Çalışanların Ruh Sağlığını Korumak İçin Ne Yapılabilir?

Fiziki şartlardan dolayı huzursuzluk yaşayan insanlar aynı zamanda, ruhsal anlamda da çalışma ortamlarında sıkıntılar yaşayabilirler. İşyerinde ruhsal anlamda sağlıksız bir çalışma ortamı bulunuyor, bu durum çalışanların eve gittiklerinde de stresli olmasına neden olur. Birçok olumsuz durumla karşılaşan insanların yapmış oldukları çalışmalardaki verim de önemli seviyede düşmüş olur. Azalan inavosyon nedeniyle çalışmaların sekteye uğraması hem çalışanlar hem de yöneticiler için olumsuz bir durum oluşabilir. Bugünkü yazımızda, çalışanların ruh sağlığını koruma amacıyla atılması gereken adımları inceleyeceğiz.

 

Mesai Saatlerinde ve Çalışma Saatlerinde Yapılan İyileştirmeler

 

Mesai saatlerinin uzun olması, çalışanların daha çok performans gerçekleştirecekleri anlamına gelmiyor. Özellikle uzayan mesailerde verimin önemli oranda azaldığı da kanıtlanmıştır. Bu nedenle de organizasyonların kesinlikle mesai saatlerinde çalışanların ruhsal sağlığını da düşünülerek hareket etmeleri gerekmektedir. Mesai çıkışında ailesi veya sevdikleri ile beraber vakit geçirebilen kişiler psikolojik olarak çok daha iyi seviyelere ulaşabiliyorlar.

 

Sosyal Destek

 

Kişilere verilen sosyal yardım, aslında onların sağlıkları üzerinde direkt olarak etki eden bir durum olur. Bu nedenle de kişinin hem çevresindeki insanların hem de yöneticilerin bu desteği onlara sağlamaları gerekmektedir. Takım içerisindeki insanlar ile iyi bir iletişim kurmak ve motivasyon verici konuşmalar yapmak çok etkili sonuçlar doğuracaktır. Çalışanlar ile işyerleri arasında kurulan etkili bağlar, çalışanların ruh sağlığının korunmasında atılan önemli bir adımdır. Bu noktada ilişkilerin sağlam olmasına, ancak düzeyinin de korunmasına dikkat edilmesi gerekir.

 Bir cevap yazın