmasını sağlayacaksınız.

 

  1. Duygusal Zeka

 

Duygusal zeka, bireyin duygularını ve başkalarının duygularını yönetme yeteneğini ifade eder.

 

Son derece gelişmiş bir duygusal zeka seviyesi, güçlü yöneticilerin ve liderlerin ayırt edici özelliğidir. Keskin bir öz farkındalık duygusu, empati ve diğer sosyal becerilere sahip biri, başkalarını motive edebilen ve etkileyebilen biridir.

 

  1. Organizasyon

 

Ekibinizin üyelerinin gerçekleştirdiği günlük görevlere ek olarak bütçeleri ve proje zaman çizelgelerini denetlemekten siz sorumlu olabilirsiniz. Bu kadar çok hareketli parçayı kontrol etmek ve yol boyunca gerekli ayarlamaları yapmak, yüksek derecede bir organizasyon gerektirir.

 

  1. Yetki Verebilme

 

Ekibinizin üyelerini mikro düzeyde yönetmek sizin için ne kadar cazip gelse de, bunu yapmak ilerlemeniz adına olumsuz olabilir.

 

İyi bir yönetici, işi başkalarına nasıl devredeceğini bilir. Bu, belirli bir görevi tamamlamak için kimin en uygun olduğunu anlamayı içerir. Ayrıca, bir çalışanın başarılı olmak için gerekli kaynaklara sahip olmasını ve kendi kararlarını verme konusunda yetkilendirilmiş hissetmesini sağlar.

 

  1. Açık Olma

 

Açıklık, hem duygusal zeka hem de etkili iletişim ile birlikte yürür.

 

Ekibinizin üyelerinin, soruları veya endişeleri olduğunda ya da kendilerinden ne beklendiği konusunda açıklamaya ihtiyaç duyduklarında size yaklaşma konusunda kendilerini rahat hissetmeleri önemlidir.

 

  1. Problem Çözme

 

Bir proje veya süreç ne kadar iyi hazırlanmış, organize edilmiş veya kurulmuş olursa olsun, her yönetici sorunlarla karşılaşabilir. Durum ne olursa olsun, yöneticiler yetenekli problem çözücüler olmalıdır. Bir zorluğu değerlendirme, potansiyel çözümler hakkında eleştirel düşünme ve bir yanıt formüle etme yeteneği, bir takıma liderlik etmekle görevlendirilmiş herkes için çok önemlidir.

 

  1. Karar Verme

 

Bir gün boyunca yöneticiler, ekiplerini etkileyen birçok karar almaktan sorumlu olabilirler. Görevleri önceliklendirmek, kaynakları tahsis etmek, görevleri devretmek vb. yöneticiye düşen kararlardır.

 

Bazen, bir yöneticinin bir sorunu çözmek için yetkili bir karar vermesi gerekebilir. Nihayetinde, kararın sonucundan yönetici sorumludur ve bu nedenle, takip eden sonuçlar konusunda rahat olmalıdır.

 

 

 Bir cevap yazın