Çalışanları İnovasyona Teşvik Etmenin 5 Anahtarı

İyi giden bir şirket ile engelleri aşan bir şirket arasındaki fark nedir?

 

İşte cevabı: İnovasyon!

 

İş dünyasında, rekabette bir adım önde olmak için uyum sağlamak ve değişim yaratmak çok önemlidir. İşyerinde bir inovasyon kültürünü teşvik ettiğinizde, getirisi daha büyük bir iş başarısı olabilir.

 

İnovasyon liderlerinden oluşan bir iş gücü yetiştirmek, işletmenizin şimdiye kadarki en iyi büyüme stratejisi olabilir.

 

İşte çalışanları inovasyona teşvik etmek için akılda tutulması gereken beş şey!

 

  1. Fırsat

 

Şirketinizin bir inovasyon kültürü var mı? Çalışanlarınız size fikirlerle gelebilir mi? Yoksa soru ve önerilerin yıkıcı olduğunu mu düşünüyorsunuz?

 

Çalışanların yenilikçi olma, şirketinizin misyon ve hedeflerine katkıda bulunma fırsatına sahip olması, bağlılık düzeylerini inanılmaz deredece artırır. Bir bütünün parçası olduklarını hissederler ve çalışmalarının işi nasıl ileriye taşıdığını görürler. Bu harika bir motive edici uygulamadır.

 

Aramızda kim son derece bağlı çalışanlar istemez ki? İyi çalışanları çekmek ve elde tutmaktan üretkenliğe kadar, çalışan bağlılığı insan kaynaklarının temel halkası gibidir.

 

Amacımız, fikirleri paylaşmanın uygun olduğu bir ortam yaratmaktır. Çalışanlarınızın ilgilerini ve geri bildirimlerini anlayışla karşılayın ve mutlaka takdir ettiğinizi gösteren bir şeyler yapın. Her öneri, kuruluşun üstlendiği bir şey olmasa da, çalışanlarınızdan gelecek her fikir dikkate alınmaya değerdir.

 

Çalışanlarınızın entelektüel zihninden bir kez yararlandığınızda, gerçekten ortaya çıkardığınız şeye şaşırabilirsiniz fakat bu durumda dahil olmak konusunda isteksiz olan bazı kişiler olduğunu da görebilirsiniz; bu kişiler muhtemelen başarısızlıktan korkarlar veya şirketin yenilikçi veya yaratıcı olmadığını düşünürler.

 

İsteksiz çalışanların önünü açmak için bir grup beyin fırtınası seansları yapmayı düşünün. Temel kurallar, kötü fikir olmadığını belirtmelidir. Burası aynı zamanda daha çekingen çalışanların katılma fırsatına sahip olduğundan emin olduğunuz yerdir.

 

Herkesin fikirlerini kartlara yazmasını ve duvara bantlamasını isteyin. Bu şekilde, kişi değil, fikir odak noktası olur. Bu, sadece lider ruhluların değil, herkesin fikirlerini paylaşma fırsatını sağlayacaktır.

 

  1. Kaynaklar

 

Ekibinize gerçekten inovasyon yapmak için yeterli zaman, bütçe ve cesaret vermelisiniz. Başarılı olmak için bu üçüne de gerçekten çok ihtiyaçları var.

 

Zaman genellikle kısalan zamandır, asla yeterli olmaz, günlük yapılacak işlere kendimizi kaptırırız ve gelecekteki ihtiyaçları dikkate almayız.

 

Bu, şirketiniz için büyük bir değişiklik gerektirebilir. Beyin fırtınası, araştırma, test etme ve uygulama için zaman ayırmak zordur, bağlılık ve planlama gerektirir. Yenilik ve yaratıcılık, zaman yatırımı olmadan asla gerçekleşmez.

 

İşyerinde yeniliği teşvik ederken gereken zamanı sağlamak için ne yapabilirsiniz?

 

Neyin işe yarayıp yaramadığı ve nasıl daha iyi hale getirilebileceği hakkında ekip tartışmaları için haftalık zaman ayırın. Bir engeli aşmanıza yardımcı olacak yaratıcı bir yöntemle çalışanlarınıza meydan okuyun. Problem çözme konusunda dostane bir rekabet için onları takımlara ayırın. Yaratıcılık, değişim, takım çalışması ve motivasyon konularında eğitim fırsatları sunun. Başarısızlığı, onu düzeltmenin bir başka adımı olarak benimseyin.

