Çalışanlarınızı Mutlu Edecek 5 Yaratıcı Sanal Takdir Fikri

COVID-19’un başlamasıyla, “iş hayatının öngörülen geleceği ” beklenenden daha erken geldi. Yıllar boyunca liderler, onlarca yıldır nasıl çalıştığımızı belirleyen geleneksel paradigmaların yerini teknolojinin alacağı sanal bir çalışma ortamı öngörüyorlardı. Teknoloji, yüz yüze toplantılar yerine video konferanslar ile bu yapıların bazılarını kesinlikle değiştirmiş olsa da, değişmeyen şey aidiyet ve işe katkılarımızdan ötürü takdir edilme ihtiyacıydı. Peki, pandemi döneminde yönetici motivasyonu nasıl sağlar? Günümüzde şirketler için zor olarak görülen, nasıl çalışılacağı değil, çalışanların görüldüğünü, duyulduğunu ve takdir edildiğini hissettiği sanal bir ortamın nasıl geliştirileceğidir.

 

Peki şirketler, pandemi sırasında çalışanların kendilerini bilindiğini, görüldüğünü hissettiği bu sanal ortamları yaratma konusunda ne yapıyor? Personeli motive edici etkinlikler neler?  Son anketler, yapılandan çok daha fazlasının yapılması gerektiğini söylüyor. ‘’Achievers Workforce Institute’’ tarafından hazırlanan 2020 Kültür Raporu’nda, pandemi döneminde çalışanlara kuruluşlarının kendilerini nasıl daha iyi destekleyebileceklerini sordular. Sonuçlar, yanıt verenlerin üçte birinin (% 35) daha fazla takdir almak istediğini ortaya koydu.

 

Çalışan nasıl takdir edilir? “Teşekkür ederim” gibi minnettar ve günlük hayatımızda da oldukça yer vermemiz gereken sözler her zaman önemli olsa da, çalışanlarınıza minnettarlığını göstermenin tek yolu bu değildir ve kesinlikle sadece bu olmamalıdır. Burada, nerede ve nasıl çalışırlarsa çalışsınlar, çalışanların katkılarını bilmek ve kutlamak için kullanabileceğiniz beş yaratıcı sanal çalışan takdir fikri bulunmaktadır.

Liderler ve ekiple sanal öğle yemekleri

 

Bu planı şirket genelinde planlamak, departmanları başka türlü sahip olamayacakları ilişkiler kurmaya teşvik eder. Bu aynı zamanda yöneticilerin, liderlerin çalışanlarıyla yüz yüze görüşmeyi bir öncelik haline getirmelerine ve çalışanların rahat bir ortamda sorularını sormalarına olanak tanır. Bu tür fırsatlar nihayetinde çalışanların kendilerini ifade etmesi ve takdir alması için gerekli köprüleri inşa eder (ücretsiz öğle yemeği de her zaman güzel bir jesttir).

Online masa oyunu günü!

 

Hiçbir şey insanları (çalışanları) dostça rekabet kadar bir araya getiremez. Biraz yaratıcılık ve teknolojinin yardımıyla, bir masa oyunu veya çeşitli interaktif oyunlarla sosyalleşin. Pek çok klasik masa oyunu online versiyonlar sunar, bu oyunları deneyimleyebilir veya şirket genelinde bir bilgi yarışması düzenleyebilirsiniz.Takım hakkında eğlenceli gerçekleri entegre eden kendi özelleştirilmiş oyununuzu yaratabilirsiniz (Biraz zaman ve yaratıcılık isteyebilir.)

Evin bir köşesinde oluşturulan ofisler için birtakım ürünler hediye edin

 

Hepimizin çok iyi bildiği ve öğrendiği gibi, evden çalışmanın kendine özgü zorlukları vardır. Bununla birlikte, ergonomik sandalyeler veya yumuşak bir masa lambası gibi birkaç basit iyileştirme, iş günü boyunca verimliliği ve konforu en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olabilir. Çalışanlar sadece size teşekkür etmekle kalmayacak, aynı zamanda duruşları, gözleri, gülümsemeleri ve zihinsel sağlıkları da sizlere teşekkür edecek.

Ücretsiz veya indirimli çevrimiçi fitness dersleri

 

Egzersiz, evden çalışanlar ve saatlerce oturanlar için daha da önemlidir. Egzersizin en büyük faydalarından biri, bir antrenmandan sonra hem zihinsel hem de fiziksel olarak anında hissedilen rahatlamadır. İster öğle yemeği sırasında kolay bir yoga dersi, ister günün sonunda bir pilates eğitim kampı olsun, online fitness dersleri hediye etmek, çalışanları harekete geçmeye ve sağlıklı alışkanlıkları sürdürmeye ve daha motive çalışmaya teşvik edecektir.

Ruh sağlığı ve tatil günleri

 

Home-office çalışmak, ev ve ofis arasındaki farkı maalesef bulanıklaştırdı ve çalışanların artık en az üç saat daha uzun süre çalışmasına neden oldu. Şirket çapında bir izin günü, çalışanları bilgisayarı kapatmaya ve çalışmaya devam etme baskısını artıran e-posta ve bildirim sayısını en aza indirmeye teşvik eder.

 

Avrupa ve Amerika’da birkaç şirket bir süre önce çalışanlarına “Dinlenme Günü” olarak 4 Ocak gününe izin verdiler. Ekstra izin günü çok takdir edildi ve motivasyon için buna çok ihtiyaç duyulduğu dile getirildi.

 

Çalışanlara sunulan takdir, bu yeni çalışma dünyasında şirketinizin tanınma çabalarını ve çalışan markanızı başlatmak veya hızlandırmak için harika bir yoldur. Uzun vadeli bir tanıma stratejisi uygulandığında, bir şirket, yüz yüze veya sanal olarak her gün çalışan deneyimini en iyi hale getirmeye taahhüt eden bir kültür inşa edebilir.Bir cevap yazın