Daha Fazla Başarı İçin İş İletişimi Becerilerini Geliştirmenin 6 Yolu

Bilgi veya deneyim önemlidir ve size bir iş bulabilir ancak güçlü iletişim becerileri sizi terfi ettirecektir.” -Mireille Guiliano

 

İş iletişimi becerileriyle ilgili makaleler genellikle iş yerinde iddialı olmanın önemine değinir. Dünyayı başka birinin bakış açısından görme yeteneği gibi güçlü iletişim için gerekli olan “gizli” becerilerden bahsetmezler. Çok çeşitli iletişim becerilerine sahip olduğunuzda, tüm iş alanlarında başarılı olmaya hazırsınız demektir. İşte iş iletişim becerilerini geliştirmenin altı yolu!

 

İyi bir ofis politikası uygulayın

 

Ofis politikasına katılmak esastır ve asla kötü bir şey değildir. İyi yapıldığında, şirket kültürünü etkilemek ve etkinizi oluşturmak anlamına gelir. Yöneticilerle ve ekip arkadaşlarıyla aranızı iyi tutmak, güçlü ilişkiler geliştirmek ve şirketteki farklı kişileri kendi iletişim ağınıza dahil etmek ofis politikalarına iyi katılmanın örneklerindendir. Bu durum, başkaları tarafından saygı görmenize ve saygı göstermenize yardımcı olur.

 

Departmanlar arasında iletişim kurun

 

Verimliliği en üst düzeye çıkarmak için şirketteki farklı alanlardan insanlar arasında güçlü iletişim sağlamanız şarttır. Ekibiniz tabii ki de tek başına ilerlemiyor; şirketteki diğer tüm ekiplere bağımlısınız ve yakın iletişim kuramıyorsanız, ilişkileriniz, süreçleriniz ve sonuçlarınız zarar kesinlikle zarar görecektir. Şirketin diğer alanlarındaki insanları tanıyın ve iletişim akışını iyileştirmek için bu farklı iş alanları arasında bir bağlantı oluşturun. Bu, diğer ekiplerin üyeleriyle birlikte ortak hedeflerinizi belirlemek için çalışmanıza yardımcı olacaktır.

 

Farklı çalışma tarzlarını ve kişiliklerini anlamayı öğrenin

 

Başkalarının nasıl düşündüğünü ve çalıştığını öğrenmek liderliğin önemli bir parçasıdır. Yönettiğiniz kişilerle bire bir oturumlarda, onlara nasıl öğrendiklerini ve en iyi nasıl çalıştıklarını sorun. Örneğin bazı çalışanlar, toplantıdan bir gün önce önemli bir konu hakkında e-posta almaktan memnun olabilir, örneğin yerinde fikirlerinin sorulması yerine. Bu farklılıklar arasında gezinmek bir liderin hayati bir görevidir ve ekibin etkinliğini büyük ölçüde artıracaktır.

 

Çatışma çözümünde profesyonel olun

 

Çatışma çözme hiçbirimiz için eğlenceli değildir ancak bu yüzden mülakatlarda bile bu kadar sorgulanan bir beceridir. Çatışmanın ana nedenlerini ele alarak, herkesin duyulduğunu hissetmesine yardımcı olarak ve konuya hakim herkesten çözümler isteyerek çatışmalarda ustalaşmayı öğrenin. Her iki tarafı da uzlaşmaya doğru yönlendirirken, daha fazla saygı ve güven kazanacak, böylece ilişkilerinizi ve itibarınızı artıracaksınız.

 

İddialı ama alçak gönüllü olun

 

Girişkenlik, iş yerinde iletişimle ilgili makalelerin öne çıkardığı bariz iş becerilerinden biridir ve kesinlikle bir liderin olmazsa olmaz özelliklerinden biridir. Bununla birlikte, en güçlü liderler, atılganlığı kırılganlıkla dengelerler. Performansları hakkında nasıl geri bildirim isteyebileceklerini, herkesi etkileyen konularda şeffaf olmayı ve onları rahatlatarak diğerlerinin güvenini kazanmayı bilirler.

 

Sanal iletişimi etkin bir şekilde kullanın

 

Sanal iletişimi kullanmaya direnmek, günümüzün iş yerinde büyük bir engel teşkil edecektir. Sanal iletişim, küçük çocukların ebeveynleri gibi her gün uzun saatler boyunca fiziksel olarak işe gitmekte zorluk çekebilecek insanlar için oyun alanını daha adil hale getirmenin bir yolunu sunar. Pandemi dönemiyle birlikte bu durum hepimiz için geçerli olmaya başladı.  Ayrıca, iş eğitimi ve koçluk genellikle daha düşük bir maliyetle sanal iletişim yoluyla yapılabilir. Sanal iletişim ile rahat edin, birçok kapı açılacaktır! Sanal iletişim kurarken kelimelerinize ve kendinizi doğru ifade ettiğinize emin olun. Emoji kullanarak iletişiminizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz!Bir cevap yazın