Çalışanlarınızın Güvenini Kazanmanın 7 Kesin Yolu

Çalışanların güveni, sağlıklı bir çalışma ortamı ve şirket için kritik bir unsurdur. Bir şirket içinde güven yoksa motivasyon ve üretkenlik oldukça etkilenir, iyi çalışanlar şirketten ayrılır.

 

Güven oluşturmada başarısız olma sebepleri nelerdir? Mikro yönetim ve yetki verme isteksizliği en yaygın sebeplerden ikisidir.

 

Çalışanlara, onlara güvenmiyormuşsunuz gibi hissettiren diğer davranışlar şunlardır:

 

– Alçakgönüllülük eksikliği (Tüm cevapları bende sendromu)

– Bireysel ekip üyeleriyle ilişkiler kurmada başarısızlık

– Diktatörce davranış

– Diğer bakış açılarını dinlememek ve kabul etmemek

– Hatalarınızı kabul etmemek veya başkalarının hata yaptığını kabul etmemek

 

İşte, güven sarsan eğilimlerinizi nasıl bastıracağınıza dair yedi ipucu!

 

  1. Kişisel bir bağlantı kurun

Büyük liderler, her bir çalışanın iyi performans göstermesi için neye ihtiyaç duyduğunu anlamaya zaman ayırır. Tek gereken, birinin masasına uğramak ve “Nasıl gidiyor, size atanan yeni görevle ilgili herhangi bir sorunuz var mı?” diye sormaktan ibarettir.

Sürekli koşuşturma içinde kaldığınızda ekibinizle teması kaybetmek oldukça kolaydır fakat mevcut projelere ve çalışanlarınızın karşılaştığı zorluklara dikkat etmezseniz, verimliliği ve üretkenliği yüksek tutmak için ihtiyaç duydukları desteği maalesef sağlayamazsınız. Çoğu zaman uzak durursanız, ekibiniz yardıma ihtiyaç duyduklarında size gelmekten kendilerini rahat hissetmeyecektir.

Ayrıca, ekip üyelerinizi sadece çalışan olarak değil, insan olarak da önemsediğinizi gösterin. Kişisel hayatlarını takip edin. Ailede birinin ölümü veya hastalığı varsa, onlara bunu umursadığınızı gösterin.  Bu, siz ve çalışanlarınız arasında karşılıklı güven ve sadakat oluşturmaya yardımcı olacaktır.

  1. Alçakgönüllülük gösterin

Hiç kimse her şeyi bilen ya da hata yaptığını kabul edemeyen biri için çalışmak istemez.

Kendinizi bu alışkanlığa kapılırken bulursanız, unutmayın, siz her şeyi bilen biri değil bir iş liderisiniz. Kimse sizden her şeyi bilmenizi beklemiyor. Gerçekte, bir hatayı kabul etme veya yardım isteme yeteneği gücü gösterir.

Daha da iyisi, çalışanlarınıza fikirlerini sorarak ve önerilerini mümkün olduğunca sık uygulayarak ekibinizin uzmanlığını da kabul edersiniz.

  1. İnsanları Bir Araya Getirin

Ekip üyelerinin diğer departmanlarla bağlantı kurmasına ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olduğunuzda şirket içinde güven oluşur.

Basitçe, “İşinizi daha iyi yapmak için ihtiyacınız olan bir şey var mı?” diye sorun. Çalışanlarınıza yardımcı olmak için şirket içinde birçok fırsat bulmanız olasıdır.

  1. Hatalara yer açın

Hepimiz hata yaparız. Küçük hatalar hakkında hızlı bir şekilde bilgi verirseniz ve bunları iyi performansa giden yolda büyüme fırsatları olarak değerlendirirseniz, çalışanlarınız bunu takdir edecek ve size güvenleri artacaktır.

Çalışanlarınıza yapacağınız konuşmalar şunları içerebilir:

– Seni bu karara neyin götürdüğünü anlatabilir misin?

– Sence ne yanlış gitti?

– Bir dahaki sefere farklı olarak neler yapılabileceğinden bahsedelim.

Nadiren birisi işi etkileyecek kadar büyük bir hata yapar ancak büyük bir sorun olduğunda, bunun genellikle bir kişinin hatası olmadığını, birçok yanlış adım ve hatalı süreç olduğunu unutmayın. Çalışanların hatalarını kişisel bir başarısızlıktan ziyade bir iş sorunu olarak ele almanız gerekir.

  1. Mikro yönetimi ortadan kaldırın

Bir görevi gerçekleştirmenin en iyi yolunu bildiğinizi düşünmek cazip gelebilir. Gerçekte, insanlar bir işi kendi yöntemleriyle yapmalarına izin verildiğinde daha iyi performans gösterirler.

Mikro yönetimin dezavantajlarından kurtulmanın yolları şunlardır:

– Gereksiz onay süreçlerini ortadan kaldırın.

– Beklentileri önceden belirleyin.

– Yolunuzun tek yol olmadığını kabul edin.

  1. İletişime açık olun

Basit görünüyor fakat  güven oluşturmak için iletişim hatlarının açık olması gerekiyor.

Nadiren gördüğünüz veya konuştuğunuz bir yöneticiye güvenmek zordur. Ofis kapınızı mümkün olduğunca açık bırakarak kendinizi erişilebilir kılın. Koridorda yürüyün, insanları selamlayın, sorular sorun ve yardım teklif edin.

Bir uyarı: Düzenli olarak “etrafta dolaşarak yönetmelisiniz”. Çalışanlarla yalnızca bir şeyler ters gittiğinde konuşursanız, orada olduğunuzda güvenmek yerine, ani varlığınızdan korkmaları muhtemeldir.

  1. Başarıyı paylaşın

Hiçbir şey, iyi yapılmış bir iş için takdir toplayan bir patrondan daha hızlı güven sarsamaz.

Ekip toplantılarında, herkesten bir başarı hikayesini veya kendilerini iyi hissettikleri bir şeyi paylaşmalarını isteyin. Bir veya daha fazla ekip üyesi uzun süredir devam eden bir sorunu çözdüğünde, yeni bir müşteri bulduğunda veya maliyetleri düşürmenin bir yolunu bulduğunda bunu duyurun ve takdir edin.

Övgü, çalışanlar için oldukça motive edici ücretsiz(!) bir yoldur.

 

 

 

 

 

 



Bir cevap yazın