Ekip Lideri Seçerken Sorulması Gereken Sorular

Bir şirketin gelecek hedeflerine ulaşması, başarılı çalışmalara imza atabilmesi için liderlerin yetkinliği son derece önemlidir. Bu nedenle de lider işe alımları yaparken dikkat edilmesi gereken, bazı hususlar da bulunmaktadır. Normal işe alımlardan farklı olarak lider arayışı içerisinde olan kişilerin, değerlendirmesi çok daha zor bir şekilde yapılmaktadır. Mülakatlar ve özgeçmiş incelemeleri insanların liderlik vasıflarının anlaşılmasında yeterli adımlar olmayacaktır. Bu nedenle de mülakatta karşıdaki insanda aranılan özelliklerin kesin olarak bilinmesi ve buna göre bazı soruların sorulması gerekir. Ekip lideri seçerken sorulması gereken bazı soruları sizler için derledik.

 

 

Ekibi Nasıl Motive Edersin?

 

Ekip motivesi hakkında sorular sormak genellikle adayların insan yönetimi alanındaki çalışmalarını öğrenmek amaçlıdır. Şirketiniz için iyi bir liderin, çalışanları devamlı olarak güçlendirmek için adımlar atması gerekmektedir. Bu noktada kesinlikle ekip içerisinde güvenli ortam yaratılması ve büyümenin beslenmesi istenir.

 

Şirket içerisindeki her çalışanın yüksek performans göstermesini beklemek yanlış olacaktır. Ekip liderlerinin düşük performanslı çalışanların performanslarını nasıl yükselttiklerini gözlemek gerekir. Bu nedenle de çalışan değerlendirmelerinin nasıl yapıldığı gibi performans takibi içeren soruları da bu soruya ek olarak iletmek mantıklı olacaktır.

 

 

Çalışanlara Geri Bildirimde Bulunur musunuz?

 

Liderlerin şirket içerisindeki başarıyı yakalamak için, performans analizlerini en iyi şekilde yapmaları gerekmektedir. Liderlerin bu performans değerlendirmelerini geri bildirim vermeleri, çalışanların olumlu ya da olumsuz durumları yakından görmeleri için son derece önemlidir. Ayrıca, geri bildirimler sayesinde ileriye dönük adımlar da kolay bir şekilde atılmaktadır.Bir cevap yazın