Çalışanlarınızla Nasıl Güven Ortamı Oluşturursunuz?

İyi bir yönetici, çalışanlarına güven duymak zorundadır. Aynı şekilde çalışanlarının da ona güven duymalarını sağlaması gerekir. Güvenilir yöneticiler, üretken ve mutlu çalışanlar demektir. Bu nedenle de yöneticilerin güven vermesi, şirketin performansı ile orantılıdır.

 

Şirkette sadık, yüksek performanslı çalışanlarla bir ekip oluşturmak istiyorsanız, güven ortamını oluşturmanız gerekir. Bu güveni oluşturabilmek için yapabileceğiniz bazı ufak ipuçlarını sizler için derledik.

 

 

Çalışanlarınızı Anlamaya Çalışın

 

Çalışanlarınızı tanımadan, onlarla iletişim kurmadan herhangi bir verim almanız mümkün değildir. Ekip içerisinde güven ortamını oluşturmak istiyorsanız, her çalışanınızı birer birey olarak görüp aranızdaki bağı geliştirmeniz gerekir.

 

 

Geribildirimlerde Bulunmaktan Kaçınmayın

 

Geribildirim denildiği zaman birçok kişinin aklına direkt olarak olumsuz durumlar geliyor. Ancak geribildirimlerde bulunmak için olumsuz bir olayın yaşanmasını beklemeye gerek yoktur. Yapacağınız olumlu geribildirimler, çalışanınızı motive edecek ve onun güçlü yanlarını ortaya çıkaracaktır.

 

Çalışanlarınızın mutluluğunu önemsiyor ve onların performanslarını artırmak istiyorsanız, kesinlikle olumlu geribildirim konusunun üzerinde durmalısınız.

 

 

Çalışanlarınızın İhtiyaçları Olduğunda Onların Yanında Olun

 

Çalışanlarınız herhangi bir konuda size ihtiyaç duyduklarında, rahatlıkla soru sorabileceklerini bilmeliler. Ayrıca, düzenli olarak çalışanlarınıza, yardım edebileceğiniz bir konu olup olmadığını da sormalısınız. Böylelikle, çalışanınız çok daha rahat bir şekilde takıldığı bir noktayı size danışabilir.

 

 

İş Süreci İçerisinde Her Konuya Müdahil Olmayın

 

İş süreci içerisinde her konuya müdahale etmeniz, çalışanınızın güvenini kıran bir durum olabilir. Bu sebepten dolayı da ekibinizin görevlerini kendi başlarına tamamlamalarına izin vermelisiniz. Ancak bu süreç içerisinden işleyişten de kopmamalı ve gerekli durumlarda devreye de girmelisiniz.Bir cevap yazın