Ekibiniz İçin 5 Yenilikçi Çalışan Bağlılığı Etkinliği

Çalışan bağlılığı uygulamalarını planlamaya başlamadan önce, bunun sadece etkinlikler yürütmek olmadığını, aynı zamanda kuruluşun kültürünü ve performansını etkileyen en temel işlevlerden biri olduğunu anlamamız gerekir.

 

Çalışan bağlılığını birçok uygulama ile sağlayabiliriz fakat hepsinden önce, ekibe, işyerinin hem içinde hem de dışında düşünceleri, hedefleri, başarıları ve zorlukları olan gerçek bireyler olarak bakmalıyız.

 

Çalışan Bağlılığı Nedir ve Neden Önemlidir?

 

Bir yönetici olarak, çalışan bağlılığını sağlamak karşılaşılan en zorlayıcı durumlardan biridir. Ayrıca, ekibin uzun vadeli bağlılığını ve güvenini elde etmenin mükemmel bir yoludur. Sonunda, çalışan bağlılığı şirket için daha iyi sonuçlara ve daha az hataya yol açacaktır.

 

Çok sayıda araştırmada, çalışan bağlılığının artırılmasının karlılık, verimlilik, müşteri sadakati, yaratıcılık, sağlık ve güvenlik, moral gibi birçok ana alanda iş verimliliğini büyük ölçüde artıracağını göstermektedir.

 

Ancak, bunu yapabilmek için, çalışan bağlılığı uygulamalarınızın genel iş planınızla tutarlı olması gerekir. Etkilerini takip etmeden veya değerlendirmeden yardımcı olabileceğine inandığınız planlanmamış fikirleri uygulamak tam olarak para ve zaman kaybıdır.

 

Çalışan Bağlılığı Uygulamaları ile Şirket Hedefi

 

Bunu “nasıl” yapacağınıza karar vermeden önce, işinizde “neyi” başarmak istediğiniz konusunda spesifik olmalısınız. İK’nız, şirketinizin hedefleriyle tutarlı ve uyumlu olan çalışan bağlılığı planının geliştirilmesi ve planlanmasında hayati bir rol oynar. Bu etkinlikleri başarılı bir şekilde yürütmek organizasyonel katılım gerektirir.

 

5 Yenilikçi Çalışan Bağlılığı Etkinliği

 

Çöl adası senaryosu

 

Hepimiz okulda böyle buz kırıcı oyunlar oynamışızdır.  Bu online ekip kurma oyununda, ekip üyelerine yedi öğeyle ıssız bir adada mahsur kaldıkları bir durum verilir ancak yalnızca üç öğeyi yanlarına alabilirler. Ekip üyelerinin stratejik planlama ve koordinasyondan gerçek bir şekilde yararlanmaları için bu nesneleri olabildiğince zor ve karmaşık halde sunabilirsiniz.

 

Ürün örnekleri arasında bir torba meyve ve sebze tohumu, cep bıçağı, kova, yağ, kalem ve kağıt vb. yer alabilir.

 

Ardından, hangi öğeleri seçmek istedikleri üzerinde birlikte çalışmaya teşvik etmek için takımı küçük gruplara ayırmalısınız. Tartışmalar bitince, ekip ile bir video konferans yapabilirsiniz.

 

Bunun gibi faaliyetler ve tatbikatlar, ekip üyelerinin birbirlerini ekip arkadaşı olarak görmelerini sağlar ve ekip içinde sağlıklı rekabet gücüne ve coşkuya katkıda bulunur.

 

Bu oyunlar ve simülasyonlar aynı zamanda birlikte çalışmanın bir ekibin nasıl daha iyi sonuçlar üretmesini sağladığını ve sanal çalışanların aynı odada olmadan birlikte nasıl çalışacaklarını öğrenmelerine yardımcı olabileceğini de gösteriyor.

