Çalışanların Sağlığına Yatırım Yapmalısınız

Pandemi süreci iş hayatındaki pek çok dengeyi yerinden oynattı ve hem yöneticileri hem de çalışanları derinden etkiledi. Böylesine zorlu bir dönemde, yönetici olarak çalışanlarınızın sağlığına yatırım yapmanız en önemli sorumluluklarınızdan bir tanesidir.

 

Pandemi sürecinin başlamasıyla beraber dünya genelinde pek çok farklı alanda kısıtlamalar getirildi. Pek çok işyeri evden çalışma düzenine geçiş yaparken, böyle bir şansı olmayan firmalar ise tedbirleri artırarak çalışmalarına devam ettiler. Bu süreçte, evden çalışan veya fiziksel çalışma düzenine devam eden fark etmeksizin bütün çalışanların sağlık durumlarının kontrol altına alınması ve gerekli durumlarda destek sağlanması önemli bir hale geldi.

 

Çalışanların Sağlık Riskleri Nasıl Azaltılır?

 

Çalışanların kişisel verimliliklerini belirleyen birçok ayrı faktör olsa bile, sağlık koşullarının direkt olarak etkileyici bir faktör olduğunun altını çizmekte fayda var. İnsan kaynakları alanında yapılan çalışmalar neticesinde çalışan sağlığını korumak ve riskleri azaltmak adına birçok farklı yöntem uygulanabilir.

 

Çalışan sağlığı denildiği zaman akıllara sadece fiziksel hastalıklar gelmemelidir. Pandemi sürecinin zorlu şartlarında çalışanların mental olarak da yorgunluk yaşamaları çok daha kolay bir hale gelmiştir. Bu nedenle de, çalışanlara psikolojik anlamda destek sağlamak adına, yöneticilerin bol bol izin kullandırtmaları ve çalışanların sorunları ile yakından ilgilenmeleri de gerekecektir.

 

İş Sağlığı Her Şeyden Önemlidir

 

Son dönemde, özellikle risk oranı yüksek olan şirketlerde çalışanların sağlık durumlarını kontrol altına almak ve oluşabilecek riskleri belirleyip ortadan kaldırmak çok önemli bir konu haline geldi. Bu noktada, yöneticilerin iş sağlığı alanında bilgi sahibi olmaları oldukça önemlidir.Bir cevap yazın