 

Bütçeye gelince, ekibinizin daha yaratıcı olması için ihtiyaç duyduğu kaynaklar tam olarak neler?

 

Her kişi için yeterli bilgisayar var mı? Yeniliği ortaya çıkarmanın size maliyeti ne olacak?

 

 

Ayrıca, çalışanlarınızın, tipik olarak yaratıcı veya yenilikçi olmayan pozisyonlarda da inovasyon yapabileceklerini anlamalarına yardımcı olun. Neredeyse her iş daha iyi veya farklı şekilde yapılabilir.

 

Bunu duymaya açıksanız, çalışanlarınız muhtemelen olumlu bir değişiklik yapma fırsatını benimseyecektir. Çoğu insan, bir şans verildiğinde ne kadar yenilikçi olabilecekleri konusunda gerçekten şaşırtır.

 

  1. Özgürlük

 

Çalışanlarınız, kendilerine en uygun tarzda çalışma özgürlüğüne sahipler mi? Kendinize ve onlara sorun: Hangi atmosfer, program veya süreç en iyi sonucu verir? İşi, nasıl başarıyorlar?

 

 

Çalışanlar, haftanın belirli günlerinde, belirli bir sürede, belirli bir masada oturmaları istendiğinde, özellikle inovasyon açısından kendilerini kısıtlanmış hissediyorlar.

 

Büyük ölçüde Y ve Z kuşakları nedeniyle, kuruluşların çalışanların işleri nasıl yaptığını yeniden gözden geçirmesi gerekir. Alternatif izin günleri, esnek programlar, daha fazla izin günü olan daha uzun iş günleri, çeşitli işe başlama ​​saatleri, uzaktan programlar vb. içeren uygulamalar sunmalıyız.

Çalışanlarınız kendileri için en uygun zaman, yer ve hızda çalıştıklarında, işleri halletmek için yaratıcı ve yenilikçi yollar sunmaya daha yatkın olacaklardır ve kendileri için en iyi olan şekilde çalışma özgürlüğüne sahip olduklarını hissederlerse, muhtemelen daha değerli hissedecekler ve daha bağlı hale gelmiş olacaklardır.

 

Bir yan not: Bir şirketin eski moda bir iş yapısına sahip olduğu algısı, çalışanları çekmeyi ve elde tutmayı zorlaştırabilir.

 

 

  1. Çeşitlilik

 

Ekibiniz kimleri içeriyor?

 

Benzer deneyimlere, geçmişlere, becerilere, zihniyetlere ve yaş grubuna sahip insanları işe aldıysanız, inovasyon başarısızlığına giden bir yoldasınız demektir. İnovasyonun gerçek bir fark yaratması için çeşitli fikirlere ihtiyacınız var.

 

Ekibinize yeniden bir göz atın. Hepsi sizin gibiyse, bir sonraki işe alacağınız kişinin kalıpları kıran biri olduğundan emin olmalısınız. Sonra onları dinleyin. Farklı becerilere ve deneyimlere sahip insanları işe alırsanız ancak kendinizi onların fikirlerinden soyutlarsanız, inovasyon maalesef hiçbir işe yaramaz.

 

Çalışanlarınızı yeni şeyler deneyimlemeye, profesyonel gelişimi tazelemeye ve sektörünüzde olup bitenlerden haberdar olmaya teşvik edin.

 

  1. Doğru kişi

 

Her görev için doğru kişileri bulun. Bu, bir iş tanımından farklı olabilir. Üretkenlik ve beceri setlerinin en uygun olduğu yerle ilgilidir. Beceriler ve görevler uyumlu olduğunda çalışanlarınızın inovasyonunu artırabilirsiniz.

 

Daha fazla verimlilik için süreçlerinizi kolaylaştırmaya çalıştığınızı varsayalım. Bir grup çalışanı bir araya toplayabilir ve onları süreci yeniden yapılandırmanın yollarını bulmakla görevlendirebilirsiniz.

 

Şirketinizde yeniliği teşvik etme taahhüdü, zaman ve çaba gerektirecektir ancak biraz yön verip sonra kenara çekilip çalışanlarınızın amaç ve hedeflere ulaşmak için daha fazla kontrole sahip olmasına izin verdiğinizde, daha büyük olasılıklara ve başarılara kapı açarsınız!

 

 Bir cevap yazın