Çalışanları Tükenmişlik Hissinden Uzaklaştırmak

İş hayatı içerisinde değişen dinamikler ve gelişen yeni nesil çalışma koşulları bazı durumları da ortaya çıkarıyor. Yeni çalışma süreçlerine adapte olmak isteyen çalışanlar, bunu her zaman kolaylıkla başaramayabilirler. Özellikle pandemi sürecinin hala devam ediyor olması, çalışanlarda tükenmişlik hissi oluşmasının önemli nedeni. Çalışma ortamı içerisinde sürdürülebilir bir performans alanı yaratmak için, çalışanların bu olumsuz histen uzaklaşmaları önemlidir.

 

Sosyal hayatın daha az olduğu günümüzde, insanlar sadece iş odaklı bir hayat yaşadıklarında tükenmişlik hissine kapılıyorlar. İster evden çalışma ister ofis ya da işyerinde çalışma stili olsun, her iki durumda da bu olumsuzluğu yaşamak mümkün. Yöneticilerin de bu noktada çalışanları bu olumsuzluklardan uzaklaştırabilmek için atmaları gereken bazı adımlar bulunur. İnsan kaynakları süreçlerinde de çok önemli bir konunu olan bu adımların çalışanlar üzerindeki olumlu etkileri de kanıtlanmıştır.

 

Gözlem Yapılmalı

 

Çalışanlar arasında yorgunluk ve bitkinlik durumları aslında bazen kolaylıkla belirlenebilir. Ancak, her insanın karakteristik özellikleri aynı olmadığı için kimi insanlarda bu durumu belirlemek zorlaşabilir. Bu nedenle de yöneticilerin bu noktada sıkı bir gözlem süreci başlatarak, her çalışana uygun tükenmişlik hissi değerlendirmesi yapılmalıdır. Bu tip olumsuzlukları erkenden tespit etmek, etkili çözümler üretmek için de önemlidir.

 

İş Dışı Programlar Belirlenmeli

 

Çalışanları tükenmişlik hissinden uzaklaştırmak adına, onlara sadece hayatlarında iş olmadığının gösterilmesi gerekir. Bu noktada, pandemi kurallarına uyularak bazı etkinlikler de yapılabilir. İnsanların ailecek katılabilecekleri bu etkinlikler sayesinde, iş arkadaşları ile samimiyetlerinin artması ve kendilerini çok daha mutlu hissetmeleri sağlanmaktadır.

 

Çalışma Ortamlarındaki İyileştirmeler

 

Çalışma hayatının içerisinde de şartların iyileştirilmesi için bazı önemli adımlar atılabilir. İnsanların çok daha kendilerini rahat hissedecekleri çalışma ortamlarının oluşturulması, onların bu olumsuz duygulardan uzaklaşmaları için son derece önemlidir.Bir cevap yazın