 

Trivia yarışmaları (Haftalık / Aylık)

 

Trivia yarışmaları, çalışanları etkili bir şekilde meşgul eden ilginç etkinliklerden biridir. Takımlara Pazartesi sabahı e-postayla bir trivia yarışması gönderebilirsiniz, cevapları o gece verilir ve skorlar ertesi sabah açıklayabilirsiniz.

 

Program kolayca özelleştirilebilir:

 

Nitelikler (Populer Kültür, Güncel Olaylar, Bilim ve Teknoloji vb.)

Zorluk seviyesi (Kolay, Orta, Zor)

İlerleme hızı (haftanın günleri, yarışma ve sonuçlar için saat)

Coğrafi alan (farklı ülkelerden ekip arkadaşlarınız varsa)

 

Bucket list’inizi paylaşın

 

Bir bucket listesi, hayatınızın sonuna kadar yapmak istediğiniz faaliyetlerin bir listesidir. Kişisel olarak baktığımızda, bucket listesi çalışanlarınız hakkında çok şey gösterir. Bu nedenle, takım arkadaşlarını gerçekten tanımanın, bucket listelerini paylaşmalarını istemekten daha iyi bir yolu yok diye düşünüyoruz!

 

Her hafta, bir kişiden bucket listesi fikirlerini paylaşmasını isteyebilirsiniz.

 

Daha sonra dinleyen herkes, ister benzerlikleri tanımlamak ister sadece ilginç sorular sormak olsun, bucket listesi üzerinde düşünmek için birkaç dakika harcayacaktır. Bucket listelerini başkalarıyla paylaşmak, onların kişilikleri hakkında çok şey duymanıza ve ne kadar benzer olduğunuzu görmenize yardımcı olur.

 

İki gerçek, bir yalan

 

Yine klasiklerden olan buz kırıcı bir etkinlik ‘iki gerçek ve bir yalan’dır.

 

Her ekip üyesi kendileri hakkında ikisi doğru ve biri yanlış olmak üzere üç iddiada bulunur. Ekip daha sonra sırayla neyin doğru neyin yalan olduğunu belirleyecektir. Kişiı, herkes tahmin ettikten sonra yalanını ortaya çıkarır.

 

Kişiler hakkında en doğru tahminleri yapan kazanır!

 

 

Geleceğe giden yol

 

Geleceğe giden yol, keyifli çalışan etkinliklerden biridir. Ekibe bir e-dergi gönderin ve onlardan gelecekte şirketle ilgili olabilecek on haber isteyin.

 

“Dünyanın en iyi çalışılacağı yer” ve “Bu iş dünyayı nasıl değiştirdi” gibi başlıklar mükemmel örneklerdir. Bu, her bir ekip üyesinin şirketteki önceliklerini ve isteklerini daha iyi anlamanıza olanak tanır.

 

Son olarak;

 

Uzaktan çalışan ekipler, yan yana oturan küçük ekipler kadar yüz yüze etkileşime sahip değildir. Yöneticiler bu kişilerin izole hissetmelerini sağlamalıdırlar. Araştırmaya göre, “çalışanların ve yöneticilerin yüzde 97’si ekip uyum eksikliğinin bir görevin veya projenin başarısı üzerinde etkisi olduğu konusunda hemfikir.” Gördüğünüz gibi bağlılık, uyumlu bir ekip oluşturmak için çok önemlidir!

 

Çalışan motivasyonu, performansı ve ekip çalışması, bağlılık  sonucu olarak gelişir. Çalışanların kendilerini bağlı ve güvende hissetmelerini sağlar, bu da görevlerine ve bir bütün olarak şirkete yüksek düzeyde bağlılıklarını sağlar.

 

“İnsanlar finansal olarak yatırım yaptıklarında, geri dönüş isterler. İnsanlar duygusal olarak yatırım yaptıklarında katkıda bulunmak isterler. ” – Simon SinekBir cevap yazın