Ekip İçi Sorunlar Nasıl Çözüme Kavuşturulur?

Ekip içerisinde kriz dönemlerinde doğru kararlar alarak, çözüme hızlı bir şekilde ulaşmak son derece değerli. Bu nedenle de her türlü çözüm önerisine açık olması gereken yöneticiler, süreci daha iyi bir şekilde yönetebilirler.

 

İşletmelerin faaliyetlerinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olan iç ve dış etkenler olabilir. Bazı ciddi etkenlerden dolayı, hızlı kararlar almak zorunda da kalınabilir. Çözüme yönelik adımların atılması şirket için son derece önemlidir. İlk olarak sorunun temeli araştırılıp daha sonrasında etkenler ortadan kaldırılır. Şirket içerisindeki sorunlarda kalıcı çözümler üretmek isteyenlerin bilmeleri gereken bazı teknikleri sizler için derledik.

 

Çalışanlar ile Beyin Fırtınası Yapmak

 

Tek bir düşüncenin aldığı karardan ziyade, farklı düşüncelerin ortaya konularak alınan ortak kararlar çoğu zaman daha etkili olur. Ekip içerisinde yaşanan kriz durumlarında, ekip içerisindeki herkesin beyin fırtınasına katılmaları önemlidir. Krizleri ortadan kaldırmak için yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasında beyin fırsatı oldukça etkilidir. Ancak, bu noktada ekip içerisindeki herkesin birbirlerini en iyi şekilde dinlemeleri de gerekir.

 

Sorunların Derinine İnmek

 

Ekip içerisindeki bir sorunu çözüme kavuşturmak için öncelikli olarak o sorunun temel nedenlerinin araştırılması gerekir. Temel sebeplerinin ardından bu sorunu tetikleyen farklı etkenler de belirlenmelidir. Bu sayede geniş kapsamlı bir çalışma yaparak, soruna kalıcı bir çözüm getirmek mümkündür.

 

Krizi Fırsata Çevirebilmek

 

Bazen, bazı sonuçların görülmesi için bazı sorunların yaşanması gerekir. Öyle ki, çoğu kriz anını fırsata çevirip, sorunun çözümünü bulmakla kalmayıp işi olumlu yöne çeken birçok durum örneği bulunuyor. Aynı şekilde, ekip içerisindeki krizleri de farklı bakış açılarından değerlendirmek, krizi olumlu yöne döndürmek için bir fırsat yaratacaktır.Bir cevap yazın