Dijital Dosyalar Nerede Saklanmalı?

İş hayatı içerisinde önemli ya da önemsiz fark etmeksizin herkesin kendine göre gizlilik derecesi olan dosyaları vardır. Dosyalar içerisinde yer alan her verinin iyi bir şekilde saklanıyor olması, kurumun geçmişi ve tekrarlayan işlerdeki verim için önemli olur.

 

Kurum Verileri Nasıl Saklanıyor?

 

Çalışanların hemen hemen birçoğu verilerini kendi bilgisayarındaki masaüstünde arşivlemektedir. Özellikle çalışanların bireysel hareket etmelerinden kaynaklı ve gerekli sistematik çalışmaların yapılmamasından dolayı bu süreçte böyle devam ediyor.

 

Kurumlar için ortak kullanılan dökümanlarda ise gerekli kişilerin ortak bir şekilde belgeleri görüntülemeleri gerekir. Yapılan her değişiklikte mail olarak bilgilerin paylaşılması verimin düşmesine ve zamanın yanlış bir şekilde değerlendirilmesine neden olur. Kurum içerisinde oluşan ufak bilgi akışındaki eksiklikler bile büyük sorunlara yol açabileceği için doğru paylaşım sistemlerinin kullanılması gerekir.

 

Verilerin Saklanması İçin Ne Yapılmalı?

 

Kişilerin kendi masaüstünde saklanan veriler, herhangi bir bozulma gibi sorunla karşılaştığı zaman silinme tehlikesi yaşar. Silinen her veri, kurumu telafisi olmayan bir sıkıntı içerisine sokabilir. Bu nedenle de doğru veri saklama yöntemlerine yönelerek çok daha verimli süreçler izlenebilir. Bu noktada, insan kaynakları öncülüğünde atılacak olan adımlar ile tüm verilerin yedeklendiği bir sistem geliştirmek çok daha avantajlı olacaktır.